Przejdź do treści
[Podcast🎙]

Wszystkie odcinki podcastu "Następne piętro" dostępne są na Spotify. Posłuchaj i zainspiruj się!

Aktualności Data publikacji: 16 kwietnia 2025

Znamy zwycięzców European Defense Tech Hackathon!

Autor Daria Manasterska Starsza specjalistka | Polski Fundusz Rozwoju S.A.

W dniach 11–13 kwietnia 2025 roku Warszawa stała się europejskim centrum innowacji obronnych. European Defense Tech Hackathon to wydarzenie, które zgromadziło ponad 200 uczestników z całego świata. Współorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju oraz European Defense Tech Hub, hackathon miał na celu rozwój technologii podwójnego zastosowania (dual-use), które mogą służyć zarówno sektorowi cywilnemu, jak i obronnemu.

Innowacje dla bezpieczeństwa

Podczas trzydniowego wydarzenia, uczestnicy pracowali nad rozwiązaniami technologicznymi, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo w obliczu współczesnych zagrożeń. Hackathon rozpoczął się od warsztatów i sesji networkingowych, które umożliwiły formowanie zespołów i wymianę pomysłów. Następnie, przez intensywne 48 godzin, zespoły pracowały nad prototypami, które zostały zaprezentowane podczas Demo Day.

Mikołaj Raczyński, wiceprezes PFR, podkreślił znaczenie takich inicjatyw:

„PFR nie tylko wspiera finansowo i infrastrukturalnie rozwój startupów, ale także aktywnie buduje ekosystem, który łączy innowatorów, naukę, wojsko i przemysł. Naszym celem jest wspólne rozwijanie rozwiązań odpowiadających na realne potrzeby – nie tylko obronności, ale też zarządzania kryzysowego, energetyki czy infrastruktury krytycznej. Coraz częściej obserwujemy, że startupy, nawet jeśli nie wywodzą się z sektora obronnego, z powodzeniem adaptują technologie cywilne do zastosowań strategicznych. To otwiera nowe możliwości biznesowe i przyczynia się do zwiększenia odporności państwa.”

Zwycięzcy hackathonu to:

  1. miejsce – Phage X: Leczenie infekcji opornych na antybiotyki i przeciwdziałanie zagrożeniom biologicznym
    autorzy: Joanna Więcek, Marcin Mider, Alican Kapusuz, Samuel Livingstone, Bartosz Kosewski i Tania Dymytrashchuk
  2. miejsce – Modularny system zaplecza ISR do fuzji danych z wielu sensorów
    autorzy: Annemarie Schimkat, Aaron Kubiesa, Jonas Szalanczi
  3. miejsce – Niskokosztowy moduł GPS z anteną fazowaną
    autorzy: Vytautas Mikalainis, Nojus Kybartas, Piotr Gryko, Mathieu Moalic

Przyszłość innowacji

W PFR kończymy prace nad nowym programem inwestycyjnym, który poprzez fundusze VC wesprze rozwój startupów deeptech i dual-use. Łączymy kapitał prywatny i publiczny, know-how zarządzających i partnerów przemysłowych, a projekt powstaje przy silnym wsparciu Ministerstwa Finansów. Chcemy, by to był początek trwałego systemu finansowania innowacji strategicznych w Polsce.

Dziś, w dobie konfliktów hybrydowych i dynamicznych zmian geopolitycznych, potrzebujemy technologii, które zwiększą bezpieczeństwo – uczestnicy tego wydarzenia mają szansę być ich twórcami.

European Defense Tech Hackathon odbył się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej Polski i Ministerstwa Obrony Ukrainy. 

Galeria