Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Dwa tygodnie z VC: programowanie, żywność, muzyka i logistyka

Początek marca to wolniejszy okres dla funduszy – w ciągu dwóch tygodni zarejestrowaliśmy 4 inwestycje, jednak na dość duże kwoty – zobaczcie jakie spółki wsparli inwestorzy.

Początek marca to pewne spowolnienie na rynku VC – być może związane z międzynarodowymi problemami – takimi jak choćby upadek Silicon Valley Bank. W ciągu dwóch tygodni doszło jedynie do 4 transakcji, jednak na niebagatelne kwoty – fundusze zainwestowały w spółki ponad 30 milionów złotych.

Giganci Programowania z 16,5 mln złotych na rozwój międzynarodowy

Giganci Programowania to najpopularniejsza w Polsce szkoła programowania dla dzieci. Zajęcia dla uczniów w wieku od 7 do 19 lat prowadzone są zarówno na żywo, jak i w formie interaktywnych ćwiczeń na platformie. Start-up ma ponad 120 placówek stacjonarnych oraz oferują kursy online w całej Polsce, a także na 14 innych rynkach, na 4 kontynentach. Do tej pory w kursach Gigantów Programowania wzięło udział ponad 100 tys. uczniów.

Firma do tej pory rozwijała się bootstrapowo, i w ten sposób stworzyła oddziały franczyzowe na 12 rynkach (m.in. w Chorwacji, Bułgarii, Meksyku, Australii czy ZEA) oraz tworząc własne placówki w Hiszpanii i Chile. Rozwija się do tej pory bootstrapowo, wykorzystując wyłącznie swoje środki i budując międzynarodowy biznes. W zeszłym roku firmaza osiągnęła 3 krotnym wzrostem r/r ilości uczniów w krajach hiszpańskojęzycznych. Utrzymanie tego tempa rozwoju jest kluczowym celem spółki na najbliższe lata – i z tego powodu poszukiwała finansowania.

W Gigantów Programowania postanowiły zainwestować fundusze, które w swoim portfolio mają już startupy edukacyjne. Rundzie przewodził węgierski fundusz Portfolion, który wcześniej zainwestował m.in. Novakid, CodeCool czy SDA i fundusz Nunatak Capital, specjalizujący się w obszarach Data Science i AI. Wcześniej udzielił finansowania startupom takim jak m.in. LiveKid czy Mindgram.

Pieniądze uzyskane od VC Giganci mają przeznaczyć na rozwój oddziałów w Hiszpanii i w Ameryce Łacińskiej oraz wejście na rynek brytyjski i niemiecki. Finansowanie zostanie także przeznaczone na rozwój autorskiego systemu LMS o innowacyjną grywalizację czy moduły AI wspomagające edukację.

- Wraz z rozwojem firmy chcemy coraz dynamiczniej wchodzić na rynki zagraniczne. W krajach hiszpańskojęzycznych udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie przełożyć nasz model biznesowy, rozwijając się w bardzo szybkim tempie. Teraz chcemy jeszcze przyspieszyć, co bez wsparcia zewnętrznego finansowania byłoby trudne do osiągnięcia. Nie tylko środki finansowe nas interesują - pozyskaliśmy partnerów, którzy posiadają doświadczenie w rozwoju startupów edukacyjnych na rynkach światowych - przyznają Founderzy Gigantów Programowania.

7 mln na supersoniczną żywność

Założyciele SUPERSONIC Food (fot. mat. prasowe)

SUPERSONIC Food to polsko-brytyjski foodtech, który produkuje napoje na bazie roślinnej, które mogą zastąpić zbilansowany posiłek, a także posiłki do szybkiego przygotowania.

W marcu start-up zakończył drugą rundę finansowania YouNick Mint. W rundzie wzięli udział również aniołowie biznesu oraz wcześniejszy inwestor - fundusz KnowledgeHub Starter. Kwota, która zasiliła spółkę, to w sumie ponad 7 mln złotych. Pozyskane środki SUPERSONIC Food zamierza przeznaczyć na rozwój portfolio produktowego, marketing i budowę pozycji w kanałach retail i e-commerce.

 - Poszukiwanie inwestorów rozpoczęliśmy wiele miesięcy wcześniej stawiając sobie ambitny cel, aby do ich grona dołączyli również doświadczeni managerowie przemysłu spożywczego z Polski i zagranicy, co zakończyło się sukcesem - mówi Chris Kozak, prezes zarządu i co-founder SUPERSONIC Food. W gronie inwestorskim znaleźli się aniołowie biznesu z Niemiec, Szwajcarii, Szkocji, Czech oraz z Polski. - Jesteśmy przekonani, że zainteresowanie inwestycją wśród ekspertów branży spożywczej otworzy wiele drzwi w sektorze food, a dodatkowo potwierdza, że kierunek w jakim rozwija się Spółka jest bardzo atrakcyjny - dodaje.

6 mln na muzykę od Januarego Ciszewskiego i Ekipy Friza

Closer Music to projekt, którego celem jest produkcja wysokiej jakości własnych baz muzycznych do ich wykorzystywania i zarabiania na wielu polach eksploatacji. Efektem realizacji projektu jest pozyskiwanie wszystkich praw i zezwoleń do utworów, w najszerszym zakresie dopuszczalnym przez prawo. Spółka chce zyskiwać muzykę, która będzie mogła być używana w streamingach, reklamach, filmach, mediach społecznościowych, a także w miejscach publicznych.

W muzyczny start-up zainwestowali ponad 6 mln złotych pozyskała JR Holding, czyli wehikuł inwestycyjny Januarego Ciszewskiego, Ekipa Holdings, czyli fundusz należący do YouTuberów z kanału Ekipa i nieujawniony inwestor prywatny.

- Closer Music to kolejna w naszym portfelu spółka z sektora nowych mediów, tym razem działająca na rynku audio do wszechstronnych zastosowań komercyjnych. Dzięki kilku modelom monetyzacji posadanych utworów spółka ma duże szanse na sukces. Również ze względu na  współuczestniczenie w inwestycji spółki z Grupy Ekipa  zamierzamy osiągnąć synergie ze zgromadzonymi wokół Ekipy influencerami i innymi spółkami z grupy. Pokazuje to, że mając w portfelu coraz więcej spółek, a zarazem koncentrując się na wybranych branżach naturalnie osiągamy wartość dodaną ze współpracy w gronie spółek portfelowych JR Holding. Zawsze chcemy naszym spółkom oferować więcej niż tylko sam kapitał i tak też jest w tym przypadku – powiedział January Ciszewski, inwestor i prezes JR Holding.

Closer Music przeznaczy pozyskane środki na dalszy rozwój, w szczególności na: rozbudowę internetowej aplikacji e-commerce, zwiększenie sił sprzedażowych i pozyskiwanie nowych klientów, działania marketingowe i promocyjne związane głównie z kanałem online oraz dalszą budowę wysokiej jakości baz muzycznych.

1 mln złotych na checklistę i kontrole w biznesie

Checkly to prosta aplikacja, która pozwala tworzyć checklisty i przeprowadzać szybko kontrole jakości pracy czy kompletności wykonania zadań w dowolnym miejscu – rozwiązanie jest wykorzystywane m.in. w centrach logistycznych czy hotelach. Może być używane choćby do  zarządzania nieruchomościami, przez usługi ochrony i sprzątania, przeglądy i serwisy techniczne, aż po produkcję.

- Atuty Checly to nie tylko wyeliminowanie papierowych formularzy czy arkuszy Excela przesyłanych mailem. Dzięki naszemu narzędziu w łatwy sposób można przeprowadzić kontrolę właściwie każdego procesu: zarówno w zakresie produkcji, jak i świadczenia usług. Użytkownik może sam opracować ankietę, która będzie odpowiadała jego działalności lub skorzystać z przygotowanej przez nas biblioteki gotowych wzorów, którą wciąż powiększamy - mówi Artur Koman, Co-Founder & CEO w Checly.

W aplikację zainwestował milion złotych fundusz Shape.VC. Pozyskane fundusze posłużą do budowy modułu inteligentnych statystyk. Dzięki niemu dane zebrane podczas kontroli będą odpowiednio przetwarzane i prezentowane, by stanowiły wartościowe i czytelne źródło do analizy biznesowej w organizacji.

Inne aktualności

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.

PFR Ventures dalej zazielenia fundusze – wspiera szósty green techowy VC