Tydzień z VC: Pieniądze dla Pionierów – nie tylko w czasie finału
Zeszły tydzień upłynął pod znakiem Pionierów – poza finałem 4. odsłony programu, sukcesy odnoszą też firmy uczestników poprzednich edycji Szkoły Pionierów PFR. Zobacz, jakie start-upy uzyskały finansowanie w zeszłym tygodniu.
Zeszły tydzień z perspektywy start-upowych aktywności PFR to przede wszystkim finał IV Edycji Szkoły Pionierów PFR, który zwyciężył zespół Znika, ale to niejedyne związane ze Szkołą Pionierów PFR wydarzenia – uczestnicy wcześniejszych edycji programu ogłosili zebranie dwóch rund!
Upmedic z milionem na uporządkowanie medycyny
Upmedic to start-up którego jednym z założycieli jest Paweł Paczuski, absolwent 3 edycji Szkoły. To rozwiązanie, które ma pomóc placówkom medycznym, od gabinetów po kliniki i szpitale, uporządkować dokumentację medyczną – szczególnie radiologiczną – i pozwolić na jej szybki przepływ. Dzięki Upmedic lekarze mogą tworzyć opisy badań o 70% szybciej niż przy użyciu dotychczas stosowanych metod. Start-up pozyskał 1,1 mln zł od LT Capital.
"Upmedic to startup napędzany innowacjami ze świetnym teamem, który go tworzy. Wykorzystuje AI/ML w celu wspierania diagnostów podczas ich codziennej pracy. Biorąc pod uwagę problemy, z jakimi borykają się placówki medyczne, zwłaszcza w czasie pandemii, widzimy w tym rozwiązaniu olbrzymie możliwości usprawnienia funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, z korzyścią dla lekarzy i ich pacjentów. Wizja ta oraz ambitne plany rozwoju zadecydowały, że zainwestowaliśmy w tę firmę"
- komentuje Konrad Gawłowski, dyrektor inwestycyjny w funduszu.
Upmedic na początku roku wskazaliśmy jako obiecujące rozwiązanie, które będziemy obserwować. Tym bardziej cieszy sukces Pionierów. Start-up ma już za sobą pierwsze wdrożenia, a w perspektywie najbliższych lat chce swoje rozwiązanie wprowadzić na rynki Europy i Ameryki Łacińskiej.
Jedzenie prosto z pola z grantem 1 mln zł
Kolejny projekt wywodzący się ze Szkoły Pionierów PFR - Pora na Pola, internetowy targ naturalnego jedzenia otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego grant w wysokości 1 mln zł na zaprojektowanie i wdrożenie systemu prognozującego zapotrzebowanie konsumentów na regionalne produkty spożywcze od rolników i małych producentów.
Narzędzie stworzone przez Pora na Pola ma ułatwić start-upowi zarządzanie zakupami u dostawców żywności, a samym rolnikom pomoże zaplanować produkcję. Dzięki Sztucznej Inteligencji będzie można przewidzieć, z określonym prawdopodobieństwem, jakie zapotrzebowanie na konkretny produkt będą mieli klienci Pora na Pola w danym okresie w przyszłości. Algorytm będzie brał pod uwagę m.in. sezonowość, historię zakupową, aktualne trendy czy planowane promocje.
"Rozwiązanie jest odpowiedzią na wyzwania współpracujących z nami rzemieślników, którym trudniej planować pracę, ze względu na niemasową produkcję oraz na tradycyjne metody wymagające czasu (jak np. naturalne dojrzewanie sera). Cieszę się, że technologia może pomóc w kultywowaniu tradycji rzemieślniczej produkcji naturalnej żywności. Pora na Pola przenosi tradycyjny model zakupów na targu do internetu, a wraz z tymi przenosinami staje się firmą z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi wspierającymi logistykę"
- mówi Adrian Piwko, prezes i założyciel Pora na Pola.
Krakowski Car Scanner z 2 mln USD od ffVc
Car Scanner to pierwszy na świecie mobilny tester faktycznego stanu pojazdu, który może być wykorzystany przy sprzedaży (i zakupie) używanych samochodów. Łączy hardware, robotykę i technologię sztucznej inteligencji. Zakończonej w zeszłym tygodniu rundzie seed o wysokości 2 mln dolarów przewodził fundusz ffVC Tech & Gaming, a wzięły w niej udział także FundingBox DeepTech Fund, POMERANGELS i Techstars.
Krakowski start-up oferuje robota, który pozwala na inspekcję (wykrywanie zarysowań, wgnieceń, napraw lakierniczych), a także szybkie rozwiązanie marketingowe (robot wykonuje zdjęcia w widoku 360° z zewnętrz i wnętrza konkretnego samochodu). Jest ono skierowane do komisów samochodowych i na potrzeby aukcji online.
"Car Scanner to start-up, która doskonale wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszu ffVC Tech & Gaming. Nasza polityka zaangażowania kapitałowego ma na celu finansowanie spółek wyróżniających się na rynku i posiadających globalny potencjał zgodny z megatrendami, takimi jak transformacja cyfrowa"
- komentuje Maciej Skarul, Partner w ffVC.
Firma planuje dzięki pozyskanym funduszom wejście na rynek amerykański. W USA posiada już biuro i rozpoczęła w tym kraju produkcję.