Tydzień z VC: duża inwestycja Market One Capital i wsparcie Czysta3.vc dla zarządzania środowiskiem chmurowym
Kolejny tydzień września przyniósł lekkie wyciczenie na rynku VC - z dwoma wyjątkami! Tym razem wśród inwestorów rundy finansowania zamknęły Market One Capital i Czysta3.vc, a trzy kolejne zagraniczne fundusze podpisały umowę inwestycyjną z PFR Ventures. Jak co poniedziałek, zapraszamy do przeczytania naszego raportu z minionych siedmiu dni na rynku VC.
1. Genially rozbiło bank - wśród inwestorów Market One Capital i DN Capital.
Kolejny „Tydzień z VC” zaczynamy od inwestycji nie w polski, lecz w hiszpański start-up - Genially, której dokonał polski fundusz VC Market One Capital. Spółka stworzyła narzędzie, które ułatwia projektowanie interaktywnych treści - infografik, prezentacji, plakatów, ulotek czy raportów wprost z poziomu przeglądarki internetowej. Firma właśnie zamknęła rundę B na kwotę aż 20 mln dolarów! Oprócz Market One Capital, uczestniczyli w niej: Owl Ventures, DN Capital i Brighteye Ventures, JME Ventures, GP Bullhound, FJLab i Athos Capital oraz założyciele s16VC i Kahoot.
Genially to szybki i prosty sposób na tworzenie ciekawych materiałów. Łatwość użycia i atrakcyjność wizualna interaktywnych i animowanych kreacji sprawia, że Genially cieszy się popularnością wśród profesjonalistów z branży marketingu, projektowania graficznego, komunikacji a także w szkolnictwie i edukacji akademickiej – do tej pory zgromadziła społeczność ponad 10 mln twórców z całego świata. Przekłada się to na przeszło 2 mld wyświetleń dzieł stworzonych na Genially.
"Globalny kryzys związany z Pandemią zmienił sposób w jaki ludzie uczą się i pracują. Biznes czy edukacja musiały w krótkim czasie zaadaptować do swoich potrzeb nowe rozwiązania technologiczne, które ułatwiłyby im codzienne funkcjonowanie, pracę i naukę. Genially jest znakomitą odpowiedzią na te zmiany"
- wyjaśnia Marcin Zabielski, współzałożyciel i Partner Zarządzający w Market One Capital.
Genially działa od 2015 roku. Platforma- działająca w ponad 190 krajach - jest szczególnie popularna we Francji, Hiszpanii, Meksyku i Kolumbii. W bieżącym roku społeczność Genially najbardziej dynamicznie rozwijała się w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Włoszech. Z serwisu korzystają takie instytucje, jak Czerwony Krzyż, Volkswagen, Uniwersytet Columbia, Michelin i Louis Vuitton (LVMH), a także miliony nauczycieli, studentów, grafików i przedsiębiorców, dla których ważna jest wizualna atrakcyjność przedstawianych treści.
Zapoznajcie się również z artykułem "Trendy w rozwoju marketplace" z komentarzem Marcina Kurka - partnera zarządzającego Market One Capital.
2. Czysta3.vc stawia na zarządzanie technologią chmurową.
Przeprowadzenie kolejnej inwestycji ogłosiło również Czysta3.vc Tym razem fundusz zainwestował w CloudOval, czyli platformę do zarządzania hybrydowym środowiskiem chmurowym. Warunki transakcji nie są znane, jednak Szymon Janiak, partner zarządzający i współzałożyciel funduszu wskazał, że jednym z aspektów, które przekonały Czysta3.vc do inwestycji w rozwiązanie jest jego uniwersalność – technologia ta może być zastosowana bez względu na branżę, w dowolnym regionie geograficznym.
Aplikacja, którą stworzyło CloudOval pozawala użytkownikom zarządzać z jednego miejsca chmurami obliczeniowymi wykonanymi w różnych technologiach (VMWare, Oracle, OpenStack), wspiera procesy związane z zarządzaniem środowiskami chmurowymi oraz wspomaga rozliczanie wykorzystania chmury obliczeniowej poprzez dedykowany moduł billingowy.
"CloudOval daje użytkownikom wolność wyboru pomiędzy chmurą publiczną i prywatną, jak również powoduje, że użytkownik nie uzależnia się ani od vendora konkretnej technologii, ani od dostawcy konkretnej chmury publicznej"
– mówi Adam Dyszkowski, założyciel i członek zarządu CloudOval.
3. PFR Ventures ogłosił współpracę z trzema nowymi funduszami VC.
Powiększenie portfela inwestycyjnego o trzy nowe, zagraniczne fundusze ogłosiło również PFR Ventures. Wśród nich znajdują się Finch Capital, White Star Capital i wspomniany już przy okazji inwestycji w Genially - DN Capital. W fundusze alokowano łączną sumę 115 mln zł, jednak dzięki współpracy z PFR Ventures, fundusze te zainwestują w polskie, innowacyjne spółki dwukrotność tej kwoty!
"W roku 2020 polskie innowacyjne spółki pozyskały w sumie ponad 2,1 mld zł. To więcej niż w pięciu poprzedzających latach razem wziętych. Lokalne zespoły zapewniają głównie finansowanie zalążkowe. Duże, międzynarodowe fundusze pomagają finansować etap ekspansji. Dlatego też zapewniamy kapitał po obu stronach, aby zagwarantować stabilność finansowania polskich projektów"
– komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.