Aktualności Data publikacji: 21 listopada 2022

Tydzień z VC: Trzy inwestycje jednego funduszu

Zeszły tydzień należał do Carlson ASI Evig Alfa – fundusz ogłosił aż trzy rundy inwestycyjne. Doszło też do przejęcia bukmacherskiego sporttechu przez izraelską spółkę.

Zeszły tydzień to działania jednego funduszu - Carlson ASI Evig Alfa. Fundusz inwestujący w firmy na etapie Proof of Concept i Proof of Product głosił on trzy rundy – wśród których znalazły się medtech, biznesowy SaaS i pettech zajmujący się końmi.

Pierwsza z tych inwestycji - PUMaA System (ang. Pressure Ulcer Monitoring and Analysis System) to projekt, który przy zastosowaniu sztucznej inteligencji i komputerowego systemu wizyjnego ma rozpoznawać zmiany skórne, a przede wszystkim rany przewlekłe – odleżyny. PUMaA ma mieć formę aplikacji mobilnej – co wesprze nie tylko pracowników medycznych, ale też osoby zajmujące się przewlekle chorymi w domach.

"Leczenie pacjentów z odleżynami to proces żmudny, dlatego ważna jest profilaktyka i zapobieganie ich powstawaniu. Według różnych statystyk na pojawienie się odleżyn narażonych jest 3–17% hospitalizowanych pacjentów oraz 17–28% osób objętych opieką domową"

- mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający w Carlson ASI Evig Alfa. 

System tworzony przez start-up pozwoli osobie bez przygotowania medycznego na wskazanie obszaru występowania oraz ocenę stanu odleżyny, natomiast pracownikom medycznym pomoże w wyborze środków opatrunkowych, które na podstawie wcześniejszych danych najlepiej sprawdzają się w danym przypadku.

Drugim wspartym przez fundusz projektem jest Equinity Vision, którego celem jest opracowanie systemu do całodobowej i autonomicznej opieki na końmi znajdującymi się w boksach poprzez opracowanie algorytmów detekcji i predykcji sytuacji niepożądanych (m.in. kolki, urazy mechaniczne, itp.). Algorytmy uczenia maszynowego (computer vision)w oparciu o kamery monitoringu przemysłowego (CCTV) analizować będą zachowanie poszczególnych zwierząt, np. o której koń wstał, ile spał, częstotliwość oddechu, jaki jest poziom ruchliwości. Pozyskane informacje pozwalać będą na dalszą analizę, a w efekcie alarmować o wystąpieniu niepożądanych wydarzeń.

Ostatnim startupem, który otrzymał wsparcie od Carlson ASI Evig Alfa jest Tasklytics. Celem pomysłodawców jest opracowanie modułu wspomagania decyzji projektowych opartego na wiedzy. Będzie on wspierał użytkowników  w codziennej pracy poprzez analizę procesów biznesowych, wyznaczanie priorytetowych zadań dla poszczególnych pracowników i identyfikację tzw. influencerów zakłóceń. Rezultat projektu sprowadza się do implementacji praktyki gospodarczej rozwiązań systemowych klasy Enterprise Information Management (EIM). Systemy EIM są obecnie jednym z głównych narzędzi analitycznych i planistycznych wykorzystywanych w codziennej pracy przedsiębiorstw i w bieżącym zarządzaniu firmą. Grupą docelową projektu są przedsiębiorstwa MSP, natomiast główna przewaga konkurencyjna proponowanego rozwiązania wynika z faktu, że dzięki korelacji procesów i wstępnych modeli procesów będzie można określić zadania, jakie danego dnia ma dany pracownik i jakie wyjdą z tego powiązania, a także w jakich procesach weźmie udział.

Polski Statscore przejęty przez izraelską spółkę analizującą dane sportowe

Poza trzema rundami doszło także do przejęcia polskiego start-upu. Statscore, zajmujący się zbieraniem na żywo i agregacją wyników i statystyk wydarzeń w ponad 100 dyscyplinach sportowych – od wyników meczów po indywidualne statystyki graczy, został kupiony przez Izraelski LSports.

Izraelska spółka zajmuje się tą samą dziedziną i do tej pory była bezpośrednią konkurencją naszego sporttechu. Kwoty zakupu spółki nie ujawniono, ale informacje prasowe mówią o kilku milionach Euro. Dariusz Łęczyński, COO Statscore stwierdził, że przejęcie było naturalnym posunięciem, zwłaszcza że spółki długo ze sobą współpracowały – Mieliśmy podobne wizje, ale inne podejścia do rozwoju produktu i zbierania danych. Na wyniki współpracy na pewno nie będzie trzeba czekać długo – dodał.