Wykorzystaj potencjał zrównoważonego rozwoju! Wsparcie w raportowaniu ESG dla firm
Zrównoważony rozwój staje się kwestią strategiczną dla wielu firm. Rośnie znaczenie działania w zakresie czynników środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (standardy ESG) dla przedstawicieli kadry zarządzającej firm. Samo raportowanie niefinansowe będzie wymagało od przedsiębiorstw szeregu dostosowań i zmian na różnych poziomach organizacyjnych. Zobacz, jakie wsparcie może uzyskać Twoja firma w wypełnieniu tego obowiązku.
Partnerami merytorycznymi kursu są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowa Agencją Poszanowania Energii oraz pionierzy raportowania niefinansowego wyróżniani licznymi narodami tj. Allegro, CIECH czy BNP Paribas. Na uczestników kursu czekają praktyczne informacje m.in: jak przygotować się do pomiaru i obliczania śladu węglowego wytwarzanego w organizacji i jakie są narzędzia i rozwiązania cyfrowe wspierające proces raportowania ESG.
Link do rejestracji na kurs znajduję się pod linkiem.
Kurs on-line jest jedynie wstępem do praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Zespół PFR w partnerstwie z Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotowali program komercyjnych warsztatów dedykowanych firmom, które cenią sobie indywidualne wsparcie eksperta. Warsztaty „Obliczanie Śladu Węglowego organizacji” mają za zadanie wesprzeć firmy w obliczaniu śladu węglowego, będącego istotną częścią raportu ESG. Warsztaty są prowadzone są na danych zużycia energii w przedsiębiorstwie, a uczestnicy kończą warsztat z wyliczeniem śladu węglowego dla swojej organizacji. W związku z tym, że zadanie raportowanie ESG, dotyczyć będzie całej firmy, na warsztaty zapraszane są zespoły do 5 osób z organizacji Zgłoszenia na wybrane terminy można wysyłać poprzez formularz.
Dodatkowo, Polski Fundusz Rozwoju przygotował zestawienie firm i systemów umożliwiających dostosowanie się do standardów w zakresie odpowiedzialności społecznej, ładu korporacyjnego i środowiska. Zestawienie jest zbiorem narzędzi cyfrowych, które mogą wspomóc w organizacje w agregowaniu danych, śledzeniu śladu węglowego czy też wygenerowaniu raportu.
Stwórz z ESG przewagę konkurencyjną
Firmy zdają sobie sprawę, że standardy ESG nie są już tylko krótkotrwałym trendem, ale obligują do zmian biznesowych. Raportowanie niefinansowe będzie stopniowo stawało się elementem długookresowej strategii firm oraz budowania ich przewagi konkurencyjnej. Im szybciej dana organizacja zacznie podejmować kroki ku zrównoważonemu rozwojowi i traktować jako stały element działań biznesowych, tym odniesie większe korzyści w przyszłości.
Artykuł powstał w ramach programu „Sieć Firm Przyszłości PFR”. Więcej informacji o wsparciu PFR dla dużych firm znajduje się na dedykowanej stronie.
Rola ESG stopniowo wzrasta, a biznes zaczyna zdawać sobie sprawę, że nieuwzględnienie kwestii środowiskowych i społecznych może przyczynić się do utraty pozycji rynkowej. Przekonują się o tym mniejsze przedsiębiorstwa, które współpracują z zagranicznymi kontrahentami obliczającymi wartość śladu węglowego dla łańcucha dostaw. Zaawansowane w aspekcie środowiskowym firmy robią to już nie tylko dla całego procesu, ale również dla poszczególnych produktów. Przygotowanie organizacji do raportowania o ESG może świadczyć o jej konkurencyjności, a także o potencjale do działania na zachodnich rynkach.
Jak wygląda stan przygotowania polskich firm do raportowania ESG?
Z Badania Dojrzałości Innowacyjnej PFR (BDI) przeprowadzonego na próbie 100 dużych przedsiębiorstw wynika, że 81% firm (powyżej 250 pracowników) w obszarze dojrzałości do transformacji energetycznej zakwalifikowanych zostało jako firmy o profilu tradycyjnym. Są to firmy zazwyczaj nieposiadające strategii poprawy efektywności energetycznej czy też planów dążenia do neutralności klimatycznej. Firmy te przeważnie mierzą zużycie energii i innych mediów w sposób ręczny.
Zaledwie 5% badanych firm wdraża system zarządzania energią ISO 5000:1 bądź EMAS; stosuje algorytmy uczenia maszynowego, wspierające optymalizację kosztów energii lub posiada interdyscyplinarny zespół odpowiedzialny za efektywność energetyczną. Wyniki te sugerują, że polskie przedsiębiorstwa mogą się mierzyć z trudnościami w dostosowaniu do nowego obowiązku, który będzie wymagał od nich organizacji procesów i otwarcia na zbieranie danych w zakresie wpływu na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny.
Jak w takim razie przygotować się do raportowania ESG?
Wszystko zaczyna się od budowy świadomości zarządu i pracowników. PFR zdając sobie sprawę, że raportowanie ESG będzie wymagało od firm szeregu działań rozwojowych, takich jak powołanie zespołów, wyszkolenie kadr czy nowy podział obowiązków, przygotował kurs on-line pt. „Raportowanie ESG w praktyce”. Celem kursu jest przekazanie aktualnej wiedzy o raportowaniu i pokazanie jak można przygotować organizację zawczasu do nowego obowiązku.