Przejdź do treści
Historie sukcesu Data publikacji: 23 sierpnia 2021

VividQ rewolucjonizuje rynek wyświetlaczy cyfrowych

Rozszerzona rzeczywistość ma coraz szersze zastosowanie w edukacji, lotnictwie, medycynie czy po prostu rozrywce. Rozwiązania w tym obszarze rozwija firma VividQ, produkująca oprogramowanie i sterowniki do wyświetlaczy holograficznych. Współttworzy ją Aleksandra Pędraszewska, absolwentka Szkoły Pionierów PFR, wybrana przez magazyn Forbes do prestiżowego rankingu „30 under 30”. Jak to się stało, że odniosła sukces na brytyjskim rynku deep tech?

VividQ tworzą oprogramowania i sterowniki do wyświetlaczy holograficznych, które działają dzięki obliczaniu w czasie rzeczywistym skomplikowanych wzorów zawierających instrukcje o zachowaniu światła. Po odbiciu od hologramu światła laserowego, powstaje trójwymiarowa projekcja, na którą patrzymy.

Obecnie wyświetlacze, z którymi mamy styczność w elektronice konsumenckiej są dość proste – patrzymy na panel LCD, który jest podświetlony diodami LED, tworząc wielokolorowe piksele, które składają się na obserwowany obraz. W dzisiejszych czasach wyświetlacze te osiągnęły bardzo zaawansowane parametry takie jak rozdzielczość czy nasycenie kolorów. Wciąż jest to jednak obraz jedynie dwuwymiarowy. Holografia jest dziedziną, która pozwala nam przejść do świata prawdziwych wyświetlaczy trójwymiarowych – czyli takich, które nie wymagają od nas specjalnych okularów i nie wywołują bólu głowy 

– tłumaczyła w rozmowie z nami Aleksandra Pędraszewska.

Jak wskazała, wyświetlacze holograficzne, dla których VividQ tworzy oprogramowanie, są jednymi z podstawowych technologii pozwalających na masową adopcję AR, ale w dłuższej perspektywie taki wyświetlacz może pojawić się w praktycznie każdym używanym przez nas urządzeniu. Również większość dużych firm technologicznych obecnie eksploruje rozszerzoną rzeczywistość jako kolejną falę elektroniki konsumenckiej i nowy sposób reprezentowania danych cyfrowych – w ramach alternatywy dla tych dwuwymiarowych ekranów, na które patrzymy obecnie.

AR kojarzy się głównie z goglami dla graczy czy inteligentnymi okularami, jednak pierwsze szerokie zastosowanie wyświetlaczy holograficznych ma miejsce w… branży samochodowej. Wyświetlacze instalowane są w desce rozdzielczej, zastępując dwuwymiarowy GPS twójwymiarowymi instrukcjami na drodze. Projekcje wyświetlane w polu widzenia kierowcy są dużo bezpieczniejsze i prostsze w zrozumieniu. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie holografii w szeroko pojętej elektronice konsumenckiej, czyli na przykład w laptopach czy ekranach reklamowych. Chcemy jako VividQ zrewolucjonizować cały rynek wyświetlaczy cyfrowych, i nie poprzestawać na wąskiej dziedzinie takiej jak na przykład gaming 

– wskazała Aleksandra Pędraszewska.

Start-up VividQ został założony w 2017 r. w Cambridge, gdzie studiowała Aleksandra Pędraszewska i gdzie wtedy poznała się z obecnymi wspólnikami. Nadal znajduje się tam biuro technologiczne, skupiające deweloperów i inżynierów, ale kamieniem milowym w rozwoju firmy było otwarcie biura w Londynie, które skupia się na komercjalizacji i marketingu technologii.

Jak dla każdego deeptechowego start-upu, kolejną ważną dla nas rzeczą było zebranie odpowiedniego finansowania – w naszym przypadku na samym początku byli to aniołowie biznesu. W 2019 roku pozyskaliśmy pierwsze finansowanie od funduszy VC i jednym z kluczowych elementów dla VividQ było to jak międzynarodowi są nasi inwestorzy – mają swoje główne siedziby w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii, co pozwoliło nam bardziej rozwinąć się na rynku azjatyckim (w Japonii, Chinach i na Tajwanie), na którym popyt na naszą technologię i jej komercjalizację, jest bardzo duży 

– powiedziała Aleksandra Pędraszewska

Dziś zatrudniamy 36 osób w Cambridge i Londynie, a w zeszłym tygodniu zatrudniliśmy pierwszą osobę poza Wielką Brytanią – właśnie w Tokio.

Pełen tekst rozmowy z Aleksandrą Pędraszewską znajdziecie na stronie