Tydzień z VC: Prywatne miasta i gra Olgi Tokarczuk z finansowaniem
Zeszły tydzień to ogłoszenie finansowania w pięć start-upów, z czego dwie spółki mogą być szczególnie ciekawe ze względu nie tylko na branżę, ale także inwestorów. Zobaczcie jak wyglądał zeszły tydzień w ekosystemie VC!
W zeszłym tygodniu miały miejsce cztery rundy finansowania, z czego trzy w polskie spółki, a jedna polskiego funduszu w zagraniczny start-up. Poza tym ogłoszono także jedną rundę prywatnej emisji akcji.
10 mln złotych na… prywatne miasto na Dominikanie
Samana Group to nowy projekt Marka Zmysłowskiego, co-foundera Sunroof. Start-up zajmuje się budową prywatnych ekologicznych miast i w zeszłym tygodniu ogłosił zamknięcie bardzo wysokiej seedowej rundy - w wysokości 10 mln złotych. Firma i szykuje się do budowy pierwszego etapu projektu na Dominikanie. Miasto ma składać się z modułowych budynków wyposażonych w dachy z bateriami słonecznymi stworzonymi przez SunRoof, oraz cały szereg udogodnień dla mieszkańców - od prywatnych siłowni przez sprzątanie po transport.
W spółkę zainwestowali inwestorzy z grupy inwestycyjnej Pointer.Capital – pochodzącej z Polski międzynarodowej grupy inwestorów, którzy wsparli m.in. takie start-upy jak Revolut, Pora na Pola, czy Beesfund. Poza nimi wśród inwestorów znaleźli się aniołowie biznesu tacy jak m.in. Artur Kurasiński, Ania Zielińska, Przemysław Budnicki, a nawet Borys Szyc.
"Zdecydowaliśmy się na inwestycję w Samana Group, bo wierzymy, że startup ma realną szansę na bycie liderem w nowo powstającym sektorze prywatnych miast, czyli nowo powstającą klasę assetów. Siłą Samana Grup jest doświadczenie founderów oraz starannie przygotowany plan egzekucji"
- komentuje Lukas S. Zgiep, General Partner w Pointer.Capital.
PGE Ventures inwestuje w e-learning
Wellms to platforma e-learningowa, , dzięki której kurs i treści mogą być wyświetlane na dowolnym urządzeniu z dostępem do ekranu - chociażby naręcznym czytniku stosowanym w logistyce, na wyświetlaczu lodówki czy robota kuchennego (np. przepisy, kursy z gotowania). Pozwala także uruchomić własne środowisko szkoleniowe w zamkniętym ekosystemie – np. w firmie czy na uczelni.
Milion złotych w seedowej rundzie zainwestował w start-up fundusz ERC z grupy PGE Ventures. Zebrana w rundzie kwota posłuży zbudowaniu systemu rekomendacji ćwiczeń do e-learningu w oparciu o mechanizmy sztucznej inteligencji.
1,5 mln złotych na grę od noblistki
Sundog to polskie studio developerskie, które tworzy grę na podstawie twórczości Olgi Tokarczuk – i z jej udziałem. Studio ogłosiło, że zakończyło prywatną emisję akcji wysokości 1,5 mln złotych na stworzenie gry Ibru - inspirowanej książką Olgi Tokarczuk „Anna In w Grobowcach Świata”. Gra będzie detektywistycznym RPG łączącym cyberpunk i mity sumeryjskie. Zespół kładzie nacisk na stworzenie różnych sposobów jego eksploracji. W nadchodzących miesiącach Sundog planuje kolejną emisję. Jej celem będzie zebranie budżetu produkcyjnego na stworzenie tytułu.
"Rozwidlenia narracyjne, rozbudowana rozgrywka i śledztwa sprawią, że Ibru będzie posiadała jeszcze więcej wątków. Planujemy wyprodukować prototyp, który pokażemy wydawcom i potencjalnym inwestorom. W kolejnych miesiącach zamierzamy przeprowadzić kolejną emisję akcji, która – mamy nadzieję – pozwoli nam uzyskać środki na całą produkcję. Szacujemy, że będzie to kwota przekraczająca 10 mln zł. Planujemy także rozbudowę zespołu do ok. 20 osób"
- mówi Mateusz Błaszczyk, dyrektor kreatywny Sundog.
Olga Tokarczuk jest także akcjonariuszką spółki i przewodniczącą jej rady nadzorczej. Ibru ma być gotowa w 2026 roku. Wcześniej spółka rozważy debiut na NewConnect.
Polskie meble z finansowaniem od bValue
Nieznaną kwotą wsparł fundusz bValue firmę Noo.ma. To meblarska marka założona w 2017 roku, która 5 lat później osiągnęła przychód netto na poziomie około 35 mln zł. Oferuje meble i akcesoria do wnętrz mieszkalnych i komercyjnych i jest jedną z najszybciej rozwijających się spółek w branży w regionie. Powodami szybkiego wzrostu mają być m.in. niepopularny w branży wyposażenia wnętrz model biznesowy D2C oparty o e-commerce, performance marketing i całkowity insourcing (z wyłączeniem produkcji) oraz szczególny nacisk na ekologię i zrównoważony rozwój.
Współpraca partnerska z funduszem bValue ma, jak zapewniają jej przedstawiciele, istotnie przyspieszyć jej rozwój, zwłaszcza, że do tej pory meblarski start-up rozwijał się wyłącznie w oparciu o własne środki
"Jesteśmy podekscytowani tą nową ścieżką rozwoju noo.ma, która do tej pory była bootstrapowana. Widzimy ogromny potencjał tej współpracy, nie tylko ze względu na nowe możliwości rozwoju marki, ale również dlatego, że wraz z bValue mamy bardzo spójne postrzeganie biznesu na wielu polach"
- deklaruje Damian Goliński, CEO & co-founder noo.ma.
Milion euro na naukę kodowania dla dzieci
Bloomcoding to mołdawski edtech, który uczy dzieci ze szkół podstawowych programowania – z wykorzystaniem platformy online. To pierwszy mołdawski ed-tech wsparty przez zagraniczne fundusze, wśród których było czeskie Credo Ventures i polski Inovo VC.
Fundusze start-up chce przeznaczyć na rozwój międzynarodowy – do tej pory działa w Mołdawii i Bułgarii, a chce wejść do Polski, Rumunii i innych krajów południowo-wschodniej Europy i rozwijać swój system, dodając do programów funkcje AR i VR. Bloomcoding łączy na swojej platformie zabawę z nauczaniem – a lekcje kieruje do trzech grup wiekowych – od 7 do 14 lat.