Dwa tygodnie z VC: od kosmosu z Bransonem po boty do videochatów
Podczas ostatniego tygodnia, w związku z publikacją raportu PFR Ventures, pominęliśmy nasze podsumowanie inwestycji VC. Natomiast miało miejsce dość sporo ciekawych inwestycji – zobacz, w jakie start-upy zainwestowały fundusze w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Zeszły tydzień upłynął pod znakiem działań PFR Ventures, które opublikowało raport podsumowujący transakcje na polskim rynku VC w zeszłym roku, a także ogłosiło rozpoczęcie programu zielonych inwestycji, na które przeznaczy 250 mln złotych. Jednak fundusze nie przerwały swoich inwestycji.
Richard Branson daje 5 mln dolarów na polskie satelity
Pierwsza inwestycja zeszłego tygodnia nie należała jednak do VC – Virgin Orbit, należąca do grupy Virgin Richarda Bransona spółka zajmująca się komercyjnym wynoszeniem satelitów na orbitę zainwestowała w SatRev – polskiego twórcę satelitów obserwacyjnych. Polska firma rozpoczęła współpracę z Virgin Orbit w 2021 roku i od tego czasu rakieta Launcher One wyniosła na orbitę cztery satelity SatRev.
"Z Virgin Orbit współpracujemy już od kilku lat, a teraz pogłębiamy tę współpracę. Dołączenie Richarda Bransona, twórcy Virgin Orbit do naszych inwestorów, to decyzja nie tylko strategiczna. Jestem przekonany, że osoba o takim doświadczeniu będzie dla nas ogromnym wzmocnieniem, wesprze nasz rozwój już zaawansowanych kompetencji globalnych i wzmocni naszą pozycję. Virgin Orbit pomoże nam wzmocnić kluczowe relacje z obecnymi i nowymi klientami oraz zapewni nam szybkość, rozmach i możliwości dostarczania długoterminowych rozwiązań"
-powiedział Grzegorz Zwoliński, Prezes SatRev.
W ramach inwestycji SatRev planuje zwiększyć skalę swojej konstelacji, wdrażając przełomowy rozkładany na orbicie teleskop do końca 2023 roku.
ffVc inwestuje 20 mln złotych na walkę z praniem pieniędzy
Salv - estoński startup, który pomaga walczyć z przestępczością finansową - pozyskał ok. 20 mln zł (4 mln euro), m.in. na uruchomienie polskiego oddziału i stworzenie zespołu w Warszawie.
To pierwsze na świecie narzędzie, dzięki którym instytucje mogą wspólnie przeciwdziałać, monitorować i rozwiązywać sprawy z obszaru fraudów płatniczych, prania brudnych pieniędzy, a także omijania sankcji. Do sieci stworzonej przez start-up należy obecnie 21 instytucji finansowych z całej Europy. Wspólnie wykryły i rozwiązały ponad 6 tys. spraw. Dzięki temu na konta przestępców nie trafiło ponad 6 mln euro.
Estoński start-up otrzymał w rundzie seed 4 mln Euro (ok. 20 mln złotych). Przewodziły jej polsko-amerykański fundusz ffVC i niemiecki G+D Ventures, a finansowanie zapewnili też dotychczasowi inwestorzy. Estoński startup planuje otworzyć w Polsce biuro, w którym zatrudni inżynierów oraz specjalistów od business development. Warszawski zespół pomoże w obsłudze firm i instytucji finansowych z Polski, ale też z całego regionu CEE.
"Zainwestowaliśmy w Salv, bo to rozwiązanie, które działa. Udowodniło już swoją efektywność w walce z przestępczością finansową pomagając 21 instytucjom w całej Europie wykryć i zapobiec fraudom płatniczym, praniu pieniędzy i omijaniu sankcji o wartości milionów euro. Przestępczość finansowa to problem, który pogłębia się nie tylko w Polsce. Widzimy w Salv olbrzymi potencjał do szerokiej ekspansji, co w konsekwencji pomoże wielu firmom zachować zgodność regulacyjną i zwiększy ich szanse w walce z przestępcami"
- podsumowuje Mateusz Zawistowski, dyrektor zarządzający ffVC.
2,5 miliona Euro na biotechnologiczny start-up
Napiferyn to polska spółka biotechnologiczna, która opatentowała technologię pozwalającą na uzyskanie białek z pozostałości po tłoczeniu oleju rzepakowego. Uzyskane w ten sposób białka mogą być używane, żeby wytworzyć alternatywne wobec mięsa i składników mlecznych białka roślinne.
W polski biotech zainwestował holenderski fundusz ICOS Capital, który zajmuje się inwestycjami w deep techowe i ekologiczne start-upy. Runda wyniosła 4,5 mln Euro (ok. 12,5 mln złotych).
"Przejście z produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego na alternatywy roślinne okazuje się być bardziej wyboistą drogą niż wielu mogło się spodziewać. Konsumenci prezentują wyzwania dotyczące smaku, funkcjonalności, jakości i kosztów stosowania białek roślinnych, a także pytania dotyczące korzyści zdrowotnych obecnie dostępnych produktów wykorzystujących formuły roślinne. Wierzymy, że NapiFeryn Biotech może zapewnić alternatywę, która pozwoli przemysłowi spożywczemu przezwyciężyć te wyzwania i sprawić, że płynniejsze i łatwiejsze przejście na produkty roślinne będzie osiągalne"
– mówi Dr Peter van Gelderen, Partner Zarządzający w Icos Capital. Środki mają być przeznaczone na komercjalizację technologii Napiferyn.
ElevenLabs – polskie AI do „tworzenia” głosów dostaje 2 mln dolarów
Dwa miliony dolarów (ok. 8,5 mln złotych) otrzymało w pre-seedowej rundzie Eleven Labs – to stworzony przez Matiego Staniszewskiego, wcześniej związanego z satelitarnym Palantir założonym przez Petera Thiela, oraz Piotra Dąbkowskiego, inżyniera nauczania maszynowego z Google. ElevenLabs to start-up, który pozwala zmienić tekst na dowolny głos – na przykład sprawić, że bot podczas np. naszej prezentacji slajdów firmowych opowie o wyświetlanej treści głosem gwiazd Hollywood – w dowolnym języku i z charakterystycznym akcentem czy barwą głosu.
ElevenLabs właśnie otworzył swoją platformę do szerokich testów, tak jak w listopadzie uczynił to Open AI ze swoim ChatGPT-3. Rodzima spółka pozyskała też finansowanie na rozwój projektu – trafiło do niej 2 mln dol. W ElevenLabs zainwestowały fundusze: czeski Credo Ventures, brytyjski Concept Ventures, a także aniołowie biznesu.
Poza pierwszą wersją swojego systemu start-up chce opracować narzędzia do syntezy mowy, które będą w trybie natychmiastowym dokonywać konwersji mowy na dowolny język. Na razie firma pracuje nad „stacją roboczą” do montażu dźwięków.
System wspierający kancelarie prawne w restrukturyzacjach z 2 mln złotych wsparcia
Solvbot - system dla kancelarii prawa gospodarczego pozyskał 2,2 mln PLN od FundingBox Deep Tech Fund, POMERANGELS i aniołów biznesu. Do inwestycji doszło w listopadzie zeszłego roku, ale w zeszłym tygodniu poinformowała o niej spółka.
Co robi Solvbot? Pozwala na automatyzację procesów gospodarczych w kancelariach prawnych – pozwala na przepływ dokumentów i informacji w czasie choćby restrukturyzacji czy upadłości, ale pozwala także na mierzenie czasu pracy i tworzenie automatycznie niezbędnej dokumentacji.
Dzięki inwestorom Solvbot jest w stanie skalować swoją działalność na rynki zagraniczne i rozszerzać swoją ofertę o nowe rozwiązania dla kancelarii prawa gospodarczego. Twórcy start-upu stworzyli także aplikację Infino, pozwalającą na ocenę stanu finansów firmy, która w 2020 roku zwyciężyła konkurs „Aplikacje Jutra” organizowany przez PFR w kategorii „Praca”.
Milion złotych w pre-seedowej rundzie na bota do wideorozmów
SmartyMeet to polski start-up tworzący bota, który pozwala na zwiększenie skuteczności spotkań sprzedażowych czy doradczych online za pośrednictwem platform do telekonferencji. Pozwala on na natychmiastowe stworzenie i przekazanie danych i dokumentów o których wspomniało się w czasie rozmowy, czy sprawdzenie czy pokryła ona wszystkie punkty z przygotowanego wcześniej scenariusza. Potrafi też analizować pozytywne lub negatywne nastroje rozmówców, a po odbyciu „calla” dostarczy natychmiastowo notatki.
Potencjał SmartyMeet dostrzegli nie tylko pierwsi użytkownicy rozwiązania pozyskani przez start-up, ale także Amazon Web Services Portfolio i fundusz VC – LT Capital, którzy zainwestowali w spółkę. Wsparcie AWS Portfolio, z którego korzystali m.in. tacy giganci jak AirBnb, umożliwi m.in. międzynarodowe skalowanie biznesu, dostęp do technicznej wiedzy i technologii. W pre-seedowej rundzie spółka dostała od inwestorów milion złotych.
"Postępująca cyfryzacja i praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji zmieniają świat, w którym żyjemy. Nasza misja to wspieranie liderów zmian, a SmartyMeet bez wątpienia należy do grona game-changerów. Do inwestycji przekonał nas doskonały produkt. Nie ma już odwrotu od tego, że pracownicy coraz więcej czasu będą spędzać na wirtualnych spotkaniach. Inteligentny wirtualny asystent od SmartyMeet jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące zjawisko zoom fatigue, czyli zmęczenie uczestnictwem w videorozmowach, wynikające ze wzrostu intensywności cyfrowej dnia pracy. Dostrzegliśmy ogromny światowy potencjał rynkowy videobota „Boe” i kompetencje doświadczonego zespołu założycieli. Jesteśmy przekonani, że wspólnie osiągniemy sukces"
- mówi Łukasz Świercz, Partner Zarządzający LT Capital.