Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Projektanci Innowacji PFR walczą z COVID-19

Program: Projektanci Innowacji PFR

Wraz z wybuchem epidemii COVID-19 uczestnicy nie zrezygnowali z warsztatów, wręcz przeciwnie – podjęli się wirtualnego tworzenia rozwiązań dla jak najbardziej rzeczywistych problemów. Ty też możesz dołączyć do grupy Projektantów Innowacji! Dowiedz się więcej i zacznij pomagać w walce z pandemią.

Pierwsze warsztaty Projektanci Innowacji PFR – ogólnopolskiego programu edukacyjnego, w którym PFR i Google wspólnie uczą tworzenia innowacji i rozwiązywania skomplikowanych problemów metodą Design Thinking, rozpoczęły się w listopadzie 2018 roku – ponad rok temu. Od tego czasu w warsztatach PFR i Google wzięło udział ponad sześć tysięcy osób zainteresowanych tworzeniem innowacyjnych projektów biznesowych i społecznych, start-upów, oraz rozwojem kreatywnego myślenia. 

Projektanci Innowacji PFR przed epidemią – jak wyglądały warsztaty? 

Ośmiogodzinne warsztaty Design Thinking, odbywające się w całej Polsce, gromadziły około 50 osób na każdym spotkaniu. Tylko w drugiej edycji trwającej od września 2019, w zajęciach wzięło udział już ponad cztery tysiące osób. 

Podczas warsztatów uczestnicy poznawali trzy kluczowe umiejętności niezbędne w procesie projektowania przełomowych rozwiązań: 

  1. Identyfikowanie realnych problemów i potrzeb ludzi; 
  2. Myślenie 10x – generowanie pomysłów; 
  3. Eksperymentowanie – tworzenie prototypów i testowanie stworzonych produktów i usług. 

Elementy te składają się na Creative Skills for Innovation Lab (CSI:Lab), czyli metodę stosowaną przez Google do tworzenia nowatorskich rozwiązań i produktów . Wśród uczestników warsztatów pomysły na innowacje były bardzo różnorodne – od przenośnego wolnowaru po aplikację do walki z prokrastynacją. 

Teraz każdy może projektować innowacje z domu 

W momencie wprowadzenia obostrzeń w poruszaniu i gromadzeniu się, organizatorzy stanęli przed wyzwaniem: co zrobić, aby warsztaty dalej mogły się odbywać? Trzeba było szybko przygotować koncepcję interaktywnych warsztatów on-line. 

– Jestem dumna z naszego zespołu trenerskiego i z tego, że tak szybko poradziliśmy sobie z przejściem ze świata offline do on-line. Już cztery dni po wprowadzeniu zakazu zgromadzeń, przeprowadziliśmy pierwszy, w pełni interaktywny warsztat zdalnie. Nastawiliśmy się na testowanie i sprawdzanie co działa, a co trzeba poprawić tak, aby nasi uczestnicy wciąż otrzymywali wysokiej jakości doświadczenie edukacyjne. Nasze warsztaty cenione są za to, że można podczas nich nie tylko pozyskać unikalną wiedzę, ale również spotkać fantastycznych ludzi! Podczas warsztatu online, mimo tego, że każdy uczestnik pracuje z własnego domu, wszyscy mają poczucie, że tworzą coś razem z grupą i – jak twierdzą – spędzają bardzo owocne 4,5 godziny. Dla nas to ogromna satysfakcja! – mówi Iza Klat, współtwórczyni projektu i trenerka Google CSI:Lab Design Thinking. 

W trakcie 13 warsztatów, które odbyły się do tej pory w wersji on-line, uczestnicy skupiali się na wyzwaniach związanych z epidemią: pracą zdalną, brakiem dostępu do aktywności fizycznych, efektywnością nauki zdalnej lub zdrowiem psychicznym. Dzięki warsztatom uczestnicy nie tylko zyskali poczucie przynależności do grupy pomimo izolacji, ale także mieli okazję zaangażować się w pracę nad rozwiązaniami kluczowych problemów związanych z COVID-19. 

Warsztaty on-line są krótsze od standardowych (w wersji offline trwają one 8 godzin), a grupy mniejsze – w warsztatach on-line może wziąć udział maksymalnie 25 osób – przy większej liczbie uczestników byłoby trudno zachować ich interaktywny charakter. Mimo tego, do tej pory udało się przeszkolić już ponad 200 osób

Uczestnicy łączą się przez internet z trenerami gdzie dowiadują się o czekających ich zadaniach i metodzie CSI:Lab.  Wirtualne spotkania odbywają sie za pośrednictwem Google Meet, który pozwala pięcioosobowym zespołom pracować na żywo nad swoim projektem przy oddzielnych stołach projektowych. Każdy zespół zyskuje własny pokój, który daje możliwość tworzenia i dyskusji w mniejszej grupie. Dodatkowo uczestnicy mają dostęp do interaktywnego zeszytu ćwiczeń, który wspólnie uzupełniają. Postępy poszczególnych zespołów konsultowane są przez trenerów, którzy wspierają pracę grupy. 

Interaktywność w sieci nie taka oczywista

W ostatnich tygodniach w internecie pojawiło się wiele webinarów i wideo, które przypominają raczej wykłady niż interaktywne spotkania. Natomiast organizatorom zależało na stworzeniu warsztatu angażującego uczestników – przede wszystkim dlatego, że, jak twierdzą, Design Thinking najlepiej uczyć się przez praktykę. Element „turbo interaktywny” – jak mówi o nim Iza – musiał być zachowany, aby uczestnicy nie stracili możliwości poznawania się i uczenia od siebie wzajemnie.

– „Na początku musieliśmy sobie wyobrazić, jak takie warsztaty mają funkcjonować on-line. Jak walczyć z problemami technicznymi i opóźnieniami często obecnymi na wideokonferencjach oraz jak radzić sobie z nie idealnymi warunkami, które mamy w domach – wielu uczestników spędza czas w pomieszczeniu razem ze swoimi dziećmi.” – dodaje Iza.

Warsztaty Projektantów Innowacji PFR zyskały nową ścieżkę dydaktyczną, a dodatkowo obok metody Design Thinking uczestnicy poznają także narzędzie Google Meet – wielu nie znało go lub nie miało okazji używać w pełnej wersji. Trenerzy także muszą być jeszcze bardziej skupieni i uczą się dbać o mimikę twarzy, którą doskonale widać na ekranie. To wszystko dlatego, że uczestnicy są znacznie bardziej skupieni na prowadzących niż zazwyczaj.

Jak dołączyć do warsztatów? 

Od końca marca warsztaty odbywają się trzy razy w tygodniu. Aby się zapisać, wystarczy wejść na stronę: projektanciinnowacji.pl, wybrać datę i wypełnić krótki formularz. 

To jedyne warsztaty, podczas warsztatów dowiesz się z pierwszej ręki o problemach m.in. właściciela biura podróży, nauczyciela, przedsiębiorcy czy seniora, żeby jeszcze lepiej zrozumieć ich problemy i wyzwania. Dzięki temu będziesz mógł wykreować jeszcze bardziej adekwatne rozwiązania opierając się na empatii i dogłębnym zrozumieniu potrzeb która leży w sercu metody CSI:Lab. Twój udział w warsztatach zostanie potwierdzony certyfikatem. 

Zachowanie interaktywności warsztatów pozwoli na kontynuowanie sukcesu Projektantów Innowacji PFR i edukację kolejnych innowatorów o metodzie design thinking. Innowacje nigdy nie były tak potrzebne jak teraz!

Pobierz to studium przypadku

Podobne studia przypadków

Hubert Mrozek - Magentiqa

Zmiana schematu w rolnictwie

Pierwszy zapłon innowatorów elektromobilności