Tydzień z VC: Gry, grafika i green tech ze wsparciem VC
Marzec zamknął się trzema ciekawymi inwestycjami – w tym jedną w zagraniczny start-up. Zapraszamy do podsumowania zeszłego tygodnia w inwestycjach!
Zeszły tydzień zakończył marzec i pierwszy kwartał 2023 roku. Ostatnie inwestycje kwartału trafiły do dwóch polskich i jednego brytyjskiego start-upu. Zobaczcie jakich!
10 mln na start-up finansujący gry
Branża gier to jedna z najbardziej rozwiniętych gałęzi technologicznego przemysłu w Polsce. Gamedev wciąż jest w naszym kraju „na fali”. Dlatego powstało FinGames - polski fintech, który jest pierwszym podmiotem w Europie oferującym finansowanie revenue-based dla branży gamedev.
Dotychczas spółka pozyskała 10 mln złotych, które przeznaczyła w ciągu ostatnich miesięcy na sfinansowanie kilku polskich studiów gamedev. Łącznie tylko w tym roku FinGames planuje zainwestować co najmniej 10 mln EUR. W kwietniu firma ma ambitne zebrania kolejnej rundy od polskich i międzynarodowych funduszy.
FinGames oferuje finansowanie dla studiów i zespołów, które są na zaawansowanym etapie prac nad grą. Polski FinTech oferuje kapitał dłużny na dokończenie gier oraz ich promocję w modelu spłacania, opartym o przychody – revenue-based. To, co odróżnia spółkę od klasycznych inwestorów działających na rynku to fakt, że nie obejmuje udziałów w spółce, ani nie uzyskuje dożywotniego prawa do części przychodów z całego projektu (revenue share). W zamian za udzielony kapitał, FinGames ustala jednorazową, z góry znaną i stałą opłatę (tzw. one-time flat fee). Spłata kapitału wraz z one-time flat fee jest dostosowana do przychodów generowanych przez projekt lub portfel dotychczas wydanych gier.
Spółka do tej pory udzieliła finansowania czterem studiom – Sonka, Varsav Game Studios, IRON VR i Vile Monarch.
Milion złotych na rozwijanie produkcji grafiki i video
Strada CRM to rozwiązanie pozwalające na wspólne, zdalne tworzenie grafik i materiałów video i zarządzanie ich produkcją. Strada istnieje od 2018 roku i do tej pory otrzymała grant od Lubelskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W zeszłym tygodniu poinformowała o uzyskaniu finansowania od funduszu Invento VC.
Invento zainwestowało w Stradę fundusze otrzymane z programu BRIdge Alfa NCBR, a finansowanie wyniosło 1 mln złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na rozwój produktu i wprowadzenie nowych funkcji, a także działania marketingowe i sprzedażowe.
24 mln złotych na dane o emisjach dla firm finansowych
Polski fundusz Market One Capital wziął udział w seedowej rundzie londyńskiego Connect Earth, które tworzy infrastrukturę dla produktów finansowych ułatwiających walkę ze zmianami klimatycznymi. Dzięki API do śledzenia emisji dwutlenku węgla, Connect Earth pozwala instytucjom finansowym udostępnić swoim klientom informacje o wpływie ich codziennych wydatków i decyzji inwestycyjnych na klimat.
Zamknięta runda finansowania to 5,6 mln dolarów (ok. 24 mln złotych). Inwestorem wiodącym został brytyjski fundusz Gresham House Ventures, a w rundzie poza polskim funduszem wzięli udział także Love Ventures, Global Brain i jego CVC partner The Norinchukin Bank, Portfolio Ventures, Super Capital i aniołowie biznesu. Finansowanie pozwoli Connect Earth na szybszy rozwój w Europie i ekspansję w USA, gdzie spółka współpracuje już z instytucjami finansowymi i partnerami strategicznymi. Dzięki nowej inwestycji, zespół będzie mógł skupić się na rozpoczęciu nowych kluczowych współprac.