Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 12 grudnia 2022

Tydzień z VC: Bill Gates wspiera polski start-up

Pięć rund i dwa granty – ostatni tydzień VC to nie tylko śnieg, ale przede wszystkim rundy finansowania – na polskim rynku pojawił się Bill Gates, polskie fundusze inwestowały nie tylko w naszym kraju, ale także w całej Europie – od Estonii po Grecję. Do start-upów trafiło ponad 200 mln złotych. Przeczytajcie nasze podsumowanie tygodnia!

Nasze podsumowanie rozpoczynamy od inwestycji w polskie start-upy. Doszło do dwóch takich transakcji – w precyzyjne lasery i… sprzątanie w abonamencie.

JR Holding inwestuje we Fluence

Fluence – deep techowa spółka zajmująca się produkcją przemysłowych laserów o wysokiej precyzji. Założona w 2016 r. przez polskich fizyków laserowych spółka oferuje stabilne, odporne na zmienne warunki otoczenia ultraszybkie lasery o długim czasie życia, które znajdują zastosowanie w zaawansowanych metodach produkcji (elektronika konsumencka nowej generacji, polimery, półprzewodniki, LED, obróbka powierzchni, obróbka szkła i materiałów przeźroczystych), biofotonice i medycynie (chirurgii oka albo w obrazowaniu i diagnostyce chorób u ludzi). Ma już klientów na 50 światowych rynkach.

We Fluence zainwestował JR Holding, wehikuł inwestycyjny jednego z najbardziej znanych polskich inwestorów – Januarego Ciszewskiego. Inwestor wsparł laserowy start-up kwotą 2 mln złotych. Deep tech jest obecnie w fazie dynamicznego wzrostu i w związku z tym środki zamierza przeznaczyć na dalszy rozwój spółki, przede wszystkim ustrukturyzowanie i skalowanie produkcji oraz powiększenie zespołu o dalszych wysoko wykwalifikowanych inżynierów, zespoły marketingu i sprzedaży oraz silniejszą ekspozycję na rynki zagraniczne. Dzięki temu możliwa będzie globalna komercjalizacja produktów.

Smok i Freya inwestują w sprzątanie

Drugą inwestycją w polski start-up jest 2,2 miliona złotych, które trafiło do w Stepapp. To aplikacja pozwalająca na zamawianie drobnych usług, takich jak przede wszystkim sprzątanie, ale też drobnych napraw. W start-up zainwestowali Smok Ventures (który już pół roku temu zainwestował w start-up w rundzie pre-seed), a poza tym Freya Capital i aniołowie biznesu – są wśród nich Jakub Pawelski (LiveKid), Marcin Urbańczyk (OLX), Wiktor Schmidt (Netguru), Aleksandra Lazar i Mikołaj Czajkowski.

Do tej pory Stepapp koncentrował się na rynku warszawskim. Pieniądze z inwestycji mają być wykorzystane m.in. na ekspansję do nowych miast. Już teraz do Warszawy dołączył Poznań, a w przyszłości aplikacja ma działać również w Trójmieście i w Krakowie. Przedsiębiorcy dają sobie dwa lata na wyjście poza Polskę.

"Odnotowujemy duże zainteresowanie naszymi usługami przede wszystkim wśród specjalistów i kadry zarządzającej z sektora usług, np. branży IT"

- mówi Jakub Mocarski, co-founder start-upu, umieszczony przez Forbes na liście 25under25.

Właśnie dlatego startup rozszerza swoją ofertę w modelu B2B, oferując sprzątanie w formie benefitu pracowniczego. - Zainteresowanie takim benefitem wyraża aż 86 proc. osób, które objęliśmy ankietą. Pracownik w ramach budżetu przeznaczonego przez pracodawcę, może w ciągu minuty zamówić mycie okien czy prasowanie w dogodnym dla siebie terminie i z określoną częstotliwością - wyjaśnia Mocarski.

Black Pearls VC inwestuje w berliński start-up… inwestujący w start-upy

Tapline to berliński start-up, który zajmuje się revenue based-financing – alternatywną formą finansowania, która pozwala start-upowi wziąć pożyczkę, którą spłaca z przychodów swojego rozwiązania – jako procenta od każdej sprzedaży. Start-up różni się od konkurencji koncentracją na niemieckojęzycznych rynkach i udzielaniem pożyczek na bardzo wczesnym etapie rozwoju – wystarczy powtarzalny miesięczny przychód (MRR) wysokości jedynie 8 tys. Euro.

Runda Tapline to połączenie pre-seedowej rundy VC, w której wzięły udział polski Black Pearls, a poza tym V-Sharp Venture Studio, Antler, 365 fintech, Depo Ventures i Impetus Capital, i pożyczki. W sumie start-up zebrał 31,7 mln Euro. Firma ma przeznaczyć pieniądze na usprawnienie rozwiązania i poszerzenie zespołu – w zakresie marketingu i rozwoju produktu.

Dwie zagraniczne inwestycje Market One Capital

Polski fundusz ogłosił z kolei udział w dwóch rundach – także w zagraniczne start-upy, francuski deep techowy Pathway i grecki start-up z branży turystycznej - Welcome Pickups.

Pathway to platforma programistyczna przeznaczona do budowania aplikacji przetwarzających dane w czasie rzeczywistym – z wykorzystaniem AI zarówno do budowy rozwiązań jak i pobierania danych. Start-up do tej pory pozwolił liderom branży transportowej, takim jak DB Schenker i La Poste, na analizowanie operacji w rzeczywistym czasie. Od grudnia platforma Pathway została udostępniona za darmo wszystkim developerom, a wsparły ją dwa polskie fundusze - Market One Capital oraz Inovo Venture Partners, a także  strategiczni aniołowie biznesu, w tym Roger Crook, były globalny prezes DHL, oraz Łukasz Kaiser, współautora TensforFlow i współtwórca Transformers, obecnie w OpenAI. W pre-seedowej rundzie uzyskała 4,5 mln dolarów.

Założycielką i CEO start-upu jest Polka, Aleksandra Stamirowska, doktor Sorbony. Stamirowska kończyła właśnie doktorat na temat prognozowania w handlu morskim i zauważyła, że cyfryzacja branży jest spowalniana przez brak zastosowania machine learning na strumieniach danych wpływających do hurtowni danych. Pandemia COVID wydobyła na światło dzienne nową, naglącą potrzebę - łańcuchy dostaw wymagają złożonej logiki przetwarzania danych w celu określenia, co jest „normą”, „anomalią” i „nową normą” w zakresie operacji biznesowych.

Brak możliwości interpretacji danych w miarę ich napływania sprawiał, że firmy nie miały spójnego i wiarygodnego źródła wiedzy, co utrudniało jakąkolwiek analitykę czy prognozowanie.

"Interpretacja danych o zdarzeniach, z którymi mamy do czynienia, przy użyciu machine learning jest wyzwaniem samym w sobie. Ciągłe zmiany i aktualizacje strumieni danych to kolejne utrudnienie. Dzięki Pathway, programiści mogą zaprojektować swój kod zgodnie z logiką przetwarzania w trybie wsadowym, ale wdrożyć go w przetwarzaniu strumieniowym. Jest to istotne dla wszystkich firm, ale szczególnie dla tych, dla których dane przychodzą z wielu źródeł i podlegają szybkim zmianom. Właśnie dlatego otwieramy nasz framework za darmo - aby każdy podmiot mógł z niego korzystać"

- komentuje dr. Zuzanna Stamirowska.

Drugą inwestycją polskiego funduszu, prowadzoną we współpracy z Flashpoint VC i Venture Friends jest 5,3 mln Euro przekazane greckiemu Welcome Pickups – który zajmuje się organizacją przejazdów z i na lotnisko i wycieczek samochodowych do najciekawszych turystycznych atrakcji w miastach. Pozyskana kwota przeznaczona zostanie głównie na ekspansję greckiej firmy za ocean.

Welcome Pickups udało się nie tylko przetrwać kryzys wywołany pandemią, ale także osiągnąć wyższe niż oczekiwane wyniki finansowe w 2022 r., na które składa się 50-procentowa stopa wzrostu. Oferta platformy pozwala na transport i rezerwację wycieczek w 100 lokalizacjach na całym świecie.

"Zespół Welcome Pickups przeszedł bardzo trudną drogę w czasie COVID, kiedy ich biznes zatrzymał się w pewnym momencie praktycznie do zera. Wykorzystali ten czas na znaczną poprawę efektywności produktu, dzięki czemu w 2022 roku osiągnęli przychody wyższe o górne kilkadziesiąt procent niż w 2019 roku przy prawie dwukrotnie mniejszym zespole. Alex, Savvas i cały zespół Welcome pokazali po raz kolejny, jak ważna jest determinacja i wytrwałość w budowaniu biznesu"

- komentuje inwestycję Jacek Łubiński, Partner w Market One Capital.

Fundusz PKO inwestuje w Estonii

PKO VC (należący do PKO TFI) i holenderskie Eneco Ventures zainwestowały 2,5 mln euro w estoński startup Fusebox, podał fundusz. To pierwsza inwestycja PKO VC w zagraniczny startup.

Fusebox dostarcza oprogramowanie, które automatycznie zmniejsza zużycie energii w zależności od jej dostępności oraz ceny. Działa aktualnie na czterech rynkach (Estonia, Litwa, Łotwa oraz Finlandia), planując szersze wejście na rynki skandynawskie, zachodnie oraz środkowoeuropejskie. Rozwiązania oferowane przez Fusebox pomagają klientom B2B uniknąć godzin szczytu cenowego, zmniejszyć emisję CO2 i uzyskiwać dochody pasywne, zapewniając elastyczność sieci.

"Wejście PKO VC z inwestycją w Fusebox to odpowiedź na duże rynkowe zapotrzebowanie w zakresie rozwoju inteligentnych rozwiązań w energetyce odnawialnej i szansa na wsparcie przyspieszenia jej rozwoju" 

- powiedział wiceprezes PKO TFI Rafał Matulewicz, cytowany w komunikacie.

Polska biotechnologia z grantem od Billa Gatesa

Polska spółka biotechnologiczna ExploRNA Therapeutics otrzymała finansowanie od Fundacji Billa i Melindy Gatesów na dalszy rozwój swojej autorskiej technologii modyfikacji mRNA. Opracowana przez Polaków metoda pozwala zmniejszyć dawkę mRNA w szczepionce, co z kolei pomaga wyeliminować niepożądane skutki uboczne w terapii oraz obniżyć koszty produkcji.

ExploRNA otrzymało grant o wysokości 813 tys. 578 USD, który ma zostać przeznaczony na 14-miesięczny projekt.

"Nie zakładamy wytworzenia szczepionki przeciwko konkretnej chorobie, naszym celem jest pokazanie, że użycie naszej technologii przynosi realne korzyści w tworzeniu szczepionek opartych na technologii mRNA, a więc w zapobieganiu rozwojowi chorób zakaźnych, a także w leczeniu chorób nowotworowych" 

- komentuje Jacek Jemielity, prezes ExploRNA Therapeutics i profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

To niejedyny grant otrzymany w zeszłym tygodniu przez polskie biotechnologiczne spółki. Biotts otrzymał 134 tys. zł w ramach „Dolnośląskiego Bonu na Innowacje”. Jest on przyznawany przedsiębiorstwom z Dolnego Śląska finansuje usługi badawcze, konsultacje z jednostkami naukowymi i audyt technologiczny. Co więcej, w ramach projektu finansowane są także prace badawczo-rozwojowe, dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu oraz technologii.