Aktualności Data publikacji: 08 marca 2023

Szukasz kobiecego wsparcia w biznesie? Poznaj te organizacje

Polski ekosystem start-upowy w porównaniu z globalną średnią jest dość przyjazny dla kobiet – ale jeśli potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu swojej działalności – zapoznaj się z poniższą ofertą przeznaczonych specjalnie dla przedsiębiorczyń kursów i programów mentoringowych!

Akademia Rozwoju

Jeśli wsparcie, którego szukasz to przede wszystkim wiedza o zarządzaniu firmą, to zapraszamy do tworzonej przez Fundację PFR Akademii Rozwoju dla Kobiet. To kurs online i seria warsztatów, które przeznaczone są specjalnie dla kobiet. Dzięki udziałowi w programie uczestniczki dowiedzą się m.in.

  • w jaki sposób zaplanować i założyć działalność gospodarczą korzystając z narzędzi dostępnych w internecie
  • jak stworzyć stronę internetową swojej firmy
  • jak z wykorzystaniem metody myślenia projektowego realizować swoje pomysły na projekty społeczne i biznesowe
  • przetestować zdobytą wiedzę w trakcie warsztatów z trenerami.

Warsztaty są darmowe, a zapisać się na nie można na stronie fundacji PFR.

Perspektywy Women in Tech

Fundacja Perpektywy Women in Tech to jedno z najważniejszych miejsc na mapie instytucji wsparcia dla kobiet zajmujących się technologiami. Nie tylko tych związanych z biznesem – fundacja tworzy programy wsparcia także dla uczennic i studentek chcących rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie nauk ścisłych i IT.

Dla profesjonalistek fundacja oferuje dwa programy – Shesnnovation Academy, warsztaty i program mentoringowy przeznaczony dla founderek start-upów, który ma na celu przede wszystkim wzmocnienie ich umiejętności biznesowych i LeaderSHEp in Tech Academy – bardziej coachingowo-rozwojowy program mający pozwoli uczestniczkom na rozwijanie umiejętności przywódczych podczas indywidualnych spotkań z mentorkami.

Jak mówiła Joanna Lisiecka, Joanna Lisiecka, dyrektorka programowa Perspektywy Women in Tech,  programy fundacji starają się łączyć środowisko naukowe, technologiczne i biznesowe. 

"Na poziomie kariery te środowiska się przenikają i często synergizują. Co ciekawe, również absolwentki kierunków biznesowych i humanistycznych zakładają biznesy technologiczne"

- wyjaśniała.

Sukces Pisany Szminką

Fundacja Sukces Pisany Szminką to organizacja zajmująca się wzmacnianiem pozycji kobiet-przedsiębiorców w Polsce. Założona jest przez Olgę Kozierowską – dziennikarkę biznesową wiązaną m.in. z grupą Eurozet Fundacja oferuje różnorodne działania i inicjatywy, które pomagają kobietom w budowaniu biznesu, zdobywaniu nowych umiejętności i rozwijaniu sieci kontaktów zawodowych.

Są wśród nich warsztaty edukacyjne, programy mentorskie, wydarzenia networkingowe i konferencje, a także programy wspierające młode kobiety. Wśród działań można wymienić program aktywizacji zawodowej kobiet „Sukces TO JA” – gdzie dzięki serii warsztatów online, materiałów i kursów kobiety mogą nauczyć się szeregu umiejętności - choćby kierowania zespołem czy efektywnej sprzedaży, a także na przykład rozwinąć pewność siebie. Z drugiej strony działalności fundacji jest trwający od 2008 roku konkurs „Bizneswoman Roku” nagradzający kobiety w biznesie – zarówno prezeski wielkich firm, jak i założycielki start-upów czy rodzinnych biznesów.

DareIT

Jeśli z kolei chcesz rozwijać się w obszarze IT, zapraszamy do DareIT – to społeczny biznes z misją od 2018 roku działający na rzecz zwiększenia reprezentacji kobiet na każdym szczeblu kariery w IT. To program mentoringowy i cykle warsztatów oraz szkoleń, które pozwolą kobietom rozwijać się w branżach programowania i User Experience.

DareIT tworzy też programy stażowe dla absolwentek swoich kursów – we współpracy zarówno z dużymi firmami technologicznymi, jak i dojrzałymi start-upami (wśród których są m.in. Booksy, Perfect Gym czy Coders Lab). Wśród mentorek programu jest ponad 200 ekspertek ze świata IT.

Zeszłoroczny raport Mastercard Index of Women Entrepreneurs potwierdził, że Polska jest krajem przedsiębiorczych kobiet – ponad 43% polskich firm zostało założonych lub jest przewodzone przez kobiety (światowa średnia to ok. 25%). Od 2020 roku w tym polu widzimy wzrosty. Jednak gorzej nasz kraj wypadł jeśli chodzi o udział kobiet w rynku pracy i wsparcie instytucjonalne dla kobiecych biznesów – przede wszystkim ze względu na pandemię. Duża liczba kobiet zatrudniona była w naszym kraju w sektorach najbardziej dotkniętych przez lockdowny – usługach czy turystyce, a do tego dodatkowe obowiązki domowe spowodowane np. zdalną nauką dzieci sprawiły, że część kobiet zrezygnowała z pracy. Po zakończeniu związanych z pandemią obostrzeń te kobiety często nie wróciły na swoje stanowiska – za to część z nich postanowiła rozwinąć swoją działalność. Aż 65% przedsiębiorczyń, które otworzyły swoje firmy w Polsce w ciągu ostatnich 3 lat stwierdza, że zrobiły to z konieczności spowodowanej przez pandemię.

Gdzie szukać wsparcia?

Początkujące twórczynie biznesu, zwłaszcza jeśli do rozpoczęcia własnej działalności czuły się po części przymuszone, mogą mieć niewielką wiedzę o tworzeniu od zera swojej firmy, czy budowaniu nowych rozwiązań. Na szczęście na rynku są organizacje i programy, które pomagają im poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Przyglądamy się najważniejszym programom skierowanym do kobiet na rynku.