Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Edukacja a przedsiębiorczość w Polsce - poznaj program Founders ConnectED

Choć większość polskich studentów łączy naukę z pracą, to działalność gospodarczą prowadzi lub myśli o jej założeniu jedynie co dziesiąty uczeń szkoły wyższej. Przeciętny polski przedsiębiorca ma około 46 lat i prowadzi działalność zajmującą się handlem, budownictwem lub przetwórstwem przemysłowym. Przedsiębiorczość wśród studentów chce pobudzić Studenckie Koło Naukowe SGH Ventures, które organizuje otwarty program rozwojowy Founders ConnectED. Na czym ma polegać? Przeczytaj!

Według danych Eurostatu odsetek osób młodych (między 25-29 rokiem życia) w grupie polskich przedsiębiorców wynosi jedynie 5,32%. Analiza danych na temat poziomu wykształcenia przedsiębiorców w Unii Europejskiej wskazuje na ujemną zależność między odsetkiem przedsiębiorców posiadających wyższe wykształcenie w grupie wiekowej 25-39 lat, a odsetkiem osób prowadzących własny biznes w wieku 25-29 lat. Jako studenckie koło naukowe SGH Ventures staramy się badać i wspierać przedsiębiorczość wśród studentów - zwłaszcza w obszarze innowacji.

Na podstawie naszych ubiegłorocznych badań, opartych o rozmowy z osobami młodymi tworzącymi innowacje oraz ekspertami branżowymi udało nam się ustalić, że w uczelniach wyższych brakuje praktycznych zajęć, które przygotowywałby studentów do tworzenia własnych firm. W związku z tym zdecydowaliśmy się zorganizować otwarty Program Rozwojowy Founders ConnectED, w którym udział może wziąć każdy student.

Kim jesteśmy?

SKN SGH Ventures to organizacja studencka działająca przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Aktywni studenci chcący stworzyć unikatową sieć współpracy akademickiej, oprócz budowy networku skupiają się także na dostarczaniu podstawowych umiejętności przy projektowaniu i tworzeniu innowacji. Posiadamy szeroki zakres różnorodnych doświadczeń oraz wykształcenia, jednak to, co nas łączy to wspólna pasja do projektowania nowych rozwiązań i poszukiwania nowatorskich zastosowań dla technologii.

W ubiegłym roku udało nam się stworzyć pierwszy w Polsce program inkubacyjny wspierający studenckie start-upy, organizowany przez studentów. Nasze działania przełożyły się na budowę 8 studenckich rozwiązań, nawiązanie współpracy z ponad 30 ekspertami branżowymi oraz prezentację rozwijanych pomysłów przed grupą 50 inwestorów.

Nasze inicjatywy kładą nacisk na aspekt praktyczny, dlatego są tworzone we współpracy z ekspertami reprezentującymi cały ekosystem innowacji. Działamy zarówno z przedstawicielami start-upów, firm doradczych w zakresie venture buildingu, funduszy VC, niezależnych ekspertów rynkowych oraz reprezentantami uczelni z całego świata.

Program Rozwojowy Founders ConnectED

Aby zapewnić wsparcie jak największej liczbie przedsiębiorczych studentów w tym roku zdecydowaliśmy dodać do naszego portfolio nowy projekt - Program Rozwojowy Founders ConnectED. Jest to cykl 4 praktycznych warsztatów online kierowany dla studentów, którzy kiedykolwiek myśleli o założeniu własnego, innowacyjnego biznesu. Program zajęć został stworzony przy współpracy z podmiotami oraz ekspertami, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem innowacji. Naszym głównym celem jest dostarczenie wiedzy niezbędnej przy tworzeniu startupu oraz umożliwić budowę sieci kontaktów między studentami z całej Polski.

Program rozwojowy będzie składać się z następujących modułów:

  • Zrozumienie i poznanie klienta - szkolenie prowadzone przez doświadczonych ekspertów z obszaru design thinking.
  • Budowa rozwiązania i modelu biznesowego - warsztat ma na celu dostarczyć narzędzia pozwalające uniknąć błędów młodych przedsiębiorców oraz pomóc w wyborze optymalnego modelu biznesowego.
  • Analiza otoczenia rynkowego - przedstawiciele sektora venture buildingu oraz VC opowiedzą na co zwracać uwagę przy ocenie swojego biznesu.
  • Transformacja pomysłu w startup - opowiemy gdzie można znaleźć wsparcie w rozwijaniu swojej pierwszej firmy.

Oprócz cennej wiedzy eksperci przekażą uczestnikom programu narzędzia stanowiące nieocenioną pomoc w trakcie rozwijania poszczególnych aspektów rozwiązań. Autorami jednego z warsztatów są przedstawiciele funduszu Nunatak Capital, który wspiera rozwiązania z obszaru data science oraz prowadzi działalność doradczą w zakresie projektów opartych o dane.

Warsztaty będą odbywać się przez kolejne cztery tygodnie na przełomie maja i czerwca 2022 roku.

Chętnych na poszerzanie swojej wiedzy oraz doświadczenia serdecznie zapraszamy do rejestracji na tej stronie.

fot. Michał Lechowski, SKN SGH Ventures
fot. Jakub Piętka, SKN SGH Ventures

Autorzy tekstu

Michał Lechowski i Jakub Piętka - SKN SGH Ventures

Inne aktualności

Chcesz wprowadzać nowe rozwiązania w firmie? Zgłoś się do Akademii Managera Innowacji PARP

W jaki sposób obliczać ślad węglowy w Twojej firmie? Weź udział w warsztatach!