Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 30 maja 2022

Tydzień z VC: Roboty, chatboty i dobry sen

Zeszły tydzień to wysokie, zagraniczne rundy polskich start-upów, i oczywiście także mniejsze, seedowe inwestycje. W sumie do polskich firm trafiło 150 mln złotych. Pieniądze te wesprą m.in. twórców robotów segregujących przesyłki, platformy do leczenia bezsenności czy chatbotów dla e-commerce. 

Największą rundę, ok. 95 mln złotych, zebrał Nomagic – twórcy robotycznego ramienia, które wykorzystanie znajduje w logistyce e-commerce. Robot stworzony przez Polaków może wybrać określony produkt z sekcji magazynowej i umieścić we właściwym miejscu – a także je zapakować.  

Nomagic ma już szereg klientów – głównie poza Polską. Jednym z najważniejszych jest Brack.ch, szwajcarski lider e-commerce. Poza tym klienci start-upu znajdują się także w branży fashion i logistyce. 

Rundzie A firmy przewodziły Khosla Ventures i berliński Almaz Capital, a także Europejski Bank Inwestycyjny. Wsparcia udzielili także wcześniejsi inwestorzy. Pieniądze mają być przeznaczone na rozwój produktu, który obecnie działa na zasadzie identyfikacji wizualnej – ma być rozszerzony o inne możliwości skanowania produktów – choćby za pomocą fal radiowych.  

Chatboty dla e-commerce z pieniędzmi od Google 

62 miliony złotych (15 milionów dolarów) trafiło w kolejnej rundzie A do Zowie – twórców chatbotów dla e-commerce. Przewagą systemu tworzonego przez polski start-up ma być nie tylko możliwość odpowiedzi na proste pytania klienta, ale też wspierać pracowników obsługi w bardziej skomplikowanych zadaniach. Start-up chwali się również prostą integracją platformami i narzędziami e-commerce takimi jak Shopify, Recharge czy Klaviyo – za pomocą prostego API. 

Rundzie przewodził amerykański Tiger Global. W finansowaniu udział wzięli także dotychczasowi inwestorzy, w tym Gradient Ventures, kalifornijski fundusz Google’a. Zdobyte do tej pory środki mają pomóc firmie m.in. rozwijać działalność w Stanach Zjednoczonych. W tym celu Zowie planuje zatrudnić do końca roku kolejne 20 osób: specjalistów od marketingu, sprzedaży i obsługi klienta. 

Milion złotych na leczenie bezsenności 

Spółka Good Sleeper – oferująca platformę “Terapia bezsennosci”, służącą do zdalnego leczenia bezsenności – zamknęła rundę finansowania wysokości 1,2 mln złotych. Wziął w niej udział fundusz LT Capital i farmaceutyczno-biotechnologiczna spółka Adamed.  

Good Sleeper to jedyna firma w Polsce i jedna z niewielu globalnie udostępniająca aplikację do tzw. CBT-I (ang. cognitive-behavioral therapy for insomnia), uważanej za najskuteczniejszą dostępną terapię bezsenności. Terapia oferowana przez Good Sleeper ma status wyrobu medycznego klasy 1, a jej skuteczność w istotnej redukcji objawów bezsenności została wykazana w badaniu randomizowanym przeprowadzonym we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu SWPS, podkreślono w materiale. Dzięki platformie “Terapia bezsenności” wyleczono już ponad tysiąc osób. 

"Mając zabezpieczone finansowanie, po zamknięciu rundy pre-seed, z naszymi partnerami na pokładzie – LT Capital i Adamedem, mamy zamiar wejść na wyższy poziom rozwoju – w tym celu negocjujemy warunki współpracy z różnego typu potencjalnymi partnerami – czy to dużymi sieciami prywatnej opieki zdrowotnej, czy ubezpieczycielami. Widzimy ogromny potencjał do synergii z podmiotami mogącymi oferować naszą terapię swoim klientom w ramach pakietów medycznych lub ubezpieczenia"

- powiedział prezes Good Sleeper Jan Potworowski. Firma pracuje także nad wprowadzeniem nowej wersji aplikacji i jej anglojęzyczną wersją. 

Platforma sprawdzonych freelancerów IT ze wsparciem WP Investments 

SoftwareSupp to platforma pozwalająca znaleźć programistę-freelancera. Od popularnych platform różni się tym, że zgłaszający się tam wolni strzelcy są certfyfikowani, a jakość ich usług jest weryfikowana przez samą platformę. Obecnie z SoftwateSupp korzysta kilkudziesięciu klientów tygodniowo - z Polski, ale także z USA, Australii, czy RPA. Spółkę wsparł nieznaną kwotą fundusz venture capital WP2 Investments, a swoje zaangażowanie zwiększył także Tar Heel Capital Pathfinder, który wsparł spółkę w pre-seedowej rundzie. 

"Zwiększenie naszego zaangażowania w SoftwareSupp wynika z przekonania, że dalsza digitalizacja małych i średnich przedsiębiorstw jest nieunikniona. Konkurencyjność firm będzie w coraz większym stopniu zależeć od jakości wdrożenia procesów opartych na oprogramowaniu, dostęp do najlepszych specjalistów w zakresie wdrożeń będzie miał więc coraz większe znaczenie. Wierzymy, że SoftwareSupp może stać się platformą pierwszego wyboru dla przedsiębiorców poszukujących takich ekspertów i cieszymy się, że tą wiarę podziela fundusz WP2 Investments"

- komentuje Maciej Kosuń, Investment Associate w zespole Tar Heel Capital Pathfinder. 

AI do instalacji fotowoltaicznej z kolejnym wsparciem 

Sunmetric o rozwiązanie wykorzystujące sztuczną inteligencję po to, żeby tworzyć dokładne plany budynków i ich okolicy na podstawie zdjęć. System pozwala przeanalizować nasłonecznienie nieruchomości. Umożliwi to dokładną analizę wydajności i stworzenie planów montażu instalacji fotowoltaicznej. Oferowane przez Sunmetric rozwiązania mają posłużyć nie tylko firmom zajmującym się sprzedażą fotowoltaiki, lecz również energetycznym czy ciepłowniczym. Mają skorzystać także miasta, gminy czy powiaty, mogąc oceniać potencjał inwestycyjny posiadanych gruntów czy też możliwości, jakie niesie pozyskiwanie prądu przy pomocy dachowych instalacji fotowoltaicznych. 

W ubiegłym roku wsparta była milionem złotych przez Czysta3VC, a w zeszłym tygodniu poinformowała o kolejnej seedowej rundzie zebranej od Netrix Ventures z wykorzystaniem funduszu Pomorskie II. Także nie podano do wiadomości wysokości rundy.