Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 30 sierpnia 2021

Tydzień z VC: automatyzacja opłat za hotele, AI dla video i dane odnośnie przeciwciał

Koniec lata może nie jest gorący pod względem pogody, ale inwestycje na polskim (i nie tylko) rynku sprawiają, że temperatura się podnosi. Fundusze zainwestowały w tym tygodniu w bardzo ciekawe rozwiązania – od hotelarstwa po bioinformatykę.  

Inwestycje miały miejsce nie tylko w Polsce – wśród wspartych firm jest też szwajcarski start-up i dwa mające bliskie związki z Wielką Brytanią. W sumie do start-upów trafiło ok. 17 mln złotych.

Tar Heel Capital tworzy NaturalAntibody

Natural Antibody to spółka, która zajmuje się analizą zgromadzonych przez 40 lat przez naukowców danych dotyczących przeciwciał, i wynajduje takie, które mogą zostać wykorzystane jako leki, poprzez kombinowanie ich z innymi cząsteczkami. Założycielem i prezesem firmy jest dr Konrad Krawczyk, ekspert w zakresie bioinformatycznej analizy przeciwciał, pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim. Natural Antibody powstało we współpracy z funduszem Tar Heel Capital w modelu venture building, a w obecnie zakończonej rundzie od funduszu i aniołów biznesu uzyskało ponad 3 mln złotych. Zgromadzone środki przeznaczy na rozbudowę zespołu R&D oraz dalsze prace nad rozwojem algorytmów w kierunku umożliwiającym coraz bardziej precyzyjną inżynierię przeciwciał.

"Przeciwciała terapeutyczne to odpowiednik przeciwciał wytwarzanych naturalnie przez ludzki organizm w celu zwalczania chorób i infekcji. Ich produkcja od lat jest jedną z głównych metod wytwarzania leków, do niedawna oparta była jednak o czasochłonne eksperymenty. Nasze rozwiązania pozwalają znacznie przyspieszyć ten proces, a w efekcie istotnie skrócić czas potrzebny na opracowanie i dostarczenie nowego leku na rynek"

- mówi dr Konrad Krawczyk w rozmowie z MyCompany.

Movens VC inwestuje w brytyjsko-polski SKY ENGINE AI

Sky Engine AI to firma założona  w 2018 r. przez Bartka Wlodarczyka i Jakuba Pietrzaka w Londynie. Zajmuje się automatyzacją opisu dużych zbiorów danych – uspójniając je bez potrzeby ingerencji ludzkiej. Pracuje także and rozwiązaniami AI w wykrywaniu obrazu – które mogą być wykorzystane m.in. w miejskim CCTV i dronach. W tym wypadku spółka tworzy „cyfrowego bliżniaka” sensorów zastosowanych w mechanicznych urządzeniach i poddaje go szeregowi testów i nauki za pomocą dużych serii danych.

Sky Engine w zeszłym roku został wsparty przez INNOventure. W drugiej rundzie seed poza Movens VC wziął udział niemiecki High-Tech Gründerfonds. Start-up otrzymał 1.2 mln euro.

"W Movens VC szukamy “technologicznych diamentów”, firm, które rozwijają rynek AI/Machine Learning i mają potencjał żeby zostać globalnymi liderami. Sky Engine rozwiązuje jedno z największych wyzwań stojących przed branżą analizy obrazu z użyciem AI -  niską jakość modeli AI i wolne ich wejście na rynek" 

- informuje Artur Banach z Movens VC.

RRKVC inwestuje w szwajcarskie RoomPriceGenie.

Polski fundusz RKKVC wraz z zagranicznymi funduszami - Wingman VC, Mutschler Ventures oraz Zürcher Kantonalbank uczestniczył w rundzie inwestycyjnej szwajcarskiej firmy RoomPriceGenie. Firma została wsparta 2 mln franków szwajcarskich (ok. 8,5 mln zł).

RoomPriceGenie to start-up pozwalający hotelarzom i właścicielom obiektów turystycznych na zautomatyzowanie ustawiania cen za pokój – weryfikując ceny na podstawie cen pokoju czy apartamentu w okolicy, standardu i np. liczby dostępnych w okolicy pokojów hotelowych. W ten sposób pozwala na płynne uzyskanie optymalnej ceny w danym terminie. Mimo pandemii RoomPriceGenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy potroił swoje przychody.

Obecnie ok. 10% hoteli na świecie korzysta z podobnych rozwiązań, a RoomPriceGenie chce to zmienić. 

"Obecne rozwiązania są skierowane głównie do dużych hoteli, które mogą sobie pozwolić na zatrudnianie specjalistów odpowiedzialnych tylko na zarządzaniu przychodami. Uważamy, że zautomatyzowane ustalanie cen musi być dostępne dla każdego, również dla małych i średnich hoteli. Bez względu na to, czy prowadzisz hotel z 10 pokojami, czy 45 mieszkań"

- mówi Ari Andricopoulos, założyciel i dyrektor generalny start-upu.

Runda inwestycyjna była współprowadzona przez Wingman Ventures – największy fundusz pre-seed i seed w Europie, oraz Mutschler Ventures – jeden z największych family office w Szwajcarii. Wzięło w niej udział także polskie RRKVC.

Jak znaleźć inwestora? Dowiesz się z naszego bezpłatnego kursu online.