Tydzień z VC: automatyczna analiza EKG i obieg dokumentów wsparty blockchain
Zeszły tydzień był spokojny jeśli chodzi o finansowanie – trafiło ono do dwóch start-upów, Cardiomatics i DoxyChain. Dostały one odpowiednio 12,5 mln i 1,8 mln złotych.
Cardiomatics to pierwsza z dwóch spółek do których trafiły środki. Ten medtech zajmuje się wykrywaniem i analizowaniem nieprawidłowości w pracy serca, które mogą świadczyć o schorzeniach układu krążenia. Rozwiązanie stworzone przez spółkę pozwala na uzyskanie raportu o stanie układu krążenia bez angażowania specjalisty. Dzięki temu pacjent uzyska EKG i jego analizę szybciej, a w przyszłości także poza placówką medyczną.
Medyczny start-up uzyskał 8,5 mln zł wsparcia od inwestorów - z rundy seed, której przewodził czeski fundusz KAYA VC, a także 4 mln zł dofinansowania z NCBiR. Pieniądze chce przeznaczyć przede wszystkim na rozwój swojego urządzenia tak, że będzie możliwe zdalne korzystanie z niego. Chce także zaangażować się we współpracę z firmami tworzącymi elektrokardiografy.
Spółka została założona w 2017, a pierwsze wdrożenia komercyjne miały miejsce w 2018. Od tego czasu spółka przeanalizowała komercyjnie dziesiątki tysięcy badań. Ponad 90% przychodu realizowane jest poza Polską. Kluczowymi rynkami są Niemcy, Szwajcaria oraz Wielka Brytania. Cardiomatics jest wykorzystywany również w projektach naukowych realizowanych na czołowych uczelniach w Europie (m.in. na Uniwersytecie w Bazylei, Uniwersytecie w Kopenhadze czy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym).
Tajemnicza inwestycja w blockchainowy obieg dokumentów
Informacji o inwestycji w DoxyChain nie trafiła jeszcze do mediów, jednak pojawiła się w agregatorach inwestycji – Dealoom, Techcrunch i Angellist. DoxyChain zostało wsparte w rundzie seed 395 tysiącami Euro (ok. 1,8 mln pln). Nie ma jednak informacji o tym, które fundusze wsparły firmę. DoxyChain starał się o inwestora poza granicami Polski. - Rozmawiamy z funduszami europejskimi, które umożliwią nam rosnąć nie tylko w Polsce, ale właśnie budować tę nową jakość na poziomie międzynarodowym – na pewno europejskim – mówił w marcu tego roku Gabriel Dymowski, prezes spółki w rozmowie z agencją ISB News.
DoxyChain to platforma do zdalnego obiegu dokumentów. Poza tym, że umożliwia ich przekazywanie i podpisywanie, korzysta także technologii blockchain. Dzięki temu każda zmiana w dokumencie i cały jego przepływ są możliwe do weryfikacji. W marcu spółka podjęła strategiczne współprace z Oracle i Wolters Kluwer, a swoje działania kieruje głównie do rynku prawnego.
Gabriel Dymowski, założyciel DoxyChain dwa lata temu trafił na listę „Forbes 25 under 25”, a sam DoxyChain został wymieniony przez portal EU-Startups pomiędzy 15 polskimi firmami, które należy obserwować. Więcej informacji o transakcji wkrótce!