Tydzień z VC: tydzień wsparcia medtechu
W zeszłym tygodniu wsparcie od inwestorów dostały trzy medtechowe spółki. Zobacz nasze podsumowanie tygodnia w inwestycjach VC.
Dwa polskie i jeden polsko-estoński start-up zajmujące się technologiami medycznymi otrzymały w zeszłym tygodniu wsparcie od funduszy VC i aniołów biznesu – doszło do inwestycji w wysokości ponad 30 mln złotych.
21 milionów w rundzie seed dla platformy do domowych badań krwi
Platforma uPacjenta pozwala na „zamówienie do domu przychodni” – wizyty pielęgniarki, która pobiera krew, a także otrzymanie online wyników, które można skonsultować ze specjalistą. W ofercie znajduje się ponad 700 badań laboratoryjnych, w tym również testy na COVID-19.
Medtech ogłosił w zeszłym tygodniu zamknięcie rundy seed w kwocie ponad 21 mln zł. Liderem jest Inovo Venture Partners, który przewodził również m.in. pierwszej rundzie Booksy. Finansowanie pochodzi też od Innovation Nest i zagranicznych funduszy YZR oraz grupy inwestorów 10X Founders, którzy stoją za inwestycjami m.in. w Revolut i Tier. Środki mają zostać przeznaczone na rozwój technologii oraz ekspansję na rynkach zagranicznych.
"Founderzy przyszłego unicorna muszą być jak dobrzy surferzy, którzy kiedy przyjdzie odpowiednia fala potrafią ją wykorzystać. Dominik i Konrad udowodnili to, w ciągu roku zwiększając 10-krotnie przychody firmy i liczbę wykonywanych badań, kiedy popyt na realizowane przez nich usługi rósł w związku z pandemią. W kolejnych miesiącach również generowali wzrost, pokazując, że to nie tylko chwilowe wykorzystanie okazji, ale umiejętność zbudowania bardzo ciekawej propozycji wartości dla klientów. Według naszych analiz ten model ma ogromny potencjał do powtórzenia sukcesu z Polski na wielu innych rynkach. W rundzie seed founderzy zebrali komplementarną grupę inwestorów z całego świata, dzięki czemu spółka ma wszelkie kompetencje potrzebne do zbudowania co najmniej europejskiego lidera"
- mówi Michał Rokosz, Partner, Inovo Venture Partners.
2 miliony dolarów na monitorowanie nadciśnienia
MX Labs to założony w Polsce medtech z siedzibą w Estonii. Stoi za nim dwóch już doświadczonych founderów: Przemysław Jaworski i Remigiusz Kościelny. Pierwszy z nich stoi za sukcesem Zmorph, producenta drukarek 3D, a drugi od podstaw tworzył studio produkujące gry mobilne Vivid Games. Ich nowy projekt to też mobilna aplikacja – która pozwala na mierzenie i monitorowanie ciśnienia, pulsu i częstotliwości oddechu – za pomocą kamery telefonu mapując przepływ krwi pod skórą.
Start-up poinformował o otrzymaniu 2 mln dolarów (ponad 8 mln złotych) w rundzie, której przewodził fiński fundusz Superhero Capital, a wzięli udział wcześniejsi inwestorzy – polski SMOK Ventures i Verge HealthTech Fund.
Aplikacja Heart Rate Monitor – główny produkt MX Labs została ściągnięta przez ponad 80 tys. użytkowników. Firma chce rozbudować ją o szerokie moduły AI, pozwalające monitorować szereg innych zmian i czynników, pozwalając także na szybką diagnozę problemów z nadciśnieniem i sercem.
Pigułka zamiast gastroskopii
Trzeci opisywany medtech ma zrewolucjonizować skomplikowany zabieg, jakim jest gastroskopia – BioCam zmienia wprowadzanie do przewodu pokarmowego sondy w połknięcie pigułki – która zawiera czujniki i kamery odczytujące obraz z wnętrza ciała. W startup zainwestował 2 miliony złotych anioł biznesu - Dawid Urban, współtwórca grupy Chic oraz Less. Wcześniej firmę wspierał m.in. fundusz LT Capital.
Opracowana przez Polaków tabletka ma średnicę ok. 1 cm i waży 4 gramy. W ciągu 8–12 godzin BioCam przeprowadza badanie układu pokarmowego, a tysiące zdjęć wysyłanych jest wprost do zaawansowanej platformy telemedycznej – która także tworzona jest przez BioCam.
Start-up chce w tym roku uzyskać certyfikację medyczną, oraz planuje pilotażowe badania na grupie kilkuset pacjentów we współpracy z Polskimi i zagranicznymi placówkami medycznymi. Zaznacza też, że w perspektywie dwóch lat firma planuje podpisać pierwsze umowy na licencjonowanie technologii i prowadzi rozmowy z pierwszym międzynarodowym partnerem.
Jak polski ekosystem technologiczny wspiera Ukrainę? Zobacz!