Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

The Batteries zamyka rundę. 35 mln zł finansowania na super baterie

Kolejna gorąca informacja o dużej rundzie finansowania dla polskiego start-upu. The Batteries zdobyło 35 mln zł, za które będzie tworzyć na masową skalę tanie i super-wydajne baterie, dzięki którym ładowanie smartfona potrwa mniej niż 15 minut i wystarczy na 2 razy dłużej. Komercjalizację rozwiązania wesprą fundusze od inwestorów.

O finansowym wsparciu dla The Batteries pisaliśmy już w maju, jednak do rundy finansowania dołączyli się kolejni inwestorzy – to spowodowało, że ostatecznie zamknęła się na kwocie aż 35 mln złotych. Finansowanie pochodzi zarówno od dotychczasowego inwestora - funduszu Aper Ventures, który jest liderem rundy, a także od Januarego Ciszewskiego i JR Holding, EIT InnoEnergy oraz UAB Electronics System. 

Super baterie 

Baterie produkowane przez The Batteries tworzone są z pomocą parowania plazmowego. Dzięki tej technologii mogą mieć albo dużo dłuższy czas działania na jednym ładowaniu bez zmiany kształtu samego urządzenia, albo być cieńsze i mniejsze zachowując jednakowy czas działania jak standardowa bateria. Podobne rozwiązania (baterie TFB - cienkowarstwowe baterie litowo-jonowe) już powstawały, jednak ich twórcy napotykali przeszkody znacząco utrudniające ich tworzenie. Są drogie i trudne do masowej produkcji, więc do tej pory pojawiały się głównie w laboratoriach. 

- The Batteries tworzy produkt, który posiada bardzo szerokie zastosowanie, a jego potencjał rynkowy jest ogromny. Founderzy udowodnili, że ich opatentowana technologia produkcji pozwala wyprodukować bezpieczne baterie, które są (w zależności od użycia) nawet 10-200 razy tańsze niż innych firm produkujących baterie solid state. Wierzymy, że w ciągu następnych lat każdy z nas, używając elektroniki, będzie miał w swoim urządzeniu naszą baterię - komentuje Jacek Błoński, Managing Partner w Aper Ventures. 

Inwestorzy poszukują energii 

Baterie stały się najbardziej elektryzującą inwestorów VC i Private Equity okazją do lokowania środków. Według PitchBook i TechCrunch, inwestycje w branżę w ostatniej dekadzie pochłonęły blisko 42 miliardy dolarów. 3/4 z nich miała miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat.  

- Zapotrzebowanie na systemy bateryjne – do zastosowań transportowych, energetycznych, przemysłowych, jak również w produktach konsumenckich – rośnie w coraz szybszym tempie. Żeby sprostać tym wyzwaniom, Komisja Europejska powołała do życia Europejski Alians Bateryjny, powierzając EIT InnoEnergy zarządzanie projektem. Jego celem jest zbudowanie silnego i konkurencyjnego przemysłu bateryjnego na Starym Kontynencie. Dzięki Aliansowi finansowanie na budowę swoich zakładów liczone w miliardach euro i kontrakty zdobyły już spółki portfelowe InnoEnergy, jak choćby szwedzki Northvolt, czy francuski Verkor - powiedział Grzegorz Kandefer, Członek zarządu EIT InnoEnergy.  

- Podpisane pod koniec ubiegłego porozumienie z serbską spółką ElevenEs zakłada z kolei strategiczną współpracę w celu budowy pierwszej w Europie gigafabryki akumulatorów litowo-jonowych w technologii LFP. Bazując na naszym doświadczeniu w inwestycjach w obszarze bateryjnym, jesteśmy przekonani, że firma The Batteries ze swoją unikalną w skali światowej technologią, ma również ogromny potencjał do osiągnięcia sukcesu rynkowego - dodał Grzegorz Kandefer. 

Pieniądze od inwestorów zostaną przeznaczone przez start-up na budowę linii produkcyjnej w fabryce w Rzeszowie, umożliwiającej sprzedaż baterii na skalę globalną. Spółka chce także zwiększyć zespół inżynierów, odpowiedzialnych za dalszy rozwój przełomowej technologii solid state. Łączna kwota pozyskanych do tej pory przez start-up środków przekracza 50 mln złotych. 

Inne aktualności

Trzy nowe fundusze zainwestują w Polsce – za dwoma z nich stoją najwięksi polscy aniołowie

Dwa Tygodnie z VC: gaming, rozwiązania dla HR i nowy tajwański fundusz