Tydzień z VC: inwestycje w płatności, krawieckie AI i second-handową platformę
W zeszłym, nieco świątecznym tygodniu doszło do trzech inwestycji w polskie firmy i dokonanych przez polskie fundusze. Ponadto SentiOne ruszyło na podbój Dubaju, a kolejną rundę zebrał jednorożec z portfolio funduszu Market One Capital – TIER. Zapraszamy do lektury!
Wszyscy noszący koszule panowie wiedzą, jak ważne jest jej dopasowanie. Dlatego rozwiązanie spółki eTailor i jej marki TYXO może ucieszyć nie tylko fashionistów. Start-up ten używa algorytmów badających zdjęcia do tworzenia idealnych koszul. Na podstawie zdjęć sylwetki firma przygotowuje idealnie leżącą koszulę. Twórcy eTailor ufają swoim algorytmom na tyle, że na stronie nie publikują nawet rozmiarówki!
W e-krawca zainwestował fundusz Prometeia, w ramach programu BridgeAlfa współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Do spółki trafił 1 mln złotych, które ma ona przeznaczyć na start z linią damskich koszul i rozpoczęcie ekspansji zagranicznej.
"Tej wiosny wystartowaliśmy z kolekcją męskich koszul na miarę, które są projektowane całkowicie online i zdalnie. Standardowo koszula od krawca kosztuje ok. 700 złotych. TYXO oferuje swój produkt za 399 złotych"
- mówi Bartosz Jaworski-Horoszkiewicz, współzałożyciel i dyrektor generalny TYXO.
Jak dodaje, koszule powstają w polskich szwalniach, z materiałów pochodzących z Europy.
Second-handowa platforma z 10 mln wsparcia od aniołów biznesu
LESS_ to platforma pozwalająca na handel używanymi przedmiotami – od mody, przez zabawki po elektronikę. Pomaga także na zaprojektowanie swojej garderoby online. Ten start-up stawia przede wszystkim na inwestorów indywidualnych – i to od nich uzyskał w obecnej rundzie 10 mln złotych. Wśród wspierających spółkę są m.in. Robert Lewandowski, Krzysztof Pawiński (Grupa Maspex) oraz założyciele Allegro.
Jak chwali się LESS_, łączna liczba zarejestrowanych użytkowników na platformie zbliża się do miliona, a spółka szykuje się do giełdowego debiutu na rynku New Connect.
"Inwestorzy nie tylko w Polsce wysoko oceniają potencjał marek działających w sferze megatrendów związanych z ekologią i gospodarki cyrkularnej. Dążymy do tego, by nasza platforma była najbardziej intuicyjna i bezpieczna dla kupujących, gdzie moda będzie tylko jedną z kategorii. Do tej pory użytkownicy LESS_ sprzedali i kupili przedmioty o wartości kilku milionów złotych"
- podkreśla Mateusz Oleksiuk, prezes spółki.
OTB Ventures przewodzi rundzie litewskiego paytechu
Kevin. to litewska platforma płatności – działająca na zasadzie wirtualnego portfela, podobnego do np. Google Pay. Aplikacja różni się od wcześniejszych graczy na rynku tym, że pozwala na natychmiastowy przelew z konta na konto – bez pośrednictwa jakim jest tworzenie wirtualnej karty. Pozwala to przyjmującemu płatność na drastyczne zmniejszenie kosztów, jako że w transakcji eliminuje kolejnych pośredników.
W rundzie seed start-up zebrał 10 mln złotych od polskiego OTB Ventures oraz funduszu Speedinvest. Zebrane środki Kevin. chce przeznaczyć na wdrożenie własnego systemu point-of-sale.
Jednorożec na hulajnodze pozyskał kolejne 200 mln dolarów
TIER mobility to działający także w Polsce operator i producent hulajnóg elektrycznych. Od pozostałych na rynku graczy różni się ekologicznym podejściem – hulajnogi TIER powstają w Europie i nie są „jednorazowe” – spółka nie wyrzuca na przykład uszkodzonych pojazdów, a stawia na ich naprawy. TIER jest spółką portfelową polskiego funduszu Market One Capital (zobacz naszą rozmowę z partnerem zarządzającym MOC), a kolejna inwestycja sprawiła, że stała się „podwójnym jednorożcem” i wyceniana jest na 2 mld dolarów. Fundusze mają być przeznaczone na rozwinięcie sieci hulajnóg, skuterów i elektrycznych rowerów firmy w Europie i na Bliskim Wschodzie, oraz przede wszystkim na rozszerzenie sieci stacji ładowania w lokalnych firmach.
SentiOne rozwija się w Dubaju
Zarząd SentiOne oficjalnie zarejestrował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spółkę SentiOne MENA. Właścicielem części udziałów został szejk Saeed bin Ahmed Al Maktoum, jeden z najbogatszych przedstawicieli rodzin królewskich na świecie oraz założyciel i właściciel funduszu inwestycyjnego Seed Group, wspierającego firmy z sektora innowacji i nowych technologii, które chcą rozwijać swoją działalność w regionie. SentiOne to pierwsza polska firma, którą fundusz zaprosił do współpracy, po przeanalizowaniu działań wszystkich europejskich spółek zajmujących się rozwijaniem sztucznej inteligencji.
"Od początku współpracy z Seed Group, czyli od maja, odbyliśmy 21 spotkań sprzedażowych z osobami na wysokich szczeblach menedżerskich z działów innowacji firm branży bankowości, hotelarskiej i nieruchomości. Wszystkie są zainteresowaną dalszą współpracą i przetestowaniem technologii SentiOne wśród swoich klientów"
- mówi Kamil Bargiel, CEO i założyciel SentiOne.
Dodaje, że do końca roku firma chce rozpocząć cztery pilotażowe wdrożenia, a w założeniu – przynajmniej trzy zakończyć współpracą na dłuższy termin. Założenie biura w Dubaju ma być elementem tej strategii, a jeden z zarządzających firmą ma osiedlić się tam na dłuższy czas.