Tydzień z VC: 3 ciekawe inwestycje przed długim weekendem
Początek miesiąca przyniósł sporo seedowych inwestycji, zaś drugi tydzień czerwca na rynku VC był wyjątkowo spokojny. Mimo to, zanotowaliśmy 3 inwestycje w dość nieoczywiste rozwiązania: innowacyjne baterie, zaawansowany technologicznie fintech oraz komputery kwantowe.
Choć maj obfitował w inwestycje – w połowie maja liczba rund finansowania ogłoszonych w jednym tygodniu sięgnęła nawet 12 – teraz na rynku widać moment chwilowego odpoczynku. Jednak nie oznacza to, że inwestorzy nie wspierają interesujących rozwiązań.
O największej inwestycji pisaliśmy już w zeszłym tygodniu - The Batteries otrzymało finansowanie w wysokości aż 35 mln zł. W rundzie uczestniczył dotychczasowy inwestor - fundusz Aper Ventures, który był liderem rundy, jak również January Ciszewski, JR Holding, EIT InnoEnergy oraz UAB Electronics System.
Jak sama nazwa wskazuje, The Batteries tworzy baterie, jednak ich podstawowym wyróżnikiem jest wykorzystanie przy ich produkcji parowania plazmowego. Dzięki tej technologii mogą mieć albo dużo dłuższy czas działania na jednym ładowaniu bez zmiany kształtu samego urządzenia, albo być cieńsze i mniejsze zachowując jednakowy czas działania jak standardowa bateria. Podobne rozwiązania (baterie TFB - cienkowarstwowe baterie litowo-jonowe) już powstawały, jednak ich twórcy napotykali przeszkody znacząco utrudniające ich tworzenie. Są drogie i trudne do masowej produkcji, więc do tej pory pojawiały się głównie w laboratoriach.
"The Batteries tworzy produkt, który posiada bardzo szerokie zastosowanie, a jego potencjał rynkowy jest ogromny. Founderzy udowodnili, że ich opatentowana technologia produkcji pozwala wyprodukować bezpieczne baterie, które są (w zależności od użycia) nawet 10-200 razy tańsze niż innych firm produkujących baterie solid state. Wierzymy, że w ciągu następnych lat każdy z nas, używając elektroniki, będzie miał w swoim urządzeniu naszą baterię"
- komentuje Jacek Błoński, Managing Partner w Aper Ventures.
Więcej o tej inwestycji przeczytacie w naszym artykule.
60 mln zł na rozwój komputerów kwantowych
Potężną rundę o wysokości 15 mln dolarów zamknął również brytyjski start-up ORCA Computing. W inwestycji co prawda nie uczestniczył żaden polski fundusz, ale spółka ta znajduje się w portfolio Atmos Ventures – w 2020 roku w rundzie pre-seed byli jednymi z inwestorów, którzy wsparli projekt kwotą 2,9 mln funtów. To nie jedyny polski wątek w przypadku tej inwestycji – członkami międzynarodowego zespołu ORCA Computing są również naukowcy z Polski.
ORCA Computing zajmuje się opracowywaniem skalowalnych komputerów kwantowych do zastosowań w świecie rzeczywistym, które integrują się z innymi technologiami w świecie rzeczywistym. Jak informuje portal Sifted, inwestycja pomoże wdrożyć fotoniczny system obliczeń kwantowych i oprogramowanie, które ma umożliwić firmom i organizacjom rozwój bardziej zaawansowanych możliwości przetwarzania danych. Celem jest również praca nad korektą błędów, co jest szczególnie istotne w przypadku bardzo podatnych na błędy komputerów kwantowych.
Inwestycja w zarządzanie wierzytelnościami z machine learningiem w tle
Kolejna zeszłotygodniowa inwestycja została ogłoszona przez start-up z pogranicza machine learningu i fintechu. Finansowanie, którego wysokości nie podano do informacji publicznej, od Carlson ASI Evig Alfa zdobyła spółka Debster.ai, która pracuje nad systemem zarządzania wierzytelnościami. Docelowo produkt umożliwi przeglądanie, monitorowanie, przetwarzanie, integrowanie danych oraz notyfikowanie o ich dynamice w oparciu o nową metodę rekomendacji wierzytelności do egzekucji.
"Debster.ai to rozwiązanie, które ma na celu usprawnienie pracy wierzycieli i działających na tym rynku podmiotów. Niestety z naszych obserwacji wynika, że proces odzyskiwania długu generuje bardzo dużą ilość problemów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim brak odpowiednich narzędzi, które mogłyby ujednolicić, uprościć i w rezultacie uczynić proces przekazywania oraz uzyskiwania informacji bardziej efektywnym. Naprzeciw potrzebom rynku wychodzi rozwiązanie Debster.ai, które niweluje wskazane problemy, dlatego zdecydowaliśmy się na finansowe wsparcie projektu"
– powiedział Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI Evig Alfa.
Fundusz Carlson ASI Evig Alfa już teraz zapowiada, że w tym roku planuje zainwestować w co najmniej kilkanaście nowych projektów. Najważniejszym kryterium jest, aby start-up znajdował się na wczesnym etapie rozwoju (faza pre-seed / projekt B+R w fazie PoC i PoP), prowadził działalność badawczo-rozwojową w Polsce i opracowywał innowacyjne rozwiązanie technologiczne, które rozwiązują rzeczywiste problemy i posiadają potencjał do komercjalizacji oraz szybkiego skalowania