Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Bezpieczeństwo filmów online i wirtualna obsługa hotelowa – tydzień z VC

Inwestycje VC na początku lipca zwolniły, ale jak się okazało, tylko na chwilę! Powracamy z nowinami dotyczącymi pozyskanych przez start-upy środków na rozwój, zarówno od funduszy Venture Capital, jak i od NCBR.

Informacje z rynku VC zaczynamy od kwestii bezpieczeństwa filmów online, o które ma zadbać autorska technologia od start-upu Vestigit. Spółka otrzymała 2 mln zł dotacji na dalszy rozwój rozwiązania od polskiego funduszu RKKVC i Redge Technologies.

Rozwiązanie opracowane przez zespół Vestigit wykorzystuje mechanizmy steganograficzne. Umożliwiają one stworzenie ukrytego kanału komunikacyjnego, przez który transmitowany jest unikalny identyfikator widza. Co ważne, jest on wysoce odporny na zarówno przypadkowe, jak i celowe uszkodzenia, dzięki innowacyjnemu i wieloetapowemu procesowi znakowania z wykorzystaniem obliczeń brzegowych i sztucznej inteligencji – Generative Adversarial Network (GAN). Istotnym narzędziem jest także automatyczne wyszukiwanie chronionych treści w publicznym internecie i mediach społecznościowych. To właśnie połączenie tych użyteczności stanowi o unikalności produktu stworzonego przez Vestigit.

fot. materiały prasowe Vestigit

- Chociaż produkt jest nadal w fazie testów, otrzymaliśmy wiele zapytań od wiodących światowych dostawców treści, którzy stwierdzili, że Vestigit może rozwiązać ich problem. Pandemia CoV-19 i rozwój internetowych filmów premium tylko wzmocniły przekonanie, że potrzebne są rozwiązania Vestigit. W przyszłości rozwiązania te powinny być standardową klauzulą w umowach na transmisje sportowe czy premium VOD – powiedział Rafał Radawiec, założyciel i szef Vestigit.

Produkt Vestigit stanowi doskonałe uzupełnienie platformy Redge Media, którą rozwijamy od wielu lat. Z kolei sam proces inwestycyjny pokazuje, że na polskim rynku startupów pojawiają się niedoceniane perełki – podmioty, które opracowały specjalistyczną, ale trudną do zrozumienia technologię. Na wsparciu takich podmiotów chcemy się koncentrować w przyszłości. Jedną z dróg, które rozważamy w celu dalszej realizacji tej strategii jest IPO – skomentował z kolei inwestycję Przemysław Frasunek, członek zarządu Redge Technologies.

Usługi hotelowe dostępne za jednym kliknięciem

Kolejne doniesienie z rynku VC to pozyskanie prawie 4 mln zł przez start-up SmartHotel na rozbudowę systemu bezkontaktowej komunikacji gości z obsługą w hotelach na całym świecie. Pozyskane środki SmartHotel chce wykorzystać na zwiększenie dynamiki sprzedaży i dalszą ekspansję w Polsce i Afryce oraz na rynkach międzynarodowych, m.in. w Wielkiej Brytanii. Na czym polega to rozwiązanie?

fot. zespół SmartHotel - materiały prasowe

Wirtualna platforma umożliwia kontakt poprzez Messenger lub WhatsApp, bez konieczności pobierania i instalowania dodatkowych aplikacji. Rozwiązanie to zapewnia łączność gości z obsługą przez całą dobę. Osoba przybywająca do hotelu lub apartamentu, otrzymuje specjalny na uprzednio wskazany numer telefonu lub e-mail. Pod linkiem znajduje się karta meldunkowa. Rozwiązanie przypominające samodzielną odprawę przed lotem, eliminuje konieczność kontaktu z recepcją i uzupełnianie danych na papierze.

fot. materiały prasowe SmartHotel

Dotąd jeszcze nikt z branży hotelarskiej nie wpadł na pomysł, aby w komunikacji z gośćmi wykorzystać ich ulubione i powszechnie stosowane na świecie komunikatory, jak WhatsApp czy Messenger, szczególnie teraz, gdy zameldować się można zdalnie, a komunikować ze znanych komunikatorów. To właśnie dzięki temu SmartHotel jest tak popularny wśród hotelarzy po pandemii i tak dynamicznie się rozwija – komentuje Mirosław Janik, jeden z inwestorów.

Wsparcie dla lendtechu

Pozytywne informacje spłynęły również od Wealthon, który w drugim półroczu pozyskał dwóch prywatnych inwestorów. Wsparli oni start-up łączną kwotą 11,5 mln zł. Środki mają być przeznaczone na rozwój nowych produktów portfela usług firmy działającej w branży lendtech.

Wealthon oferuje wsparcie finansowe bez formalności. Dzięki innowacyjnemu systemowi scoringowemu opartemu na sztucznej inteligencji i machine learning decyzja o udzieleniu pożyczki zapada w ciągu 30 minut. System automatycznie łączy się ze wszystkie potrzebnymi bazami i z kontami bankowymi – dzięki dyrektywie PSD2 – aplikującego, które stanowią rzeczywiste potwierdzenie historii transakcji w przeciwieństwie do standardowych dokumentów obowiązujących na rynku kredytowym, typu KPiR, PIT.

Już niedługo wprowadzamy nowy produkt, Simple.pl – pierwszą w Polsce platformę internetową konsolidującą różne opcje kredytowania. Chcemy pomóc pozyskać przedsiębiorcom finansowanie bez wychodzenia z domu. Do tego wykorzystujemy algorytm sztucznej inteligencji, co daje oszczędność czasu, uproszczenia skomplikowanego procesu. Cieszę się, że inwestorzy widzą w nas partnerów, dostrzegają nasz potencjał i chcą inwestować w wizję Grupy Wealthon – mówi Aleksander Majchrzak, CEO Wealthon.

Bezpieczeństwo transakcji płatniczych jest bezcenne!

Serie A finansowania w kwocie 25 mln zł zamknęła firma Nethone, polska firma, która walczy z fraudem płatniczym. Wśród inwestorów znajdują się ARIAAtmosVentures, InnovationNest, Plug and Play Ventures, Firlej Kastory i grona inwestorów – aniołów biznesu.

fot. zespół Nethone - materiały prasowe

Rozwiązanie wypracowane przez Nethone zabezpiecza transakcje płatnicze i procesy wnioskowania o produkty finansowe, systematycznie podnosząc precyzję wykrywania oszustw. Pozwala firmom operującym w internecie na bezzwłoczne powstrzymywanie ponad 95% przypadków nielegalnych przejęć kont (ATO), które rozprzestrzeniają się na całym świecie w alarmującym tempie.

Otrzymane wsparcie finansowe pozwoli Nethone przyspieszyć działania związane z ekspansją rynkową oraz wzmocnić jej autorską technologię profilowania użytkowników KnowYourUsers (KYUTM). Nethone robi to, aby wyposażyć klientów w odpowiednie narzędzia do walki z oszustami.

Nethone jest wyjątkową firmą z dwóch powodów: zespołu, który przyciąga kolejnych utalentowanych członków, oraz dlatego, że ma najlepszy produkt pod względem technologii i sposobu, w jaki rozwiązuje problem fraudów w tym segmencie rynku. Dlatego InnovationNest z dumą kontynuuje wspieranie Nethone na ich drodze – dodaje Piotr Wilam, Partner Zarządzający w InnovationNest.

Rynek VC to także exity

Ostatni tydzień przyniósł informacje nie tylko o udzielonym wsparciu finansowym, ale również o exicie. Z uwagi na to, że Internet Ventures (Grupa MCI Capital) kończy planowany okres funkcjonowania, postanowiono, w porozumieniu z inwestorami funduszu, o wyjściu z inwestycji w SiDLY.

SiDLY jest liderem rynku opasek medycznych w Polsce, wyprzedzając duże spółki technologiczne z Polski i Europy przy okazji przetargów i konkursów na usługi i urządzenia telemedyczne. Oferuje swoje usługi m.in. samorządom (np. domy seniora), szpitalom (np. poprzez współpracę z PZU jest obecna na SOR-ach), ale również biznesowi produkcyjnemu i klientom indywidualnym (monitoring stanu zdrowia najbliższych osób).

Nabywcą SiDLY jest strategiczny inwestor z obszaru medycyny i urządzeń medycznych, co potwierdza wysoką jakość spółki, której udziałowcem był fundusz. Sprzedaż SiDLY to kolejny sukces Internet Ventures, który ponownie zrealizował kilkukrotny zwrot na zainwestowanym kapitale – wskazał Tomasz Danis, senior advisor w Internet Ventures.

Jak poinformował Internet Ventures, w ich portfelu pozostają jeszcze dwie spółki, z których planowane jest wyjście w najbliższym okresie. Będziemy monitorować kolejne doniesienia dotyczące funduszu!

NCBR z rekordowym wsparciem dla SentiOne

Miniony tydzień to także informacje o wsparciu udzielanym poza rynkiem VC - przez NCBR. Aż 18,8 mln zł dofinansowania otrzymał SentiOne, który wspiera marki w automatyzacji obsługi klienta. Pozyskane środki, które stanowią rekord, jeśli chodzi o dotacje przyznane przez NCBR, mają zostać przeznaczone na rozwój konwersacyjnej sztucznej inteligencji, w tym zaawansowanej technologii rozumienia języka naturalnego w językach polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Wsparcie wzmocni rozwój wszystkich produktów SentiOne, czyli monitoringu internetu opartego o AI oraz chatbotów i voicebotów.

fot. zespół SentiOne

Stworzenie bota, który obsłuży klientów w wielu językach jednocześnie, pozwoli na poszerzenie naszej oferty za granicą, zaspokojenie potrzeb międzynarodowych zagranicznych organizacji oraz małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Michał Brzezicki, założyciel i CTO SentiOne, Kierownik Badań i Rozwoju. – Dotacja od NCBiR to zasługa dwuletniej pracy naszego zespołu AI Research nad głębokim uczeniem (ang. deep learning) i automatyzacji ekstrakcji informacji wielojęzycznych z potocznych tekstów na potrzeby interfejsów konwersacyjnych i analizy doświadczeń klientów. W skrócie to technologia, która pozwoli nam stworzyć jeszcze lepszy system SentiOne Listen i Automate – dodał.

Raporty i podsumowania

NCBR niedawno opublikował także raport, podsumowujący najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz przedstawiający statystyki i trendy w aktywności instytucji. Znalazły się w nim także najistotniejsze liczby ilustrujące działalność Centrum w minionym roku, w którym aż 88 proc. spotkań panelowych odbyło się w formie online. Obrazuje to skalę zmian, które spowodowała pandemia w codziennej działalności Centrum. Ogłoszono 73 konkursy, oceniono 2588 wniosków oraz podpisano aż 3816 umów finansowych (także z wnioskodawcami z 2019 r.). Wartość alokacji dostępnej dla beneficjentów wyniosła 6,9 mld zł. W ciągu minionego roku Centrum monitorowało 2998 projektów w okresie trwałości. Projekty te zostały już zrealizowane i obecnie są na etapie komercjalizacji.

Z pełną treścią raportu możecie zapoznać się na stronie NCBR.

Kolejną publikacją opublikowaną w ostatnim czasie (także z udziałem NCBR) jest „Złota Księga VC 2021”. Oprócz wspomnianej instytucji, w jej powstaniu udział miały Fundacja Startup Poland, PFR Ventures oraz Google for Startups.

Raport „Złota Księga VC”, tak jak raport PFR Ventures za drugi kwartał 2021 r., pokazuje, że mimo pandemii polski rynek venture capital radzi sobie świetnie. Ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem liczby i wartości transakcji, a w 2021 r. ta wzrostowa tendencja będzie się utrzymywać. Z przytoczonych w raporcie danych PFR Ventures za I kw. br. wynika, że co prawda odnotowano delikatny spadek wartości transakcji w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego (-2,5 proc.), natomiast bardzo zauważalny jest wzrost rok do roku pod względem liczby transakcji (+40,5 proc.). Z kolei pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku kilkadziesiąt funduszy VC zainwestowało ponad 1,1 mld zł w 207 spółek.

Raport "Złota Księga VC" dostępny jest na stronie Fundacji Startup Poland

Inne aktualności

BLIK z prawdziwym „cyfrowym portfelem”. Polacy kochają płatności zbliżeniowe

5 polskich firm na liście obiecujących start-upów z centralnej Europy Sifted