Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Transakcje na rynku VC PFR Ventures

Dynamiczny wzrost wartości inwestycji VC na polskim rynku – dane z nowego raportu PFR Ventures

PFR Ventures opublikowało kwartalny raport dotyczący transakcji na polskim rynku venture capital (VC). Z raportu wynika, że wartość inwestycji VC na rynku polskim w trzecim kwartale 2020 dokonała znacznego wzrostu w porównaniu do poprzednich kwartałów. Dane wskazują, że w okresie od początku lipca do końca września tego roku, przeprowadzonych zostało 88 transakcji, które dostarczyły polskim innowacyjnym spółkom 707 mln zł.

Warto podkreślić, że w transakcje te zaangażowanych było w sumie 80 funduszy. Ciekawe są również informacje dotyczące kapitału, gdyż 45% środków, które zostały zainwestowane w trzecim kwartale to kapitał publiczno-prywatny. Łącznie 71 z 88 transakcji opierało się na kapitale publiczno-prywatnym, a aż 75 zostało przeprowadzonych przez polskie zespoły.

Fundusze PFR Ventures w trzecim kwartale zapewniły 18% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw, uczestnicząc w 14 z przeprowadzonych 88 transakcji. 46 transakcji dokonały fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dzięki czemu odegrały ważną rolę w segmencie zalążkowym. Podkreślić należy fakt, że w omawianym okresie 10 największych rund finansowania przełożyło się na 85% wartości wszystkich rund finansowania.

Na szczególne wyróżnienie wśród transakcji zasługuje pozyskanie przez polsko-fiński start-up ICEYE, będący producentem mikrosatelitów, 331 mln zł w rundzie C. Start-up ten łącznie zebrał na swój rozwój już blisko 0,5 mld zł.

- Trzeci kwartał przypieczętował wzrostowy trend na polskim rynku venture capital. Możemy już być niemal absolutnie pewni, że pod względem wartości transakcji znów będziemy mówić o rekordowym roku i przebijemy wynik z 2019  – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Rysunek 1 Wysokość inwestycji VC w mln PLN

Jak wskazano w raporcie, porównując trzeci kwartał 2020r. oraz analogiczny okres w roku ubiegłym (nie uwzględniając nietypowych transakcji), w tym roku na nasz rodzimy rynek wpłynęło 2 razy więcej kapitału. To dobry sygnał, który świadczy o odbiciu z dołka, który można było zaobserwować w drugim kwartale 2020r. Częściowo niska aktywność inwestorów, była spowodowana wtedy negatywnym wpływem epidemii COVID-19 i ostrożnym podejściu w selekcji umów inwestycyjnych.

Pełen raport dostępny jest do pobrania na stronie PFR Ventures.

Inne aktualności

Jak Polacy postrzegają nowe technologie? Raport fundacji Digital Poland

Modele sprzedazowe B2B i B2C

Modele sprzedaży B2B i B2C - różnice