Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 14 marca 2022

Tydzień z VC: aż pięć inwestycji w AI!

W zeszłym tygodniu doszło do pięciu inwestycji funduszy VC – trzech w Polskie firmy i dwie zagraniczne. Wszystkie polskie inwestycje pochodzą z funduszu Carlson ASI Evig Alfa. Wśród zagranicznych pojawił się amerykańsko/brytyjski spin-off z uniwersytetu Cambridge. Wszystkie zajmują się rozwiązaniami z wykorzystaniem technologii AI. Kto i w jakie rozwiązania zainwestował? 

Carlson Investments z trzema rundami 

Carlson ASI Evig Alfa to fundusz należący do grupy kapitałowej Carlson Investments. Inwestuje przede wszystkim w start-upy we wczesnym etapie rozwoju, ukierunkowane na realizację prac badawczo-rozwojowych z potencjałem globalnej komercjalizacji – przyglądając się przede wszystkim wykorzystującym AI spółkom z sektorów fintech, medtech, IoT i cleantech. 

W zeszłym tygodniu fundusz ogłosił trzy rundy, w sumie inwestując 3 miliony zł. Pierwszym ze wspartych projektów jest React – start-up tworzący bezzałogowe drony, które mają być zintegrowane z przenośnymi terminalami naziemnymi – dzięki nim na określonym obszarze drony będą w stanie poruszać się autonomicznie.  

Drugi z projektów, które uzyskały finansowanie to warszawski Autonomy Now. To start-up tworzący systemy wspomagania kierowcy (ADAS) przeznaczone dla miejskich autobusów. System ma rozpoznawać i identyfikować zdarzenia drogowe w czasie rzeczywistym oraz informować kierowcę o potencjalnych niebezpieczeństwach. 

Trzeci start-up w który zainwestował fundusz też związany jest z technologiami AI – Digital Twins Company to narzędzie pozwalające na podstawie jednego zdjęcia sferycznego zbudować model 3D wnętrza.  

"Według danych Deloitte’a, do 2025 roku wartość światowego rynku cyfrowego odwzorowania rzeczywistości może wynieść nawet 35 mld dolarów. Technologia może być zastosowana w takich branżach jak wnętrzarska, ubezpieczeniowa, ale i gamingowa czy też w ramach tworzenia ekosystemu Metaverse"

- mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI Evig Alfa. 

Do końca roku fundusz planuje duże inwestycje – chce wesprzeć jeszcze 13 start-upów. 

40 milionów dolarów na sztuczną inteligencję wspierającą sankcje ekonomiczne 

40 milionów dolarów w rundzie B otrzymał Silent Eight, działający z Singapuru i Warszawy start-up zaprzęgający do walki z szarą strefą w finansach rozwiązania AI. Start-up założony został przez Polaka, Marcina Markiewicza, a w ostatniej rundzie zainwestowały w niego m.in. polski fundusz OTB Ventures Wavemaker Partners oraz SC Ventures – inwestycyjne ramię Standard Chartered Banku, które brały udział w poprzednich rundach, a rundzie przewodzili TYH Ventures i fundusz HSBC Ventures, fundusz banku HSBC, będącego jednym z ponad 70 klientów Silent Eight spomiędzy dużych instytucji finansowych.  

Start-up Polaka pomaga organizacjom w zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, jak również pozwala uporać się z przepisami dotyczącymi sankcji gospodarczych. Firma planuje przeznaczyć finansowanie na rozwój technologii, która ma wesprzeć gwałtownie rosnącą liczbę klientów firmy, a także wzrost zatrudnienia – do końca roku Silent Eight planuje zatrudnić 150 osób, głównie zajmujących się IT i analizą danych. 

RKKVC inwestuje w amerykański start-up z rodowodem w Cambridge. Ochroni świat przed terminatorami 

„Ochrona świata przed terminatorami” – to cel jaki przyświeca trzem doktorom Uniwersytetu Cambridge, którzy stworzyli start-up Tenyks. Tłumacząc marketingowe hasło na faktyczną działalność firmy, tworzy ona narzędzie, które ma poprawić jakość rozwiązań AI – pozwalając na uniknięcie błędów programów, które mogą prowadzić do błędnych wniosków bez ludzkiej ingerencji. Ma także ułatwić najżmudniejszą część pracy inżyniera uczenia maszynowego - ręczne sortowanie danych, aby poprawić wskaźnik skuteczności systemów. 

"Inżynierowie są sfrustrowani błądzeniem w ciemności i próbami ustalenia, czy wprowadzane przez nich zmiany poprawią wydajność, ale nie mają wglądu w informacje potrzebne, aby wiedzieć, co dalej robić. Tenyks znacznie upraszcza ten proces"

- mówi Botti Dimanov, CEO Tenyks. 

"W jednym przypadku spółka wykorzystała z sukcesem Tenyks do zidentyfikowania pierwotnej przyczyny blisko 80% błędów algorytmów. Ponadto inżynierowie mogą teraz skoncentrować się na łagodzeniu wąskich gardeł, dzięki czemu przyszłe nowe rozwiązania bazujące na technologii wizji komputerowej będzie można wprowadzać w czasie o połowę krótszym"

- dodaje. 

Runda była współprowadzona przez fundusze Speedinvest (Austria) i First Minute Capital (Wielka Brytania), z udziałem polskiego RKKVC, LaunchHub, Y Combinatora (firma brała udział w zeszłorocznej letniej edycji akceleratora), Uniwersytet Cambridge, Creators Funds, Remus Capital, CSVE Ventures i Black Mountain Ventures. W inwestycji brali udział również aniołowie biznesu.