Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Talent Alpha

Ekspert na zamówienie

Program: Aper Ventures

Na globalnym rynku brakuje już ponad dziewięć milionów specjalistów IT, a największe firmy chętniej niż kiedykolwiek decydują się na pozyskiwanie pracowników z naszej części świata. Proces ten postanowił usprawnić polski start-up – Talent Alpha, który tworzy platformę łączącą globalnych klientów ze specjalistami z małych i średnich firm z regionu CEE. Firma uzyskała w tym roku aż 18,5 mln zł dzięki współpracy z funduszem Venture Capital (VC) Aper Ventures oraz z rąk prywatnych inwestorów. Poznaj jej historię i dowiedz się, jak wyglądał proces pozyskiwania partnera, który oprócz wsparcia finansowego wniósł również wiedzę i merytorykę.

Talent IT od ręki w Twojej firmie

Założyciele Talent Alpha od początku powstawania projektu zakładali, że chcą stworzyć globalny biznes. Za motto rozwoju firmy obrali popularne powiedzenie: „go big or go home”. Na rynku działają od września 2018 roku, a zespół rozwija się w zawrotnym tempie. Początkowo liczył pięciu pracowników – po roku liczba ta wzrosła do 27. Jak komentuje Przemek Berendt, szef i współzałożyciel start-upu: – „Mamy niebywałe szczęście do przyciągania naprawdę doświadczonych ludzi, którzy mogą realizować z nami to zadanie na światowym poziomie”. Obecnie Talent Alpha współpracuje z 60 firmami z sześciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co stwarza potencjał dla firmy do nawiązania współpracy z ponad 3 500 specjalistami z branży IT.

Założyciele spółki Talent Alpha, od lewej: Mike Kennedy, Przemek Berendt i Szymon Niemczura

Przeprowadzone przez Talent Alpha analizy wykazały, że na świecie istnieje około pół miliona małych i średnich firm IT, ale ponad 25% globalnego rynku usług IT jest świadczone przez zaledwie 20 największych podmiotów – rynek ten jest więc bardzo nierówny. To wielkie korporacje zawierają najbardziej lukratywne kontrakty i na różne sposoby przyciągają do siebie zdolne osoby z małych i średnich firm. Nie rozwiązują jednak głównych problemów związanych z pozyskaniem specjalistów IT. Rozpoczęcie nowego projektu wiąże się bardzo często ze żmudnym i kosztownym procesem poszukiwania specjalistów technologicznych o odpowiednich kwalifikacjach. Zmiana miejsca zatrudnienia może bowiem trwać nawet cztery miesiące. Dzięki platformie tworzonej przez Talent Alpha, duże firmy będą mogły zatrudnić zespół programistów w modelu on-demand lub, inaczej, as a service, bez potrzeby zmiany pracodawcy. Rozwiązanie oparte jest na Human Cloud, która połączy wywodzące się z niewielkie firmy IT z Europy Środkowo-Wschodniej z dużymi klientami z całego świata, umożliwiając wykorzystanie talentów naszych specjalistów.

„Paliwo rakietowe” dla rozwoju firmy

Ambitna wizja twórców spółki wymagała jednak dużego zaplecza finansowego. Dlatego też jej założyciele zaczęli starać się o pozyskanie dodatkowych środków na rozwój Talent Alpha. Kilka miesięcy temu start-up uzyskał kwotę 18,5 mln złotych ze strony funduszu Aper Ventures oraz od prywatnych inwestorów. Aper Ventures jest jednym z funduszy wybranych przez PFR Ventures – fundusz funduszy, który w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 zarządza blisko trzema miliardami złotych. Połowa tej puli skierowana została już funduszy VC, gdzie zostały połączone z kapitałem prywatnym. Teraz te środki zaczynają płynąć do innowacyjnych spółek. Dla Talent Alpha tego typu finansowanie stanowi doskonałą okazję do przyspieszenia rozwoju. Rynek VC w Polsce wchodzi bowiem w dojrzałą fazę i nabiera charakteru międzynarodowego – udział kapitału prywatnego rośnie, co oprócz środków finansowych zapewnia start-upom cenne kontakty i wiedzę wynikającą z globalnego doświadczenia inwestorów. – „Stwierdziliśmy, że wsparcie inwestora to fantastyczna szansa. Po pierwsze, pomaga nam to zrealizować część naszego zadania i misji, czyli pozyskanie małych i średnich podmiotów do współpracy. Po drugie daje napęd do działań związanych z pozyskiwaniem klientów. Buduje także success story dla innych, którzy chcieliby takie ryzyko podjąć” – komentuje Przemek.

Pierwsze spotkania przedsiębiorców z funduszem Aper Ventures polegały na pitchowaniu biznesu i przedstawieniu inwestorom wizji – zespół funduszu musiał bowiem dokładnie poznać specyfikę start-upu. Proces przyspieszył, kiedy udało się uzgodnić kluczowe warunki współpracy i inwestycji. Finalizacja umowy inwestycyjnej nie była jednak łatwa – opracowywanie dokumentów i przygotowywanie się do transakcji wymagało dużych nakładów pracy – zarówno ze strony spółki, jak i funduszu VC i prywatnych inwestorów – oraz wielu nieprzespanych nocy. Jak zapewnia Przemek – „Wszyscy wiedzieliśmy, o co gramy. Motywacja, żeby otrzymać wsparcie, była bardzo wysoka.”

Rozmiar inwestycji, którą finalnie otrzymało Talent Alpha, robi wrażenie. Wśród firm w fazie seed kwota 18,5 mln złotych jest ogromnym kredytem zaufania. Założyciele spółki są z niej bardzo dumni, ale wiedzą również, że to właśnie teraz zacznie się dla nich czas najcięższej pracy. – „Dostaliśmy paliwo rakietowe, więc trzeba się ostrożnie z nim obchodzić. To jest ogromna odpowiedzialność. Mamy do dyspozycji pieniądze inwestorów i zobowiązaliśmy się, że będziemy wykorzystywać je tak, aby wielokrotnie zwróciły się dla wszystkich, którzy są zaangażowani w nasz projekt” – mówi Przemek. Środki pozyskane z inwestycji Talent Alpha przeznaczy przede wszystkim na rozwój tworzonej w Polsce technologii oraz budowanie sprzedaży. Wyzwania, które stoją przed firmą wymagają również zatrudnienia większej liczby pracowników.

Start-upy to nie tylko millenialsi

Rynek start-upów w Polsce przechodzi w nową fazę. Jak zauważa Przemek, firmy te powoli przestają być organizacjami tworzonymi wyłącznie przez młodych ludzi, będących na początku swojej kariery. – „Wchodzimy w okres, w którym osoby, które poznawały biznes przez kilkanaście lat robią duży krok ze świata korporacji do świata start-upów. To podnosi wiarygodność i jakość przedsięwzięcia” – dodaje CEO Talent Alpha.

Zapytany o rady dla firm planujących rozpocząć współpracę z funduszem VC, co-founder Talent Alpha podkreśla, jak istotne jest odpowiednie przygotowanie się do procesu inwestycji: – „W dzisiejszych czasach wiedza dotycząca tego, jak przygotować pitch deck oraz jak skonstruować umowę inwestycyjną jest ogólnodostępna. Kluczowe jest też dokładne poznanie partnerów, z którymi będzie się współpracowało. W tym celu warto pytać na rynku o opinie na temat spółek portfelowych danego funduszu”. Tak jak fundusz przeprowadza proces sprawdzenia start-upu, tak również młoda firma powinna być pewna komu powierza część udziałów swojej firmy. Zasady są podobne, a cel wspólny – sukces firmy.

Talent Alpha w najbliższej przyszłości planuje intensywnie promować swój pomysł, wychodząc na rynek z pierwszymi elementami oferty i technologii. – „Pakujemy się i ruszamy w świat sprzedawać.. Mamy nadzieję, że wrócimy z dobrymi wynikami”.

Współpraca Talent Alpha z funduszem Aper Ventures dopiero się rozpoczyna – jednak przy tak mocnym starcie, oczekiwania są duże, a nadzieje na świetne efekty wspólnych działań jeszcze większe.

Podobne studia przypadku

Branża beauty czeka na efekt szminki

#zostańwdomu z aplikacją Kwarantanna domowa