Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Innowatorzy chcą współpracować z wojskiem – mamy najwięcej zgłoszeń do akceleratora DIANA w UE. Startuje też nowy program dla Polski!

Poznaliśmy statystyki dotyczące rekrutacji do akceleratora DIANA NATO. Przy naborze do niego NATO i MON korzystały z pomocy Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. jako krajowego punktu rekrutacyjnego. Polskie start-upy zgłosiły najwięcej aplikacji do programu spośród krajów Unii Europejskiej. Ruszyły także zapisy do nowego, skierowanego do polskich firm akceleratora - IDA!

Akcelerator DIANA stworzony został przez NATO, żeby ułatwić współpracę między państwami-członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego i prywatnymi, innowacyjnymi spółkami. Ma na celu stworzenie w ramach sojuszu NATO warunków zarówno do rozwoju przełomowych technologii, a także ich adaptacji do użytku w zakresie obronności i bezpieczeństwa. DIANA będzie wspierać innowatorów poprzez umożliwienie im szybkiego kontaktu z mentorami, siecią zaufanych inwestorów i specjalistami od przetargów i zamówień wojskowych. Z drugiej strony wesprze też kraje partnerskie w szybkim pozyskaniu najbardziej obiecujących rozwiązań innowatorów biorących udział w akceleratorze DIANA. Zakończony został nabór do pierwszej, pilotażowej rundy programu. PFR współpracuje zarówno z NATO i z MON przy wsparciu rekrutacji do akceleratora.

Polska z największą liczbą zgłoszeń w UE

Bardzo cieszą nas otrzymane dziś dane dotyczące zgłoszeń do akceleratora. Zarejestrowane w Polsce podmioty zgłosiły najwięcej rozwiązań spośród kandydatów z państw UE, zajmując czwartą pozycję na świecie, za USA, Kanadą i Wielką Brytanią

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z USA - 215 aplikacji. Potem kolejno 211 z Kanady i 182 z Wielkiej Brytanii. Z Polski wypłynęło 77 zgłoszeń, a na kolejnych miejscach uplasowały się Turcja (75), Włochy (60), Norwegia (43), Niemcy (41), Finlandia (38), Holandia (37), Hiszpania (36) i Estonia (35). Pozostałe kraje Sojuszu zgłosiły poniżej 30 aplikacji. W sumie do pierwszej rundy akceleratora DIANA zgłoszono ponad 1200 podmiotów. Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną 7 października.

DIANA analizuje aplikacje, startuje IDA

Podczas, gdy NATO analizuje zgłoszenia do akceleratora, PFR wspólnie z MON oraz PGZ Stocznia Wojskowa i innymi partnerami, rozpoczynają polski program akceleracyjny IDA – Innovative Dual-Use Technology Accelerator. Program ten jest przeznaczony dla innowacyjnych podmiotów zarejestrowanych w Polsce, które chcą rozpocząć współpracę z sektorem zbrojeniowym i stawić czoła wyzwaniom, które wpłyną na bezpieczeństwo akwenu Morza Bałtyckiego. Już 21 września o godzinie 13:00 zapraszamy na pierwszy webinar, podczas którego uczestnicy dowiedzą się do kogo skierowany jest program, co mogą zyskać akcelerowane podmioty i jakie wyzwania na nie czekają. Zapraszamy do rejestracji pod poniższym linkiem. Więcej informacji o programie IDA znajdziecie na stronie.

Inne aktualności

Kto zwyciężył w VI edycji Szkoły Pionierów PFR?

Już w piątek finałowa gala VI edycji Szkoły Pionierów – dowiedz się, kto wygrał i posłuchaj o 6 latach programu