Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Dwa tygodnie z VC i tylko dwie inwestycje

Koniec maja i początek czerwca to jedynie dwie inwestycje – jedna zagranicznego inwestora w Polski start-up, i jedna polskiego w zagraniczny. Zapraszamy do sprawdzenia, jak wyglądały ostatnie dwa tygodnie w ekosystemie inwestycji.

Ciepło końca maja i początku czerwca najwyraźniej rozleniwiło inwestorów – przynajmniej jeśli chodzi o ogłaszanie rund. W ciągu dwóch tygodni zanotowaliśmy dwie rundy polskich start-upów.

Brytyjska firma blockchainowa inwestuje 10 mln złotych w polski metaverse

O metawersach w tym roku jest dość cicho, jednak brytyjski nChain, spółka zajmująca się tworzeniem rozwiązań opartych o technologie blockchain zainwestowała w Planetary – rozwiązanie łączące aplikację mobilną z metawersum.

Planetary zaczynało jako aplikacja imprezowa, do zabawy i tworzenia animowanych awatarów. Pod koniec 2022 roku postanowiła rozbudować swoje rozwiązanie o element Web 3 i metaverse. Dzięki współpracy z co.brick – Gliwickim startup housem udało się rozpocząć i zakończyć z sukcesem rozmowy z nChain. Od wartości spółki na poziomie 5 mln zł w pół roku udało się dziesięciokrotnie zwiększyć jej wartość.

Szwedzka aplikacja do pracy tymczasowej w sklepach z 1,1 mln złotych finansowania

Powstały w Szwecji i mający siedzibę na Litwie startup Traxlo pozyskał 1,1 mln euro. Do dotychczasowych inwestorów tj. Iron Wolf Capital, Antler i Red Pill VC dołączył gdański fundusz Black Pearls VC i anioł biznesu z USA.

Zespół Traxlo (fot. informacje prasowe)

Traxlo działa w branży FMCG, i łączy sklepy i sieci z pracownikami tymczasowymi – działając w modelu „gig economy”, pozwalając zatrudnić wykonawców codziennych zadań w sklepach znajdujących się w pobliżu domów. Zadania obejmują sprawdzanie daty ważności produktów, uzupełnianie zapasów, merchandising, czy też kontrolę zapasów.

Start-up działa na polskim rynku, ukończył u nas kilka programów akceleracyjnych min. przy współpracy z Żabką czy też Poland Prize. Zaczął także we współpracy ze szwedzką firmą Whywaste świadczyć usługi zarządzania odpadami spożywczymi dla klientów na Litwie i w Polsce.

- Mamy przyjemność ogłosić naszą trzecią inwestycję w litewski startup i jest nim Traxlo. Startup rewolucjonizuje sposób, w jaki lokalne społeczności mogą uzyskać dodatkowe dochody, jednocześnie dostarczając wartość dla przedsiębiorstw. Dzięki utalentowanemu zespołowi, dotychczasowym osiągnięciom i nowatorskiemu modelowi, wierzymy, że Traxlo ma potencjał, aby wywrzeć znaczący wpływ na rynek gig economy w Europie. Cieszymy się na możliwość pomocy założycielom w ich ekspansji w Polsce i zamierzamy wspierać firmę w dalszej ekspansji na innych rynkach - mówi Aleksander Dobrzyniecki, partner Black Pearls VC.

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.