Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

start-upy z misją

Absolwenci Szkoły Pionierów tworzą start-upy z misją!

Przez dziesięciolecia biznes kojarzył się głównie z bezwzględną walką o zysk. W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej firm, które działają na zasadach odpowiedzialności społecznej. W ten trend wpisuje się wiele rozwiązań stworzonych przez finalistów III edycji Szkoły Pionierów PFR.

Podczas Gali Finałowej III edycji Szkoły Pionierów PFR swoje projekty zaprezentowało przed jurorami 15 zespołów składających się z absolwentów programu. Największe uznanie komisji konkursowej zdobył Weregolf tworzący inteligentny kombinezon umożliwiający ćwiczenie prawidłowej pamięci mięśniowej, zwiększenie efektywności wysiłku oraz wyeliminowanie kontuzji podczas - jak sama nazwa wskazuje - gry w golfa.

Zielone rozwiązania w służbie środowisku

Wyróżnienie w konkursie zdobyły dwa zespoły: Zajka i ecoMy, które ujęły jurorów wykonaną przez ostatnie miesiące pracą, ale przede wszystkim misyjnością tworzonych projektów.

Pierwszy z nich – Zajka - stworzył eCiupagę – urządzenie, które pozwala rolnikom na optymalne zużycie wody w dobie postępującej suszy i wzrostów kosztów wody. Jest to o tyle istotne, że rocznie z powodu nieoptymalnego nawadniania pól, a tym samym wyschnięcia, zniszczeniu ulega aż 60% plonów. eCiupaga zawiera sensor wilgotności gleby, którym rolnik – wbijając ją w ziemię - może sprawdzić, jaki jest poziom nawodnienia do 30 cm w głąb ziemi. Zaletami produktu są jego prostota i niewielki koszt, a także sposób odczytu danych – użytkownik otrzymuje powiadomienia smsowo lub w aplikacji.

fot. materiały promocyjne zespołu Zajka

Projekt ten zwyciężył też w organizowanym przez Unię Europejską hackatonie: The EU: Africa The Post Crisis Journey w kategorii Food Security. Zajka, jako przedsięwzięcie z dużym potencjałem, zagościła również w przygotowanym przez zespół startup.pfr.pl zestawieniu start-upów, które warto obserwować w 2021 r.

- Na świecie mamy 570 mln gospodarstw rolnych. 95% z nich to są małe, rodzinne gospodarstwa, nie większe niż 2 ha. To jest właśnie nasza grupa docelowa – tłumaczyła podczas Gali Finałowej Kasia Gryzło, odpowiedzialna za strategię i marketing Zajki. – Po zwycięstwie w hackathonie jesteśmy w ciągłym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, rozmawiamy też z dwoma ambasadami – w Etiopii i Kenii na temat przeprowadzenia pilotażu w tych krajach – powiedziała.

fot. prezentacja finałowa zespołu Zajka

Drugi z projektów – ecoMY, również chce pozytywnie wpływać na nasze środowisko, budując świadomość ekologiczną mieszkańców miast poprzez grywalizację. Co w praktyce to oznacza? Znaczne ułatwienia we właściwej segregacji śmieci!

Aplikacja ecoMY ma stanowić wsparcie dla urzędów miast i gmin w prowadzeniu edukacji proekologicznej. Jej użytkownicy mogą za pomocą swojego telefonu zeskanować kod kreskowy dostępny na opakowaniach i dowiedzieć się, do jakiego kosza powinien trafić dany produkt. Aplikacja wyświetla użytkownikowi również wskazówki ekologiczne oraz informacje o wpływie skanowanych produktów na środowisko. Dodatkowo zwiększa ona motywację do segregowania śmieci poprzez wprowadzenie elementu grywalizacji - lokalna społeczność może zbierać w ten sposób punkty wymienialne na zniżki na ekologiczne produkty lub lokalne usługi.

fot. logo ecoMY

- Rosnąca ilość odpadów to ogromny problem dla naszego środowiska, o czym przypomina nam się na każdym kroku. Warto jednak pamiętać, że jest to także duży problem dla każdej gminy i każdego miasta w Polsce, m.in. dlatego, że dyrektywy unijne nakładają na państwa członkowskie obowiązek recyklingu konkretnej ilości odpadów. Niespełnienie tego wymogu oznacza kary finansowe, a w konsekwencji wyższe opłaty dla użytkownika końcowego – tłumaczyła Dominika Andrzejewska z ecoMY, która wskazała także dlaczego stworzona przez zespół aplikacja ma stanowić realne wsparcie dla samorządów. - To, co nas wyróżnia na tle konkurencyjnych rozwiązań, to edukacja proekologiczna i element grywalizacji. Poprzez ciekawostki, quizy i wyzwania, w których uczestnicy zdobywają punkty wymienialne na nagrody, np. zniżki na bilety do lokalnych instytucji kultury, zmieniamy nawyki mieszkańców gminy na bardziej ekologiczne – wskazała.

fot. prezentacja finałowa zespołu ecoMY

Publiczność postawiła na zdrowie psychiczne

Biznes odpowiedzialny społecznie doceniła również publiczność, która swoim faworytem ogłosiła zespół Mental Metrics. Chce on umożliwić śledzenie postępów terapii psychologicznej za pomocą kanału komunikacji, który pomaga specjaliście oceniać w jakim stanie jest pacjent pomiędzy kolejnymi spotkaniami z terapeutą.

Narzędzie to, które zostało stworzone we współpracy z psychologami, coachami, terapeutami, psychiatrami, umożliwia specjaliście efektywne przygotowanie się do wizyty terapeutycznej na podstawie wartościowych dla niego/niej informacji zbieranych od pacjenta między wizytami. Oferuje ono także pełną dowolność personalizacji komunikacji z pacjentem w zakresie kanałów (web, mobile, tablet) i treści (własne ankiety, zbieranie dokumentacji, zdjęć, nagrań).

Inspiracją do stworzenia tego rozwiązania dla Mental Metrics było zrozumienie, jak dużo osób w ich otoczeniu korzysta obecnie z pomocy psychologicznej. – Dlatego zapytaliśmy się bezpośrednio specjalistów: czego wy potrzebujecie? Dostaliśmy odpowiedź, że istnieje realny problem w tym, żeby pacjent potrafił powiedzieć, co tak naprawdę działo się pomiędzy wizytami. Wychodzimy z propozycją naszego gotowego już produktu, który jest spersonalizowanym, dostosowanym do konkretnego specjalisty systemem ankiet, które może udostępnić swoim pacjentom. Przed wizytą widzi zaś udzielone odpowiedzi – tłumaczył funkcjonowanie narzędzia Michał Gąsior z Mental Metrics.

fot. prezentacja finałowa Mental Metrics

Wyróżnione rozwiązania nie są jednak jedynymi, które zostały stworzone podczas III edycji Szkoły Pionierów PFR w poczuciu misji. Wśród finałowych projektów znalazły się także:

Clean Energy Fund – oferujący rentowny i bezpieczny produkt inwestycyjny oparty na grupowych inwestycjach w farmy fotowoltaiczne.

oWatch - personalny asystent zdrowia w aplikacji mobilnej, który pomaga ustalić plan profilaktyki, zarządzanie swoim zdrowiem, a także śledzenie i monitorowanie postępów w czasie rzeczywistym.

SensiVR – rozwiązanie, które pomaga w obserwacji i rehabilitacji przy profilaktyce zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży z zaburzeniami integracji sensorycznej. Wykorzystuje wirtualną rzeczywistość, biosensory medyczne i aplikację internetową w domu lub lokalnych ośrodkach terapeutycznych.

Sflow – urządzenie pomagające oczyszczać powietrze w pomieszczeniu, bez konieczności otwierania okna. Pomaga zatem w dostępie do świeżego powietrza, bez konieczności wpuszczania do domu miejskiego hałasu.

Technologie wspierające ochronę środowiska i rozwój społeczny mają ogromną przyszłość. Cieszymy się, że absolwenci Szkoły Pionierów PFR zaczęli tworzyć ją już dziś i zachęcamy do obserwowania ich dalszych poczynań!

Jednocześnie, zachęcamy też do obejrzenia kolejnego odcinka Rozmów o Przyszłości, w którym Eliza Kruczkowska - Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, rozmawia o zmianach klimatycznych i ich skutkach, a także jak im przeciwdziałać z Kamilem Wyszkowskim ekspertem w zakresie polityk ONZ i UE, w szczególności w obszarze działań na styku biznesu, administracji i nauki oraz włączania sektora prywatnego do wdrażania celów, polityk i standardów ONZ.

 

Inne aktualności

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program

Masters&Robots Awards – do 16 marca możesz zgłosić swój start-up do konkursu