Aktualności Data publikacji: 02 września 2021

Ulepszasz swoją firmę od środka? Weź udział w konkursie PARP dla najlepszych inicjatyw pracowniczych

550 tys. zł. to łączna pula nagród w nowym konkursie PARP „Najlepsze programy rozwoju inicjatyw pracowniczych”. Nowy konkurs kierowany jest do przedsiębiorstw, które realizują programy włączające pracowników w działania rozwojowe firmy, a także do podmiotów, które oferują narzędzia ICT wspierające tego typu inicjatywy.

"Odbicie gospodarki w trakcie i po pandemii to dla nas priorytet. Do tej pory możliwość zgłaszania przez pracowników własnych pomysłów na działanie firmy służyło przede wszystkim budowaniu przewagi konkurencyjnej. Teraz może pomóc w przetrwaniu firmy" 

– mówi Mikołaj Różycki, p.o. prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o powodach powstania konkursu.

To pierwsza edycja konkursu. Powstał on z myślą o dwóch typach projektów: Programach rozwoju inicjatyw pracowniczych (w kategoriach dla przedsiębiorców zatrudniających mniej niż 50 pracowników, od 50 do 249 pracowników oraz od 250 pracowników) i Rozwiązaniach ICT wspierających programy rozwoju inicjatyw pracowniczych (dla startupów oraz dla przedsiębiorców funkcjonujących na rynku dłużej niż 3 lata). Mogą wziąć w nim udział mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terytorium Polski, a zgłaszać się można do 21 września.

Jakie projekty mogą zgłaszać firmy?

Do konkursu można zgłaszać programy rozwoju inicjatyw pracowniczych – zarówno takie, które zachęcają pracowników do dzielenia się pomysłami na usprawnienia, jak i te dotyczące powstawania całkowicie nowych rozwiązań. Programy powinny działać od co najmniej 6 miesięcy, posiadać regulamin bądź inny dokument regulujący zasady ich funkcjonowania i przynosić wymierne efekty w przedsiębiorstwie. Druga kategoria dotyczy twórców gotowych narzędzi i rozwiązań ICT, które służą włączaniu pracowników w działania rozwojowe i innowacyjne w firmie, wspierają programy rozwoju inicjatyw pracowniczych w przedsiębiorstwach i przyczyniają się do skutecznego ich funkcjonowania. Rozwiązania te powinny istnieć nie dłużej niż 5 lat, oraz zostać wdrożone w co najmniej jednej firmie.

"Niezwykle istotny jest rozwój kultury organizacyjnej przedsiębiorstw nastawionej na innowacje i dzielenie się wiedzą. Konkurs PARP ma na celu wyłonienie takich inicjatyw, które zwiększają zaangażowanie zespołu w działalność firmy, a także wpływają na pogłębianie kompetencji pracowniczych. Chcemy, żeby projekty konkursowe przyczyniały się do wprowadzania usprawnień w przedsiębiorstwach, do podnoszenia jakości oferowanych produktów i usług czy zwiększania elastyczności biznesowej"

– mówi Mikołaj Różycki.

Jakie są nagrody i jak będą oceniane programy?

Nagrodzonych w konkursie może zostać nawet 50 firm – w 5 kategoriach. W wypadku programów rozwoju inicjatyw pracowniczych oddzielne nagrody przewidziane są dla firm zatrudniających do 50, między 50 a 250 i powyżej 250 pracowników, a w wypadku rozwiązań ICT – dla przedsiębiorców działających na rynku więcej niż 3 lata i tych, którzy mają mniejszy staż. W każdej z kategorii będzie przyznana 1 nagroda główna wysokości 20 tys. złotych i 9 wyróżnień o wartości 10 tys. zł.

Więcej informacji znajduje się na stronie PARP.