Tydzień z VC: Spokojny początek listopada
W pierwszym tygodniu listopada VC działały spokojnie – ogłoszono jedną rundę. Natomiast dla ekosystemu był to dość ciekawy czas. Zobacz co wydarzyło się w zeszłym tygodniu.
Początek listopada to jedna inwestycja VC – jednak nie znaczy to, że było nudno – WP kupiło węgierski start-up, który działa na polskim rynku, pojawił się bardzo ciekawy raport o start-upach w Europie Środkowej i Wschodniej… ale zacznijmy od inwestycji.
5 milionów euro na magnetyczną kolej
Nevomo to start-up, który gościł już na naszych łamach. W zeszłym roku zebrał seedową rundę od funduszu ValueTech Seed, który wsparł ją kwotą 1,1 mln złotych. To pierwsza inwestycja funduszy w spółkę. Wcześniej Nevomo uzyskało wsparcie w postaci grantu od NCBR, crowdfundingu udziałowego i private equity. Start-up potrzebuje dużego finansowania, bo to bardzo poważny projekt - pracującej nad wdrożeniem na rynku kolejowym technologii lewitacji magnetycznej – magrail. To szybka kolej działająca podobnie do hyperloop, jednak korzystająca z istniejącej infrastruktury torowej. Na początku roku start-up skonstruował w woj. Podkarpackim testowy fragment torów o długości 700 metrów, na którym jego pociąg ma rozpędzać się do 160 km/h.
Obecnie ogłoszona runda polskiego start-upu to 5 mln euro w ramach rundy pomostowej, między innymi od EIT InnoEnergy.
"Technologia Nevomo jest brakującym ogniwem pomiędzy obecną, często bardzo przestarzałą infrastrukturą kolejową a zupełnie nowymi systemami kolei dużych prędkości, takimi jak hyperloop. Rozwiązania te mogą nie tylko przyśpieszyć rozwój nowego, zrównoważonego transportu dalekobieżnego, ale też znacznie obniżyć koszty wprowadzania tych zmian"
- uważa Lucienne Krosse, odpowiedzialna w EIT InnoEnergy za portfolio rozwiązań hyperloop.
Wirtualna Polska kupuje hotelowy start-up
Spółka Camellia Investments Kft należąca do holdingu Wirtualna Polska sfinalizowała za łącznie ok. 83 mln euro kupno 100 proc. akcji węgierskiej spółki Szallas. W Polsce to operator platformy nocowanie.pl. Poza tym operuje hotelarskimi stronami na na Węgrzech, w Czechach, Rumunii i Chorwacji. Jego witryny łącznie oferują prawie 90 tys. obiektów noclegowych, a od lipca ub.r. do czerwca br. użytkownicy dokonali ponad 1 mln rezerwacji.
Kupno Szallas Group to pierwsza zagraniczna inwestycja, przełom w rozwoju Wirtualnej Polski Holding.
"Po połączeniu z naszym Nocowanie.pl powstanie największa grupa lokalnych spółek działająca w obszarze rezerwacji turystyki krajowej w Europie Środkowo-Wschodniej z ponad 100 tysiącami dostępnych obiektów turystycznych. Jesteśmy pod wrażeniem kompetencji Józsefa i jego zespołu, który pokazał, jak wygrywać z globalnymi platformami na lokalnym rynku. Wierzymy też w potencjał całej branży turystycznej. Potwierdzają to wyniki spółki Nocowanie.pl, która odnotowała w drugim kwartale najwyższe przychody w swojej historii"
- skomentował Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding.
Wirtualna Polska w tym roku rozpoczęła serię przejęć i inwestycji. Wśród firm, które trafiły do jej portfela są m.in. Patronite, Audioteka, system do obsługi zamówień w restauracjach Restaumatic i meblarski sklep online Selsey. Szallas to pierwsze zagraniczne przejęcie WP.
Medtechowy finał Szkoły Pionierów PFR
W piątek zakończyła się piąta już edycja naszego programu edukacyjno-venture buildingowego – Szkoły Pionierów. Tegoroczna edycja poświęcona była branży healthtech i climate tech, a zwyciężyły trzy medyczne rozwiązania.
Wyróżnienia dostały Emote, prosty test diagnostyczny z krwi, który pozwoli na skrócenie oceny skuteczności danego leku antydepresyjnego u pacjenta z 8 do 2 tygodni i Micronose, personalizowana terapia przeciwalergiczna oparta o bioterapeutyki (probiotyki/postbiotyki) oraz mikrobiom pacjenta. Oba otrzymały granty o wysokości 30 tys. złotych na realizację projektu. Główna nagroda i 50 tys. złotych trafiło do Ensigo, który tworzy łatwo dostępne narzędzie do samodzielnego badania jakości nasienia wykorzystujące AI. Dzięki Ensigo możliwe będzie przeprowadzenie badań wysokiej jakości w domu, bez potrzeby wizyty w klinice.
Specjalne wyróżnienie trafiło do twórców Spectum – aplikacji dla szpitali, która w połączeniu z dostępem do bazy danych i z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji, ułatwi diagnozę złośliwości nowotworów piersi. Zespół otrzymał możliwość skorzystania z mentoringu i spotkania ze start-upami z portfolio Funduszu Montis Capital. Dodatkowo finaliści będą mieć okazję dalej rozwijać swoje pomysły podczas udziału w zagranicznym wyjeździe biznesowo-szkoleniowym do Helsinek. Więcej informacji znajdziesz w naszym tekście.
Dealroom podsumowuje rynek CEE w raporcie
Dealroom, twórcy polskiego ekosystemu innowacji, podsumowali już po raz trzeci ekosystem CEE. W porównaniu do poprzednich dwóch raportów widać przede wszystkim wzrost wartości inwestycji w innych niż Polska i Węgry krajach regionu – w poprzednich dwóch raportach te dwa kraje były niepokonane jeśli chodzi o wartość inwestycji, a w 2022 r. wyprzedzone zostały przez Estonię, Czechy i Chorwację.
Według raportu million euro zainwestowane w polski start-up to stworzenie 25 miejsc pracy. Polski ekosystem ciągle rośnie, a gdy wykluczy się megarundy, 52% inwestycji trafia do Czech, Estonii i Polski.
Raport można pobrać ze strony Dealroom. Niedługo przygotujemy jego szerszy przegląd.