Aktualności Data publikacji: 14 lutego 2022

Tydzień z VC: Zagraniczne inwestycje polskich funduszy i gry planszowe

Fotoniczne układy scalone i technologie do mapowania infrastruktury drogowej to rozwiązania, w które zainwestowały w minionym tygodniu polskie fundusze – stworzone były jednak przez start-upy spoza Polski. W polski start-up zainwestował też planszówkowy gigant.

Zeszły tydzień to dwie inwestycje polskich VC w zagraniczne start-upy. Do tego w polski start-up zainwestowała jedna z największych firm tworzących gry planszowe.

Estoński start-up z 8 mln złotych od ffVC Poland

Polsko-amerykański fundusz ff Venture Capital przewodził rundzie seed estońskiego EyeVi Technologies. To start-up, który tworzy narzędzia do mobilnego mapowania i przetwarzania danych geoprzestrzennych – głównie infrastruktury drogowej. Za pomocą narzędzi video i analizy danych z wykorzystaniem AI pozwala dostrzec problemy na drogach jeszcze zanim staną się poważne, pozwalając zmniejszać koszty remontów – aż do 50%. Został stworzony przez doświadczony zespół, który wcześniej pracował m.in. nad wdrażaniem Google Street View w Estonii.

Poza ffVC Poland firmę wsparło RKKVC, Decacorn Capital, Iron Wolf Capital, Superangel, Spring Capital, Kaamos Group oraz kilku estońskich aniołów biznesu, w tym m.in.: Väino Kaldoja - założyciel AuveTech i Taavi Rõivas - były premiera Estonii. Łączne wsparcie start-upu to 1,25 mln Euro (ok. 8 mln złotych). EyeVi dostarcza obecnie swoje usługi do sześciu europejskich krajów, a pozyskane środki zostaną wykorzystane na dalszy rozwój działalności oraz międzynarodową ekspansję na rynek amerykański.

Vigo Ventures inwestuje w holenderski start-up

PhotonIP to holenderski start-up tworzący  fotoniczne układy scalone. Urządzenia te wykorzystują światło (fotony) do przekazywania informacji, w odróżnieniu do obecnie powszechnie stosowanych elektronicznych układów scalonych, działających w oparciu o elektrony. Wsparty został przez Vigo Ventures – wehikuł inwestycyjny prywatnego funduszu equity - Warsaw Equity Group i Vigo System, spółki zajmującej się m.in. produkcją detektorów podczerwieni.

"Ilość informacji, które będzie można przesyłać za pomocą światła poprzez fotonikę zintegrowaną, będzie nieporównywalnie większa od dobrze znanych nam układów elektronicznych. Jednocześnie chipy fotoniczne będą miały wpływ na znaczną miniaturyzację urządzeń oraz na ich dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne.  Liczymy, że technologia, którą tworzy PhotonIP, przyczyni się do rozwoju masowej produkcji fonicznych układów scalonych"

- komentuje Adam Piotrowski, Prezes VIGO System S.A.

VIGO Ventures to fundusz, który ma wąską specjalizację - stawia na projekty związane z deep tech i fotoniką. To jego pierwsza inwestycja w tym roku.

Niemiecki gigant planszówek inwestuje 18 mln zł w planszówkowy crowdfunding

Ravensburger – niemiecki producent gier planszowych i puzzli działający od 1883 roku wsparł polski start-up Gamefound jako inwestor strategiczny. Inwestycja to ponad 18 mln złotych.
Gamefound to platforma crowdfundingowa skoncentrowana wyłącznie na rynku gier. W 2021, pierwszym roku jej działalności, za pośrednictwem serwisu Gamefound zostały ufundowane gry o wartości ponad 22 mln dol.

"Crowdfunding to znakomite narzędzie wspierające tworzenie gier planszowych, a współpraca z uznanym liderem branżowym, jakim jest Ravensburger, pozwoli nam stworzyć najlepsze środowisko dla wspierających i twórców"

- zaznacza w komunikacie Marcin Świerkot, prezes Gamefounda i Awaken Realms. 

"Ta inwestycja pozwoli zespołowi Gamefounda na szybki wzrost, zatrudnianie nowych specjalistów i wprowadzenie wielu funkcji, które wzniosą platformę na kolejny poziom. Jesteśmy szczęśliwi, że przy udziale społeczności graczy możemy kształtować przyszłość crowdfundingu i dostarczać na rynek doskonałe, złożone gry, które nie miałyby szansy w klasycznym modelu dystrybucji."

"Ravensburger ocenia ponad tysiąc pomysłów na gry na rok. Jesteśmy w stanie opublikować tylko małą ich część, ale wiemy, że setki innych mają w sobie pomysły, które fani by pokochali"

- wyjaśnia z kolei Filip Francke, global head of games z Ravensburger. 

"Gamefound ułatwia tworzenie wymarzonych gier i jesteśmy podekscytowani tym, że będziemy wspierać platformę w dostarczaniu jeszcze lepszych projektów do fanów gier na całym świecie"

- dodaje. Gamefound zaznacza, że to nie tylko platforma do zbierania pieniędzy. Oferuje także narzędzia, które pomagają twórcom zarządzać swoimi kampaniami i dostarczać gry wspierającym.