Aktualności Data publikacji: 16 czerwca 2023

Szczęście sprzyja przygotowanym – aplikuj do Szkoły Pionierów jak mistrz

Na wysyłkę zgłoszeń do szóstej edycji Szkoły Pionierów PFR pozostał jedynie weekend. Wkrótce poznamy pięćdziesiątkę innowatorów, którzy wezmą udział w eksperckich warsztatach w Warszawie i Pradze. Czas ucieka, a Twoje zgłoszenie wciąż nie jest gotowe? Skorzystaj z ostatnich porad i zachwyć komisję!

Wizytówka Pioniera

Rozstrzygnięcie naboru do Programu rozpoczyna faza oceny materiałów, które kandydaci załączają do swoich zgłoszeń. To pierwsza i dla wielu jedyna szansa na pozytywne wyróżnienie się na tle innych aplikujących. Jak osiągnąć taki rezultat? Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na to, kogo komisja konkursowa tak naprawdę poszukuje. Aspirowanie do roli Pioniera to poważna deklaracja. Jej konsekwencją jest potrzeba wykazania potencjału do przecierania szlaków tam, gdzie inni nie zdołali lub bali się dotrzeć. Na poziomie definicji, to oczywiste, ale przy szlifowaniu CV czy Personalnego Planu Rozwoju potrafi zniknąć z pola widzenia.

Równie istotne jest odniesienie się do obszaru innowacyjnej przedsiębiorczości. Niezależnie od reprezentowanej branży, przesyłane materiały powinny koncentrować się wokół opisu doświadczeń i umiejętności niezbędnych osobie, której powierzy się realizację śmiałych przedsięwzięć biznesowych. Pozytywnym sygnałem będzie z tej perspektywy na przykład wysoka tolerancja ryzyka, czy gotowość przejęcia mądrego przywództwa w warunkach niepewności. Oczywiście nie oznacza to, że na zakwalifikowanie się do Programu szansę mają jedynie kandydaci niesamowicie pewni siebie i urodzeni przywódcy. Punktem wyjścia powinno być jednak odpowiednie, potwierdzone konkretną aktywnością nastawienie. CV oraz Personalny Plan Rozwoju stwarzają dogodną przestrzeń do jego zaprezentowania.

Szczypta technologii

Organizatorzy Szkoły Pionierów za jeden z kluczowych celów stawiają sobie napędzanie ekosystemu innowacji. Misja ta nie mogłaby powieść się, gdyby nie otwartość na mądre wykorzystanie owoców postępu. Nic dziwnego, że na ocenę aplikacji pozytywnie wpływa zamiłowanie do nowych technologii. Dlatego warto odpowiednio uzasadnić swoją do tego środowiska przynależność. Wbrew pozorom nie oznacza to związania edukacji lub ścieżki kariery ze światem nauk ścisłych czy informatyką. Obok osób o profilu technicznym nabór do Szkoły Pionierów otwarty jest dla przedstawicieli wielu innych branż. Istota poszukiwanego u kandydatów pierwiastka w tym wypadku sprowadza się do wykazania niekoniecznie eksperckiej wiedzy czy zaawansowanych umiejętności, ale na przykład nawyku śledzenia nowinek technicznych i naturalnej skłonności do ich testowania.

Jak to zrobić? Sposobów jest wiele, ale zacząć można od skorzystania z bezpłatnych narzędzi wspierających pracę człowieka przy okazji przygotowywania swojego zgłoszenia. Świetnie widać to na przykładzie fazy opracowywania Personalnego Planu Rozwoju, którego jedną z dopuszczalnych form jest krótkie video. Być może, zamiast ograniczać się do prostego nagrania, warto skorzystać z funkcjonalności aplikacji podnoszących jakość materiału albo usprawniających jego obieg (jak np. Loom)? Takie detale mają szansę przykuć uwagę oceniających. Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest eksperymentowanie z możliwościami chatu GPT. Nie jest tajemnicą, że ten oparty na sztucznej inteligencji bot coraz lepiej radzi sobie z selekcją danych, stylistyczną obróbką treści i wieloma innymi zdaniami. Dlaczego więc nie zapewnić sobie przy jego udziale oszczędności czasu czy kondensacji zawartości zgłoszenia? To oczywiście wyłącznie przykłady, a zabiegi z użyciem podobnego narzędzia wymagają uważności i bieżącego weryfikowania efektów prac. Nie ulega jednak wątpliwości, że i z tym zadaniem przyszli Pionierzy powinni radzić sobie bez zarzutu.

Warstwa wizualna

Ostatnia wskazówka dla aspirujących uczestników Szkoły Pionierów odnosi się do troski o szeroko pojętą estetykę zgłoszenia. Oczywiście z formalnego punktu widzenia ocenie podlega przede wszystkim jego warstwa merytoryczna. Tym niemniej, dbałość od ogólny odbiór aplikacji to prognostyk przyszłego zaangażowania kandydatów na uczestników Programu w jego prace. Jednocześnie, w praktyce trudno uniknąć wpisanej w naturę człowieka tendencji do preferowania aplikacji dopracowanych, przyjaznych w odbiorze. Wszystko to sprawia, że one właśnie wywierają na komisji najlepsze wrażenie. W przypadku zgłoszeń kandydatów o bardzo zbliżonym poziomie to ten prosty mechanizm zadecydować może o kwalifikacji do drugiej fazy rekrutacji.

Poświęcenie dostatecznej uwagi temu elementowi nie musi (a w kontekście pozostałego na wysyłkę zgłoszeń czasu wręcz nie powinno) oznaczać godzin pracy z wykorzystaniem zaawansowanych programów graficznych. Zadowalające efekty osiągnąć można opierając się na funkcjonalnościach podstawowych kreatorów CV, czy edytorów grafik typu Canva. Te same uwagi zastosowanie znajdą w przypadku Personalnego Planu Rozwoju. Przygotowując go w formie video, obok przemyślanych wypowiedzi, których treść wyznaczają zamieszczone na stronie Programu pytania, warto zadbać chociażby o jednolite, nieodciągające uwagi tło czy dobrą jakość dźwięku.

To już wszystko, na co zwracamy uwagę wszystkich zainteresowanych naborem. Najwyższa pora przygotować swoje zgłoszenie! Nie zwlekajcie - aplikacje przesyłać można tylko do niedzieli do końca dnia na stronie programu. Powodzenia!