Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Cyfrowe innowacje wkraczają do branż tradycyjnych - jak zmienia się transport, produkcja i obieg dokumentów?

Postęp technologiczny bezdyskusyjnie staje się zjawiskiem wszechobecnym. Innowacje towarzyszą nam zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Gwarantują nam komfort, oszczędność czasu, wspierają rozwój biznesów i relacji partnerskich. Właśnie z tych powodów coraz więcej firm stawia na cyfryzację swoich przedsiębiorstw. Start-upy w ostatnich latach mocno pukają do drzwi branż uznanych za tradycyjne, gdzie z sukcesem pomagają wprowadzać innowacje w marketingu, zarządzaniu przedsiębiorstwem czy obsłudze klienta.

Nieoderwalnym elementem rozwoju firmy jest wprowadzanie rozwiązań usprawniających jej działalność. Przedsiębiorstwa poszukują rozwiązań w takich obszarach jak zarządzanie operacyjne, reklama czy obsługa klienta. Towarzysząca nam w ostatnich latach pandemia dodatkowo przyspieszyła proces cyfryzacji firm. Start-upy coraz śmielej wchodzą do firm z branż uznawanych za tradycyjne, gdzie sukcesywnie wspierają cyfryzację przedsiębiorstw i usprawniają procesy.

Transport

Jednym z polskich start-upów działających m.in. w branży TSL jest Cashy, który w ostatnich latach znacząco zaznaczył swoją obecność na rynku transportowym. Cyfrowa platforma pozwala na pełne zautomatyzowanie skonta, czyli rozliczeń między spedytorami i przewoźnikami.

- Nasza platforma wspiera budowanie lojalności dostawców oraz generowanie oszczędności. Obecny kryzys w branży transportowej spowodowany m.in. konfliktem u naszych wschodnich sąsiadów, szczególnie mocno uwydatnił dwa problemy, które jako Cashy rozwiązujemy. Pierwszym jest lojalność dostawców. Jak możemy wyczytać z bieżących analiz rynku, aktualnie brakuje ponad 150 tys kierowców, co powoduje opóźnienia w transporcie i trudności w znalezieniu przewoźników. Drugim problemem jest wyzwanie związane z utrzymaniem cash flow firm, co spowodowane jest mniejszą ilością transportów w obrębie Europy Wschodniej oraz długimi terminami płatności faktur jakie występują w transporcie i średnio wynoszą 60 dni - komentuje Jakub Wrede, CEO Cashy.

Platforma, założona przez zespół doświadczonych bankowców, pozwala dokonać rozliczenia skonta, bez konieczności wykonywania zbędnych telefonów, wysyłania e-maili i generowania faktur korygujących. Przewoźnik może skorzystać z przyspieszonej płatności oferując w zamian kilkuprocentowy rabat zleceniodawcy. Firmy zlecające transport mogą opłacić fakturę we wcześniejszym terminie wykorzystując do tego własne nadwyżki finansowe  lub niewykorzystane limity kredytowe, a tym samym budować relację partnerską i lojalność swoich przewoźników. Wszelkie rozliczenia dokonywane przez platformę Cashy są zgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi oraz Urzędem Skarbowym, a  dodatkowo poprzez integrację z bankowością oraz systemami ERP

Zarządzanie produkcją

Kolejnym przykładem są mikro i małe firmy produkcyjne, gdzie większość procesów odbywa się analogowo, często za pomocą papierowych zleceń produkcyjnych i tablic. Z pomocą przychodzi im polski start-up Prodio wspierający przyjazne i komfortowe zarządzanie firmą produkcyjną on-line. Niemal od razu, bez dużych nakładów finansowych czy skomplikowanych wdrożeń, biznesy korzystają m.in. z funkcji: planowania i rozliczania produkcji online, rejestracji czasu pracy oraz analizy pracy. Managerowie mogą układać listy zadań dla pracowników oraz odpowiednio kolejkować ich wykonanie, co natychmiast wyświetla się na znajdujących na produkcji komputerach i tabletach. Jednocześnie pracownicy w przystępny sposób rejestrują wykonania pracy oraz wejścia i wyjścia, co natychmiast przez Internet trafia do zarządzającego, pozwalając na bieżące monitorowanie postęp prac i śledzenie kosztów. Z poziomu interfejsu Prodio, klienci mogą dokonywać niezbędnych rozliczeń, a także analizować wydajność poszczególnych elementów hali produkcyjnej. Co więcej, system pozwala na dokładną kontrolę realizacji zamówień w rozbiciu na poszczególne etapy i operacje, a także umożliwia sprawnie zarządzać przepływem wiedzy między biurem a produkcją - co w znaczący sposób ogranicza ilość reklamacji i błędów.

- Dzięki współpracy z nami osoby zarządzające zyskują przede wszystkim pełną kontrolę nad firmą, działalnością hali produkcyjnej oraz realizacją poszczególnych zamówień. Jest to dla nich przede wszystkim komfort oraz oszczędność czasu i pieniędzy, a  zawsze aktualne dane umożliwiają szybkie podjęcie odpowiednich działań w przypadku, gdy któreś z ogniw nie jest odpowiednio wydajne - komentuje Marek Mrowiec, CEO Prodio.

Obieg dokumentów i ich archiwizacja

Poznańska spółka IC Solutions oraz jej produkt IC Pen to kolejny przykład innowacji, która wspiera cyfryzację obszarów dotychczas wymagających dużego nakładu pracy. Większość tradycyjnych firm, czy też np. placówek medycznych prowadzi archiwa, w których przetrzymuje papierową dokumentację. Dodatkowo ich klienci oraz pacjenci zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą składać własnoręczny podpis, co później generuje konieczność ich skanowania. System IC Pen wykorzystuje takie urządzenia, jak długopisy cyfrowe i tablety, które pozwalają na automatyczną digitalizację wypełnianych nim dokumentów. Wypełniane nim np. umowy, czy też karty pacjenta są przenoszone do formatu cyfrowego. Dzięki temu firmy są w stanie zwiększyć dynamikę swojej działalności, a także poczynić znaczne oszczędności na przestrzeniach magazynowych wykorzystywanych dotychczas na archiwa.

- Współpracujemy zarówno z placówkami medycznymi, szpitalami, jak i z biznesem, gdzie prowadzone są działania wymagające ręcznego wypełnienia dokumentacji przez klienta. Nasz system pozwala przyspieszyć pracę, poprzez automatyzację, a także generować odczuwalne dla przedsiębiorstw oszczędności. Co więcej, podpis dokonywany za pomocą długopisu IC Pen oraz tabletu współrpacującego z naszym systemem jest uznawany za wiarygodny w świetle prawa, dzięki zawartemu w urządzeniu czujnikowi biometrycznemu oraz weryfikacji punktów styku jakie wykonuje osoba podpisująca dokument - wylicza zalety systemu jego twórca i CEO IC Solutions, Rafał Witkowski.

Przykładów start-upów cyfryzujących firmy jest znacznie więcej, co potwierdza przygotowana ostatnio mapa narzędzi cyfryzujących MŚP. Z drugiej strony ciągle rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju rozwiązania, tylko potwierdza potrzebę konieczności wprowadzania nowych technologii w każdym segmencie gospodarki.

Damian Wielechowski

Senior Marketing & Communication Manager w SpeedUp Venture Capital Group