Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 10 stycznia 2022

Tydzień z VC: medtech i konopny blockchain

Zeszły tydzień to kolejny długi weekend, za to dwie ciekawe inwestycje w start-upy! Zobaczcie jakim start-upom udzielono wsparcia.

Pierwszy pełny tydzień 2022 roku to kolejny „długi weekend” i w związku z tym nczas lekkiego uśpienia na rynku VC. Mimo to, zanotowaliśmy dwie nowe inwestycje. Niezależnie od wysokości rund, już same start-upy, w które zainwestowano sprawiają, że są one ciekawe. 

Kvarko inwestuje w stworzenie złożonego generycznego leku  

Pierwszym funduszem VC, który wsparł w zeszłym tygodniu polski start-upu był Kvarko, który przekazał 1 mln zł wsparcia spółce farmaceutycznej Auxilius Pharma Oncology. To medtech, który pracuje nad stworzeniem generycznego leku na rzadki nowotwór. Nie jest to łatwe zadanie - skala złożoności leku onkologicznego nad którego generyczną wersją pracuje Auxilus sprawia, że mimo wygaśnięcia patentu na oryginał 5 lat temu, generyku wciąż nie ma. 

"Opracowujemy lek na rzadki nowotwór, na który cierpi ok. 50 tys. osób w USA i Europie. Zastosowany na wczesnym etapie, w wielu przypadkach hamuje rozwój choroby i wyklucza potrzebę dalszego uciążliwego leczenia takiego jak np. chemioterapia. Wprowadzenie opracowywanego przez nas generyku skończy z fatalną sytuacją, w której z powodu monopolu rynkowego i idącej za nim bardzo wysokiej ceny leku, wielu pacjentów pozbawionych jest dostępu do ratującej życie terapii"

- powiedział prezes Auxilius Pharma Oncology, Jędrzej Litwiniuk. 

Spółka obecnie jest na etapie szczegółowej analizy leku referencyjnego, a w pierwszym kwartale roku, dzięki finansowaniu, ma rozpocząć opracowywanie własnej formuły. W ciągu trzech lat Auxilius chce złożyć wniosek o dopuszczenie go do obrotu w USA i Unii Europejskiej. Firma ma już partnera w Kanadzie, który ma produkować lek po jego stworzeniu. Według założeń, wprowadzenie leku do komercjalizacji oznaczać będzie inwestycję rzędu 3 mln euro. Stąd Auxilius już szykuje się do następnej, większej rundy finansowania, a w dłuższym horyzoncie nie wyklucza debiutu na giełdzie. 

Inwestycja w Auxilus Pharma to ostatnia planowana inwestycja funduszu Kvarko – który działa ze wsparciem BRIdgeAlfa. To wrocławski fundusz inwestujący w projekty naukowe i technologiczne bazujące na unikalnych, nowatorskich rozwiązaniach, których model biznesowy cechuje się łatwą skalowalnością. 

1,8 mln PLN dla start-upu weryfikującego konopne produkty 

Trustt to platforma, która ma zrewolucjonizować rynek konopii – pozwalając na dokładne śledzenie produktu stworzonego z tej rośliny – od pochodzenia ziarna, przez roślinę, po finalny produkt – w ten sposób zarówno regulatorzy, jak i klienci mają pewność co do pochodzenia produktu, wykluczając czarnorynkowe pochodzenie produktu, a także pozwalając kontrolować jego jakość hodowcom i producentom konopnych wyrobów. 

"Zewnętrzne czynniki łatwo wpływają na poziom kannabinoidów, czyli czynników psychoaktywnych w roślinie. Tracing pomaga zatem również producentowi - uzyskuje informacje, które pomagają mu zachować jakość produktu, a więc i jego cenę"

- tłumaczy Mike Sikorski, współtwórca Trustt. 

W ciągu 2 miesięcy od powstania start-up pochwalił się zamknięciem rundy pre-seed o wartości 400 tys. EUR (ponad 1,8 mln zł) – nie podając źródła finansowania. Środki mają być przeznaczone na rozwój technologii i pilotażowe wdrożenia platformy w Polsce, Malcie, Danii, Irlandii oraz Ugandzie. Trustt poinformował też o stworzeniu we współpracy z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach projektu badawczo-rozwojowego dotyczącego wykorzystaniu konopii w zrównoważonym rolnictwie – na który aplikuje obecnie o grant w wysokości 2,3 mln euro w ramach europejskiego programu Horyzont Europa. 

Chcecie dowiedzieć się więcej o sukcesach polskich start-upów? Zobaczcie, jak wiodło się w zeszłym roku młodym firmom, które na początku 2021 nasz zespół wskazał za warte obserwowania.