Tydzień z VC: ponad 50 mln złotych i inwestycja Orlenu
Po kolejnych świątecznych przerwach miał w końcu miejsce „normalny” tydzień – i szereg informacji o inwestycjach – m.in. w prognozy popytu i podaży, czy recykling rzadkich metali. Przeczytaj!
Trzeci tydzień stycznia był pierwszym tygodniem w którym nie czekały nas żadne święta i wolne dni. Firmy wróciły do normalnego działania i tak samo stało się w wypadku start-upów i VC. W związku z tym dowiedzieliśmy się o zamknięciach pięciu rund inwestycyjnych polskich spółek. Z kolei we Francji zainwestował Orlen VC.
20 milionów złotych na AI prognozujące popyt i podaż
20 mln złotych do funduszu Warsaw Equity Group i anioła biznesu – Cezarego Smorszczewskiego uzyskał katowicki software house 3Soft na rozwinięcie Occubee - platformy do prognozowania popytu i sprzedaży z wykorzystaniem technologii AI i pomagające w automatyzacji biznesu.
Occubee przeznaczone jest dla branży sprzedaży detalicznej – zawiera trzy główne moduły biznesowe do zarządzania procesem logistycznym. Moduł Replenishment dostarcza krótkoterminowe prognozy sprzedaży dla kanałów offline i online, określa zapotrzebowania sklepowe i pozwala automatycznie generować polecenia komisjonowania. Moduł Demand Management dostarcza średnio- i długoterminowe prognozy popytu dla wybranych rynków lub kanałów sprzedaży. Na ich podstawie określa zapotrzebowanie danego magazynu na konkretne towary lub grupy produktowe. W efekcie system automatycznie generuje zamówienia dla dostawców, jak również plany produkcyjne.
Środki z tej rundy będą przeznaczone przede wszystkim na wzmocnienie pozycji rynkowej Occubee. Strategia rozwoju platformy zakłada zintensyfikowanie działań sprzedażowych w CEE oraz Ameryce Łacińskiej. Firma już dziś ma klientów m.in. w Meksyku, gdzie na miejscu działa jej zespół sprzedażowy.
"Zawarcie umowy inwestycyjnej z WEG i Cezarym Smorszczewskim to kolejny kamień milowy w historii naszej firmy. Z jednej strony dowodzi skuteczności dotychczasowych działań, a z drugiej otwiera nowy rozdział dla obu naszych gałęzi biznesowych – Occubee i software house’u"
- mówi dr inż. Kamil Folkert, Chief Strategy Officer 3Soft.
"Współpraca z inwestorami oznacza dla nas, oprócz pozyskania środków finansowych, możliwość dołączenia do społeczności WEG, a co za tym idzie – wymiany doświadczeń i know-how, czerpania z dobrych praktyk, nabywania kolejnych kompetencji. Jesteśmy przekonani, że razem będziemy tworzyć nową jakość"
- dodaje Folkert.
5 milionów Euro na recykling rzadkich metali i tworzenie magnesów stałych
MagREEsource to recyklingowy deep tech, który zajmuje się recyklingiem pierwiastków ziem rzadkich - to zbiór siedemnastu pierwiastków w układzie okresowym, które posiadają właściwości magnetyczne i przewodzące, niewystępujące w innych znanych pierwiastkach chemicznych. Najczęściej wykorzystywane są w magnesach stałych, wykonanych ze stopu neodymu, żelaza i boru (NdFeB), niezbędne w takich dziedzinach produkcji jak: samochody elektryczne, turbiny wiatrowe, robotyka, aeronautyka czy elektronika.
MagREEsource postawiła sobie za cel odbudowę europejskiej produkcji magnesów dzięki własnej, innowacyjnej technologii recyklingu zużytych magnesów z wykorzystaniem wodoru przekształcając je w formę proszku, który może być użyty ponownie do produkcji nowych magnesów, o śladzie węglowym zmniejszonym o 91%, w porównaniu do surowców magnetycznych wydobywanych w Chinach.
W tak przełomowe rozwiązanie zainwestowało konsorcjum funduszy VC i CVC - Tangent Line Ventures, Finindus, EIT RawMaterials oraz Ciech Ventures – suma inwestycji to 5 mln. Euro (ok. 23,5 mln złotych).
Ze środków z inwestycji powstanie pierwszy przemysłowy zakład pilotażowy o wydajności 50 ton rocznie. Zostanie uruchomiony w drugiej połowie 2023 roku i będzie produkował wysokowydajne magnesy spiekane z materiału pochodzącego z recyklingu, przy użyciu opatentowanej, opartej o wodór technologii MagREEsource.
Milion dolarów na wirtualne rowerowanie
Milion dolarów (ok. 4,3 mln złotych) zainwestował iFiT, jeden z głównych globalnych producentów profesjonalnych aplikacji i urządzeń treningowych, w polski Immersion – start-up, który rozwija technologie rzeczywistości wirtualnych w sporcie. Inwestycja jest pokłosiem kilkuletniej współpracy, w ramach której Immersion rozwijało na potrzeby iFiT m.in. połączenie rowerów treningowych z technologiami wirtualnej rzeczywistości, integrację inteligentnych ciężarków iSelect z technologią Amazon Alexa, gry łączące urządzenia do ćwiczeń z wirtualną rzeczywistością czy technologie integrujące silniki gier video z płaskoekranowymi urządzeniami fitness.
"Fitness to obszar, w którym VR i AR wnosi bardzo wiele praktycznych i pożytecznych innowacji, zamieniając na pozór nudne ćwiczenia w interaktywne przygody. Efektem jest nowy rodzaj rozrywki, czyli gry, dzięki którym stajemy się zdrowsi. Inwestycja iFIT, największego w USA producenta sprzętu fitness i właściciela liczącej kilka milionów użytkowników platformy, wnosi zasoby oraz know-how, które pomogą nam budować rozwiązania z obszaru interaktywnego fitnessu"
- zapowiada Piotr Baczyński, założyciel i CEO Immersion.
2,5 miliona złotych na automatyczne rozliczanie podatków od krypto
Cryptiony R&D, twórca aplikacji służącej do automatyzacji rozliczeń podatku od kryptowalut zebrał 2,5 mln złotych w rundzie pre-seed od amerykańskich funduszy VC oraz polskiego anioła biznesu. Głównym inwestorem było ffVC, które zostało wsparte przez Pointer.Capital oraz Marcina Wenusa, polskiego biznesmena i inwestora, CEO Grupy Medialnej Comparic oraz Prezesa Fundacji Invest Cuffs.
"Naszym zdaniem istnieją 3 główne ograniczenia, które sprawiają, że rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z obrotu od kryptowalut może być wyzwaniem. Po pierwsze, giełdy nie dostarczają użytkownikom żadnych raportów podatkowych. Po drugie, obliczenia podatku od kryptowalut są skomplikowane, czasochłonne i kosztowne w przypadku usługi księgowej. I po trzecie, nie ma wystarczającej liczby księgowych, którzy są na bieżąco z wymaganiami prawnymi dotyczącymi kryptowalut. Jesteśmy przekonani, że nasza ekspertyza oraz rozwiązanie pozwalają skutecznie eliminować te wszystkie aspekty"
- przekonuje Bartosz Milczarek, CEO Cryptiony.
Zebrane środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój. Cryptiony R&D pozyskany kapitał planuje przeznaczyć na implementację nowych funkcji, ale także rozbudowę narzędzia dla kancelarii podatkowych i biur rachunkowych. Przede wszystkim jednak po tym, jak usługi zostały dobrze przyjęte na rodzimym rynku, startup rusza na podbój Wielkiej Brytanii i planuje kontynuować ekspansję na kolejne kraje.
200 tys. Euro na znalezienie tatuażysty
Inksearch, aplikacja, która pozwala na znalezienie tatuażysty w stylu, który nam pasuje. Do tego celu startup wykorzystuje system rekomendacji, oparty między innymi na inspiracjach innych użytkowników platformy i algorytmach AI. W spółkę zainwestował włoski Startup Wiseguys i Ekipa Investments – wehikuł inwestycyjny związany z influencerami z Ekipy – 200 tys. Euro (ok. 930 tys. złotych) ma być przeznaczone na rozwój zagraniczny – m.in. na rynku włoskim.
To druga runda tatuażowego start-upu. W 2021 roku zainwestowały w niego w pre-seedowej rundzie Innovation Hub i Czysta3.VC.
Orlen inwestuje we Francji
PKN Orlen zainwestował w innowacyjną francuską platformę logistyczną Shippeo – to platforma technologiczna, która służy do zarządzania łańcuchami dostaw, monitoruje ponad 32 mln przesyłek rocznie w 110 krajach. Rozwiązanie start-upu stosują m.in. Coca-Cola HBC, Carrefour, Renault Group, Schneider Electric, Total, Faurecia i Saint-Gobain
Wartości transakcji nie ujawniono, ale wiadomo, że ta piąta już inwestycja bezpośrednia funduszu Orlen VC jest największą z dotychczasowych (ostatnio koncern zainwestował np. 8,4 mln zł w start-up Apeiron Synthesis). PKN Orlen w komunikacie wskazał, że „możliwość zapewnienia wglądu w łańcuchy dostaw w czasie rzeczywistym oraz szybkiej reakcji na pojawiające się problemy, pozwala wygenerować znaczne oszczędności dla klientów, a zaawansowane moduły analityczne spółki - optymalizować istniejące, niewydajne procesy, także pod względem generowanego śladu węglowego".