Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Eko prasówka – przegląd ciekawych informacji o zielonych projektach!

Wiele mówi się o konieczności podjęcia działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2 i zrównoważonego rozwoju. Dużo także dzieje się w tym zakresie! W naszym nowym projekcie – eko prasówce, będziemy zbierać interesujące wydarzenia ze sceny start-upowej, jak również pokazywać obecne i nadchodzące trendy w zakresie rozwiązań proekologicznych. Sprawdź z nami, co w biznesowej trawie piszczy!

Samsung inkubator dla początkujących start-upów 

Jeśli prowadzisz start-up, który tworzy rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju lub jesteś dopiero na etapie pomysłu, który chcesz przekształcić w biznes – być może zainteresują Cię programy rozwijane przez Samsung Inkubator. Zapewniają one przestrzeń do pracy, pomoc ekspercką i zaplecze technologiczne. Uczestnicząc w programie możesz wziąć również udział w szkoleniach oraz skorzystać ze wsparcia inżynierów z Samsung R&D Institute Poland, a także uczestniczyć w organizowanych w ramach inkubacji Demo Day. Najlepsze projekty mogą liczyć na finansowanie od firmy Samsung. 

Pierwsza ze ścieżek inkubacyjnych - #dlaPlanety - skierowana jest do start-upów, które chcą tworzyć rozwiązania odpowiadające 17. Celom Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Zakładają one między innymi likwidację ubóstwa, działania na rzecz zdrowia, dostęp do edukacji, równość płci, osiągnięcie neutralności klimatycznej, innowacje w przemyśle, pokój na świecie i sprawiedliwość społeczną. 

Uwaga, rekrutacja w tym programie trwa do 7 kwietnia 2021 r.! Aplikować możesz poprzez stronę Samsung Inkubator Białystok - wypełnij formularz zgłoszeniowy. 

Druga ze ścieżek inkubacyjnych w Samsung Inkubator to Climate Leadership. Program ten skierowany jest do start-upów, które są o krok dalej niż w przypadku pierwszego programu – zespoły muszą posiadać zalążek rozwiązania odpowiadającego na problemy klimatyczne. Do udziału w inicjatywie mogą zgłaszać się także koła naukowe i organizacje studenckie, które choć mają pomysł na biznes, nie posiadają zarejestrowanej działalności gospodarczej.  

Rekrutacja w przypadku Climate Leadership trwa do 14 kwietnia 2021 r., a aplikować można odwiedzając stronę i wypełniając formularz zgłoszeniowy – link do strony dostępny jest tutaj. 

Zielone mapy Google 

Jeśli podczas jazdy korzystasz z Google Maps – spodziewaj się zmian! Gigant technologiczny właśnie zapowiedział wprowadzenie nowych, proekologicznych rozwiązań! Wyznaczając trasę w aplikacji wyświetlą będziesz mieć teraz dwie trasy do wyboru: tę najszybszą i tę, której wybór spowoduje najmniejszy ślad węglowy. Jak to możliwe? Sztuczna inteligencja będzie analizować dane dotyczące ruchu na drodze, czyli liczby pojazdów, jak również jakości powietrza. Aplikacja będzie także porównywać wysokość emisji CO2 podczas podróży samochodem, rowerem, transportem publicznym oraz innymi lokalnie dostępnymi środkami transportu. Wskaże Ci również wytyczone strefy czystego transportu, które choć w Polsce dopiero ruszają, na świecie rozwijają się coraz prężniej.  

Co nowego w OZE? 

Dużo dzieje się także na rynku Odnawialnych Źródeł Energii. Jak poinformował polsko-amerykański start-up AI Clearing, jego system będzie monitorował przebieg prac budowlanych w największej w Polsce farmie fotowoltaicznej, która właśnie powstaje. 

AI Clearing wcześniej monitorował proces powstawania farm słonecznych w USA i Kanadzie. Teraz podpisał kontrakt z Esoleo. Jest to firma, która specjalizuje się w budowie instalacji fotowoltaicznych. W ramach umowy start-up będzie monitorował proces budowy elektrowni słonecznej, która powstaje na obszarze 100 ha w gminie Brudzew, gdzie wcześniej działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów. W jaki sposób?  

System ten dzięki sztucznej inteligencji analizuje dane, które pozyskuje z dronów, by porównać je z dokumentacją projektową. Umożliwia to bieżący wgląd w przebieg prac i kontrolowanie ich zgodności z harmonogramem, co jest szczególnie istotne przy tak dużych inwestycjach infrastrukturalnych, jak budowa farm fotowoltaicznych, dróg czy gazociągów. 

To nie koniec informacji w zakresie OZE. Mostostal Warszawa poinformował o planach zbudowania w Polsce fabryki fundamentów dla turbin wiatrowych.  

Bardzo duże nadzieje pokładamy w polskich planach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Składamy kompletną ofertę polskiemu rządowi i polskim firmom. Potrzebujemy jasnej informacji co do tego, gdzie i kiedy w kraju powstanie port instalacyjny. Bardzo pozytywnym sygnałem jest informacja, że może on powstać w Gdyni powiedział w rozmowie z Green News Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes Mostostalu Warszawa. - Jesteśmy zainteresowani inwestycjami i budową własnego zakładu produkcyjnego na wybrzeżu, który mógłby realizować dostawy dla firm polskich, jak i zaopatrywać w przyszłości inne kraje nadbałtyckie. Mamy już zaprojektowany cały proces i jesteśmy otwarci na dialog - dodał.

Coraz prężniej rozwija się także fotowoltaika, na którą popyt wciąż rośnie. Dzieje się tak głównie z uwagi na czynniki ekonomiczne – pozyskiwanie zielonej energii jest coraz korzystniejsze cenowo w stosunku do tej pozyskiwanej z węgla. Co ważne, trendy te nie dotyczą tylko biznesu i przemysłu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Sunday Polska, 77 proc. osób, które założyło instalacje fotowoltaiczne jest z nich zadowolona. Ankietowani wskazali, że dzięki instalacjom ich rachunki za prąd spadły średnio o 65 proc. Co równie ważne, przeszło dwie trzecie respondentów, którzy są właścicielami domów nieposiadających jeszcze instalacji PV, planuje dokonanie takiej inwestycji w ciągu najbliższych trzech lat. 

Czas przenieść się zagranicę, a konkretnie do Finlandii, gdzie sukces osiągnęła polska firma ConnectPoint. W Helsinkach zorganizowano konkurs Helsinki Energy Challenge, którego celem było wyłonienie nowatorskich rozwiązań w zakresie zielonych sposobów wytwarzania ciepła. Obecnie stolica Finlandii w połowie ogrzewana jest węglem, a ma plan, by do 2030 r. przestać używać tego surowca i w 2035 r. osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2.  

Spośród 250 zgłoszeń, wyłoniono finalistów, wśród których znalazło się konsorcjum pod przewodnictwem EIT InnoEnergy, czyli unijnego Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Opracowane rozwiązanie łączy w sobie różne technologie i dzięki swojej uniwersalności – jest skalowalne. Zakłada ono łączenie ciepła słonecznego z technologii kolektorów płaskich firmy Savosolar i technologii skoncentrowanego ciepła słonecznego firmy Heliac. Jak przekonują twórcy, jego wdrożenie w Helsinkach pozwoli do roku 2030 zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z ogrzewania miejskiego aż o 78 proc. Co ważne, dostarczona mieszkańcom fińskiej stolicy energia będzie wolna od CO2 i nieszkodliwa dla środowiska.  

ConnectPoint wnosi do projektu inteligentną platformę ciepłowniczą, która działa w czasie rzeczywistym i pozwala na zdalne zarządzanie siecią ciepłowniczą, jednocześnie stymulując zaangażowanie mieszkańców za pomocą grywalizacji. Platforma Nexo, zdaniem twórców, pozwala z jednej strony zaplanować zapotrzebowanie na ciepło, a z drugiej stronu optymalizować wykorzystanie istniejących źródeł ciepła. 

Inne aktualności

9. odsłona Huge Thing – co przyniesie? Rozmowa z Moniką Synoradzką

Rozmowa z Bartłomiejem Golą o rewolucji energetycznej i szansach dla polskich start-upów