Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 22 czerwca 2021

Tydzień z VC: fintech i kryptowaluty z potężnym finansowaniem

Poprzedni tydzień to dwie bardzo wysokie rundy finansowania dla polskich start-upów zajmujących się finansami… i kryptofinansami. Zobacz nasz Tydzień z VC.

Zeszły tydzień przyniósł dwie potężne rundy – polskie start-upy otrzymały w jego czasie więcej pieniędzy niż w całym 2016 roku. Największe finansowanie – 54 mln złotych (12 mln EUR), trafiło do Booste. Ten stworzony przez Jakuba Pietraszka, byłego dyrektora generalnego polskiego Uber Eats fintech oferuje finansowanie dla innych cyfrowych start-upów – w modelu revenue-based. Głównym klientem start-upu jest e-commerce, dlatego zapewne wzbudził zainwestowanie DialCom24, byłego właściciela serwisu Przelewy24 – który na polskim e-commerce „zjadł zęby” i zapewnił finansowanie w tej rundzie. 

Start-up wystartował w Polsce na początku roku, i do tego czasu z jego usług skorzystało kilkadziesiąt firm. Plany Booste po uzyskaniu finansowania to przede wszystkim rozszerzenie swojej działalności w Europie. Firma ma zamiar wejść na rynki Brytyjski, Irlandzki i Holenderski. 

"Ostatni rok sprzyjał branży e-commerce: w samej Wielkiej Brytanii w styczniu zanotowano wzrost sprzedaży online o 74 proc. rok do roku"

– mówi Jakub Pietraszek. 

Firma chwali się, że jest w stanie w ciągu 24 godzin przygotować indywidualną ofertę finansowania, a pieniądze na inwestycje przezkazać w ciągu kolejnej doby.

10 milionów dolarów na kryptowaluty od producenta Firefoxa

10 mln dolarów, czyli ok, 37 mln złotych, pozyskał w rundzie seed Ramp. Tak wysoką kwotę wsparcia uzyskał zwracając się po pieniądze bezpośrednio do funduszy z Doliny Krzemowej – rundzie przewodził NFX, fundusz inwestujący w projekty we wczesnej fazie rozwoju. Firmę wsparła także Mozilla, producent m.in. przeglądarki Firefox oraz aniołowie biznesu, wśród których są m.in. Taavet Hinrikus - CEO i założyciel Wise, Bartek Pucek - Global Strategy and Operations Manager w IKEA, czy Balaji S. Srinivasan - były CTO Coinbase.

Dlaczego młoda firma z Polski trafiła do amerykańskich inwestorów? Przede wszystkim tworzy rozwiązania, które mają ułatwić wykorzystanie kryptowalut jako walut, a nie jako narzędzi inwestycyjnych, czy spekulacyjnych. 

"Rynek krypto jest nadal skupiony wokół wątku inwestycyjnego. Żeby ich użyć, trzeba wykonać wiele kroków, w tym wypłacić kryptowaluty z giełdy. Taki UX jest dostosowany głównie do spekulacji. Ten porządek rzeczy chcemy odwrócić o 180 stopni"

– mówi Szymon Sypniewicz, co-founder Ramp w rozmowie z Business Insider. 

Produkt Polaków ma przede wszystkim uprościć możliwość płatności kryptowalutami – uprościć procesy zakupowe i stworzyć odpowiedni UX, a także umożliwić tworzenie własnych produktów. 

Firma współpracuje z wieloma partnerami – np. ze wspomnianą już Mozillą, czy inną przeglądarką – Opera, nad zastosowaniami technologii, a środki ma przede wszystkim przeznaczyć na rozwój produktu i jego dostosowanie do wymagań regulacyjnych na rynku amerykańskim.

2 mln złotych na wynajem pokoi przez internet

Rezuro, start-up pozwalający na krótkoterminowy wynajem pokoju, razem z w pełni zdalnym podpisaniem umowy, uzyskał w rundzie seed 2 miliony złotych. Rundzie przewodziły fundusze Corvus Ventures i Next Road Ventures, a brał w niej udział także dotychczasowy inwestor, SMOK Ventures.

Rezuro pozwala na wynajem pokoju bez kaucji, z możliwością cotygodniowego rozliczenia. Korzysta z wielu innych rozwiązań technologicznych – wykorzystując m.in. potwierdzanie tożsamości za pomocą platformy Authologic, czy natychmiastowych płatności za pomocą ING, pozwalając na natychmiastowy wynajem mieszkania, bez konieczności spotkania i podpisywania dokumentów. W ciągu blisko roku działalności Rezuro już kilkuset najemców znalazło na platformie pokoje w Warszawie. Serwis kieruje swoją ofertę przede wszystkim do studentów oraz młodych pracowników, a uzyskane środki planuje przeznaczyć na rozwój w kolejnych miastach, a także wzmocnienie zespołów obsługi klienta, IT i marketingu, a także pozyskiwanie kolejnych obiektów.

Chcesz założyć swój start-up? Pomożemy Ci! W ramach Szkoły Pionierów PFR szukamy młodych przedsiębiorców, a także programistów, czy osób związanych z naukami humanistycznymi, które chciałyby zacząć swoją przygodę ze start-upami. Nabór trwa do 27 czerwca! Dowiedz się więcej pod tym linkiem.