Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Eko prasówka – świetne informacje z rynku fotowoltaiki i magazynowania energii!

Maj rozpoczynamy kolejną Eko prasówką, która pokazuje, że zielono robi się nie tylko za oknem, ale także w biznesie! Ostatnie dwa tygodnie przyniosły sporo pozytywnych informacji dotyczących działań na szczeblu państwowym, jak i lokalnym. W sektorze fotowoltaiki pojawiła się także imponująca inwestycja funduszy VC!   

NCBR ogłosiło nowe przedsięwzięcie, w ramach którego powstaną magazyny energii elektrycznej dla potrzeb domu, przemysłu i energetyki. Postawiony przez instytucję cel zakłada opracowanie taniego w utrzymaniu i wydajnego magazynu energii, którego użyteczność ma wynieść co najmniej 7 lat. Ma być zbudowany w 95% z materiałów przeznaczonych do recyklingu.  

Do pierwszego etapu inwestycji wybrane zostaną cztery firmy, których zadaniem będzie przeprowadzenie w ciągu 20 miesięcy prac badawczo-rozwojowych. W drugim zaś etapie dwie spółki wykonają sprzęt, czyli baterię oraz system magazynowania. Będą miały pół roku na stworzenie dwóch demonstratorów tego systemu, który powinien składać się z baterii, inwertera, obudowy oraz oprogramowania umożliwiającego komunikację z siecią. 

Jednym z największych wyzwań XXI wieku w energetyce jest rozwój technologii magazynowania energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ogłaszając przedsięwzięcie „Magazynowanie energii elektrycznej”, daje impuls do rozwoju innowacyjnej technologii, którą w ciągu trzech lat opracują polscy przedsiębiorcy. Budżet projektu, finansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, wynosi 12,9 mln PLN – wskazuje NCBR. 

Pozytywne wieści z Sejmu dla branży OZE i DRS 

W Sejmie jednogłośnie uchwalono zmianę ustawy Prawo Energetyczne. To informacja ważna zarówno dla dużych firm, start-upów działających w branży OZE lub zarządzania energią, jak również dla prywatnych posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Zgodnie z projektem, operatorzy systemu dystrybucyjnego będą wymieniać liczniki energii elektrycznej na urządzenia inteligentnego, zdalnego odczytu. Wprowadzony zostanie także Centralny System Informacji Rynku Energii.  

Dane z CSIRE dostępne będą dla wszystkich, zarówno publicznych, jak i prywatnych podmiotów. Będą one służyć m.in. do opracowania lepiej dostosowanej do potrzeb klienta oferty oraz dadzą możliwość szybszej wymiany dostawcy energii. System ten umożliwi też uzyskanie informacji i danych dotyczących nowych odbiorców (po udzieleniu przez nich zgody), co pozwoli na przygotowanie spersonalizowanych ofert. 

Projekt nowelizacji zawiera także kompleksowe rozwiązania dotyczące rozwoju magazynów energii. Może to przyspieszyć rozwój sektora energetyki rozproszonej i odnawialnych źródeł energii, o których rozmawialiśmy m.in. z Maciejem Gruntem, CEO Hilo Solutions

Coraz chętniej korzystamy ze słońca… na naszych dachach 

Choć słońce nie rozpieszcza nas specjalnie tej wiosny, a majówka w wielu miejscach przyniosła pogodę raczej styczniową, rozgrzewające informacje płyną z rynku fotowoltaiki.  

Pierwszą z nich jest pozyskanie przez SunRoof aż 20 mln zł finansowania w rundzie seed. Start-up ten produkuje panele fotowoltaiczne, które same w sobie tworzą dach. Są więc estetyczne, jak i efektywne w wytwarzaniu energii.  

SunRoof pozyskało środki finansowe od funduszy VC, wśród których rolę przewodnią miał Inovo Venture Partners, a ponadto SMOK VenturesKnowledgeHub, EIT InnoEnergy i FD Growth Capital. Mają one zostać wydatkowane na skalowanie biznesu i dalszą ekspansję w Europie i Stanach Zjednoczonych. Mają zostać także zainwestowane w marketplace, który pozwoli klientom zarządzać wykorzystaniem energii oraz zarabiać na jej wyprodukowanych nadwyżkach. 

fot. materiały promocyjne SunRoof

Kolejną dobrą informacją z rynku OZE jest rekord produkcji energii ze słońca w Polsce, który padł 28 kwietnia. W szczytowym momencie - o godzinie 12:30, elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą 3185 MW, pokrywając 15% zapotrzebowania Polski na prąd. W 2020 r. założono instalacje fotowoltaiczne odpowiadające za aż 2500 MW mocy w tej technologii i szacuje się, że wysokie tempo rozwoju tego sektora zostanie utrzymane w obecnym roku. Potwierdzać to może choćby informacja o decyzji niemieckiego dyskontu Lidl, który ma zainstalować panele słoneczne na dachach 120 sklepów w Polsce. 

Jak wydawać pieniądze, to ekologicznie! 

W poprzedniej Eko prasówce pisaliśmy o współpracy Mastercard i szwedzkiego start-upu Doconomy, przy stworzeniu kalkulatora śladu węglowego. Tym razem działania wspólnie ze spółką prowadzi BNP Paribas, który jako pierwszy w Polsce wprowadzać będzie dla swoich klientów właśnie kalkulator śladu węglowego. Dzięki programowi dowiedzą się oni, jaki wpływ na środowisko mają ich wydatki i jak mogą niwelować ich negatywne skutki. 

Informację o rozszerzeniu zasięgu swojej działalności podało także Nevomo. Ten polski start-up rozpoczyna europejską ekspansję. poprzez nawiązanie współpracy z EUREF-Campus Düsseldorf oraz Uniwersytetem Nauk Stosowanych Emden/Leer w Niemczech.

fot. materiały promocyjne Nevomo

Nevomo, wcześniej znane było jako Hyper Poland, obecnie rozwija opartą na lewitacji magnetycznej technologię magrail, która umożliwia podróż z prędkością do 550 km/h z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury kolejowej, a także pozwala na etapowe wdrażanie kolei próżniowej hyperloop. Spółka współpracuje z gronem światowej sławy ekspertów od logistyki, hi-techu, rynku kolejowego i kolei magnetycznych. Założyciele zapowiadają otwarcie nowej, szwajcarskiej filii spółki, która odpowiedzialna będzie za współpracę z podmiotami ze Szwajcarii, Francji oraz Włoch. Rozpoczęła się również kolejna, trzecia już zbiórka crowdfundingowa spółki.

Inne aktualności

Rola lidera w start-upie. Jakie są największe HRowe wyzwania founderów i jak sobie z nimi radzić?

PFR GreenHub FoF – aż 200 mln zł dla funduszy VC i PE na zielone inwestycje!