Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

ESG: co to jest, kogo dotyczy, i jakie rozwiązania Ci pomogą?

ESG to termin, który zaczyna być coraz częściej słyszany zarówno wśród korporacji jak i inwestorów. Co to jest, dlaczego ważny jest dla Twojej firmy lub start-upu i dlaczego powinieneś się nim zainteresować? Tekst zawiera także mapę start-upów, które pomogą Ci w raportowaniu ESG.

ESG to skrót oznaczający szereg czynników pozafinansowych, które pomogą firmom raportować swoje działania niezwiązane z czysto ekonomicznymi wskaźnikami rozwoju. Są to następujące wskaźniki – Środowiskowe (Environmental), Społeczne (Social) i Ład Korporacyjny (Corporate Governance.

Ten model raportowania staje się powoli standardem, a wkrótce także obowiązkiem 21 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy CSRD  (Corporate Sustainability Reporting Directive), która zakłada, obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki zarówno publiczne, jak i prywatne. Te mające powyżej 250 pracowników będą zobowiązane do przygotowania raportu niefinansowego już od 2023 r. Trzy lata później regulacje obejmą wszystkie spółki notowane na rynku regulowanym, które mają powyżej 10 pracowników.

Dlaczego raportowanie ESG jest ważne i dla kogo ważne jest szczególnie? Przede wszystkim dla start-upów i firm pozytywnego wpływu – wskaźniki ESG mogą być dla nich ważniejsze przy procesie poszukiwania inwestora niż wyniki czysto finansowe, a także mogą wpłynąć na ich współpracę z korporacjami – które szukają możliwości rozwoju w tych obszarach

Jak dowiedzieć się więcej o ESG?

Dla firm, które dopiero zaczynają myśleć o przygotowaniu pierwszego raportu niefinansowego lub chcą się dowiedzieć jak „ugryźć” ESG przygotowaliśmy listę pierwszych kroków:

  1. Przejrzyj ,,Wytyczne do raportowania ESG’’ przygotowane przez Giełdę Papierów Wartościowych
  2. Dokonaj wyboru wskaźników odpowiadających profilowi Twojej działalności
  3. Zweryfikuj jakie posiadasz dane, a które musisz pozyskać.

Te informacje pozwolą na stworzenie profilu spółki i jej „miejsca” w raportowaniu ESG, a także rozpocząć przygotowanie własnego raportu.

Zobacz mapę start-upów i firm wspierających raportowanie i działania ESG

PFR przygotował także zestawienie start-upów i narzędzi wspierających raportowanie ESG, które możesz wykorzystać w organizacji, jako wsparcie procesów i realizacji zobowiązań związanych z tymi standardami. Start-upy podzieliliśmy na te wspierające zarówno czynniki środowiskowe, społecznej odpowiedzialności, ładu korporacyjnego, oraz dodatkowo dające zestaw praktycznych narzędzi.

(Kliknij, żeby powiększyć)

 

Jak wybraliśmy firmy technologiczne wspierające raportowanie ESG?

Firmy zostały wyselekcjonowane na podstawie kryteriów takich jak: model biznesowy (B2B i B2C), aktywność na rynku w ciągu ostatnich 3 lat oraz innowacyjność i przydatność rozwiązania w aspekcie raportowania poszczególnych wskaźników ESG. Informacje te zostały zebrane na podstawie analizy danych zastanych.

Co jeśli Twojej firmy zabrało w zestawieniu? Nic straconego! Jeśli oferujesz narzędzie wspierające firmy w raportowaniu wskaźników ESG wypełnij formularz. Po pomyślnej weryfikacji zgłoszenia Twoja firma zostanie dodana do naszego zestawienia.

Gdzie szukać dodatkowego wsparcia?

Pod koniec kwietnia 2022 r. na platformie kursy.pfr.pl pojawi się bezpłatny kurs online, z którego dowiesz się, jak przygotować organizację do raportowania ESG, z jakich narzędzi  i rozwiązań korzystać, oraz  poznasz przykłady firm, które z sukcesem wprowadziły już strategie ESG. Wśród ekspertów i ekspertek kursu są przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych, Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz firm  Allegro, Grupy Ciech i BNP Paribas.

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)