Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Wykorzystaj szansę, którą daje cyfryzacja – przegląd narzędzi od PFR

Coraz więcej polskich firm zdaje sobie sprawę, że rozwiązania cyfrowe wpływają znacząco na ich wydajność, efektywność i konkurencyjność. Wzrost świadomości przyspieszyła niewątpliwie pandemia, która pokazała jak ważny dla biznesu jest kierunek cyfryzacji. Jednak wiele przedsiębiorstw nadal stoi przed wyzwaniem ucyfrowienia, mając obawy przed wysokimi kosztami wdrożenia czy też jego  wpływu na poziomie organizacyjnym. 

Wiele polskich firm, które przyspieszyły transformację cyfrową w czasie pandemii, nie tylko zdobyło nowych klientów i zwiększyło przychody, ale znacząco poszerzyło skalę działalności, zyskując przewagę konkurencyjną. Najbardziej dynamiczną przemianę przechodziły działy księgowości, sprzedaży i obsługi klienta - obszary charakteryzujące się najniższym poziomem automatyzacji, z drugiej – zapewniające rozwój biznesu.

Poziom cyfryzacji polskiego społeczeństwa i gospodarki w większości obszarów nadal wypada niekiedy słabo, co potwierdzają rankingi i badania przeprowadzone wśród firm. Jedynym wyjątkiem jest sektor finansowy, w którym polskie rozwiązania są doceniane i zauważalne na rynkach zagranicznych. Jednak nawet wśród klasycznych branżach, takich jak transport czy zarządzanie produkcją także pojawiają się polskie cyfrowe rozwiązania.

W opublikowanym przez Komisję Europejską rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2021 rok Polska uplasowała się dopiero na 24. miejscu wśród 27. państw członkowskich Unii Europejskiej. Za Polską znalazła się tylko Grecja, Bułgaria i Rumunia. Poziom ucyfrowienia Polski wygląda więc mało optymistycznie.

Wynika potwierdza Badanie Dojrzałości Innowacyjnej (BDI) przeprowadzone przez Polski Fundusz Rozwoju na przełomie 2021 i 2022 , które pokazuje stosunkowo niską gotowość dużych firm (powyżej 250 pracowników) do transformacji cyfrowej. Zaledwie 2% firm zakwalifikowane zostało jako firmy innowacyjne w tym obszarze. Kolejne 14% firm to organizacje aktywne innowacyjnie, czyli takie które podejmują działania nakierowane na digitalizację np. opracowały strategie cyfryzacji lub dążą do integracji swoich procesów. Pozostałe 84% to firmy tradycyjne. W przypadku cyfryzacji procesów administracyjnych tylko 9 % firm wskazało na całkowitą cyfryzację. Kolejne 33 % przedstawiło, że procesy są cyfrowe jednak posiadane systemy nie są ze sobą zintegrowane, co w praktyce oznacza brak wymiany informacji pomiędzy stosowanymi rozwiązaniami i istnienie zazwyczaj kilku niezależnych programów. Natomiast 57 % organizacji ma częściowo scyfryzowane procesy, jednak działania w dalszym ciągu wymagają znacznego nakładu pracy ludzkiej.

Zmiany w lepszym kierunku

Wszystko wskazuje na to, że doświadczenia po pandemiczne skłoniły firmy do zmian w aspekcie cyfryzacji. Według najnowszego raportu pt. „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu” (2022) przeprowadzonego przez KPMG i Microsoft wynika, że ponad połowa firm w Polsce (51%) dostrzega duże znaczenie transformacji cyfrowej w ich organizacjach, ale jednocześnie tylko 21% planuje zwiększać nakłady na ten cel, a zaledwie 10% zamierza zatrudnić specjalistów w tym zakresie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wyniki też pokazują duży potencjał i zdolność do przyspieszenia cyfryzacji polski firm. Co więcej nową szansą mogą się okazać  nowe fundusze europejskiej. W nowej perspektywie, w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki część środków będzie nakierowana na cyfryzację procesów wewnętrznych w tym automatyzację linii produkcyjnej, analizę danych czy poprawę cyberbezpieczeństwa. 

PFR wspiera w cyfrowej transformacji

Wychodząc naprzeciw potrzebom firm i analizując aktualne trendy związane z cyfryzacją, Polski Fundusz Rozwoju aktywnie pomaga i wspiera przedsiębiorstwa w digitalizacji m.in. w ofercie edukacyjno-doradczej, czego przykładem są praktyczne mapy z rozwiązaniami technologii oraz bezpłatne kursy online, tj.  „Przedsiębiorstwo Gotowe na Przyszłość”.

Zestawienia rozwiązań cyfrowych pokazują w kompleksowy sposób rynek z przykładami start-upów i firm, które działają w różnych obszarach innowacji, cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju. Poniżej znajdują się mapy przygotowane przez PFR, jak  „Narzędzia dla MŚP”, zestawienie miejskich technologii oraz lista rozwiązań dla firm zaproponowana przez Chmurę Krajową.

Mapa 1.  „ESG w praktyce – narzędzia i start-upy wspierające wdrożenie strategii i raportowanie

Mapa 2. „Narzędzia dla MŚP” (źródło: Projekt „Cyfrowa Wyprawka dla Firm”).

Zestawienie zostało opracowane w ramach projektu „Cyfrowa Wyprawka dla Firm” (PFR). Mapa ta dedykowana jest małym i średnim przedsiębiorstwom, które dopiero zaczynają działania nakierowane na cyfryzację. Znajdują się usługi i produkty w 5 obszarach: zarządzanie firmą, marketplace, obsługa klienta, marketing i sprzedaż. Więcej informacji można odnaleźć tutaj.

Mapa 3.  Lista rozwiązań dla firm działających w ekosystemie Chmury Krajowej

Chmura Krajowa zebrała w jednym miejscu kilkanaście ciekawych rozwiązań działających w środowisku chmurowym. Proponowane technologie pomagają ograniczyć koszty, usystematyzować procesy i pracę w organizacji, bez względu na jej wielkość czy branży, w której działa. Wśród propozycji znajdziemy te nakierowane np. na weryfikacje kontrahentów, automatyzację procesów HR, zarządzanie zadaniami pracownika jak i te, które za pomocą sztucznej inteligencji wspierają działania marketingowe. Lista rozwiązań dostępna jest tutaj.

Kurs online „Przedsiębiorstwo Gotowe na Przyszłość”

Nasz kurs odpowiada na wyzwania z którymi przyjdzie się mierzyć każdej firmie. Budowa zespołu ds. innowacji, migracja aplikacji do chmury obliczeniowej, zarządzanie zużyciem energii w przedsiębiorstwie – to tylko niektóre z nich. Uczestnicy otrzymują wiedzę o najnowszych trendach i kierunkach rozwoju w gospodarce oraz praktyczne wskazówki, które w przyszłości mogą uchronić przedsiębiorstwo przed potencjalnymi kryzysami. Co więcej, kurs może być wykorzystany wewnątrz firmy jako narzędzie do rozwoju pracowników i potwierdzone certyfikatem. W module IV. kursu pt. „Cyfryzacja” eksperci z Chmury Krajowej wyjaśniają, jakie jest uzasadnienie biznesowe dla cyfryzacji i co rozwiązania chmurowe mogą zmienić w firmie.

Link do rejestracji na kurs znajduję się pod linkiem.

Kurs online „Chmura w biznesie”

Jeśli chcesz sięgnąć po więcej informacji dotyczących rozwiązań chmurowych - Nasz kurs ułatwi Ci zrozumienie, czym jest chmura obliczeniowa, w jaki sposób działa i jakie korzyści można osiągnąć z jej stosowania. Eksperci Chmury Krajowej pomogą w postawieniu pierwszych kroków w chmurze i podpowiedzą, jak się do tej drogi przygotować. Co więcej, po zakończeniu kursu podstawowego użytkownik otrzyma dostęp do kolejnych – które pozwolą mu samodzielnie wdrożyć rozwiązania chmurowe w firmie i otrzymać 12 tys. USD do wykorzystania na rozwiązania chmurowe.

Kurs możesz rozpocząć po rejestracji pod linkiem.

Artykuł powstał w ramach programu „Sieć Firm Przyszłości PFR”. Więcej informacji o wsparciu PFR dla dużych firm znajduje się na dedykowanej stronie.

Inne aktualności

Technologia kwantowa – czym jest i jakie branże zrewolucjonizuje?

Chcesz wprowadzać nowe rozwiązania w firmie? Zgłoś się do Akademii Managera Innowacji PARP