Przejdź do treści
Publikacje Data publikacji: 04 czerwca 2020

Rozwiązania chmurowe: jak wprowadzić usługi chmurowe do firmy?

Chmura obliczeniowa, cloud computing, chmura – pod tymi nazwami kryje się nowoczesny model przetwarzania danych, który umożliwia korzystanie z zaawansowanych systemów informatycznych za pośrednictwem łącza internetowego, bez konieczności zakupu drogich licencji. Jak wprowadzić rozwiązania chmurowe i ograniczyć koszty operacyjne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie korzyści może przynieść firmie wprowadzenie rozwiązań chmurowych;
  • jakie są najpopularniejsze modele dostarczania usług w chmurze i jak je wdrożyć;
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy usług chmury obliczeniowej;
  • jak wygląda polski rynek usług cloud computing.

Co to jest chmura i jakie przynosi korzyści?

Rozwiązania chmurowe to nowoczesne usługi polegające na udostępnianiu mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej, środowiska programistycznego lub gotowych aplikacji. Dzięki chmurze użytkownik może korzystać z tych wszystkich funkcjonalności bez konieczności zakupu licencji, oprogramowania czy drogich serwerów. Obsługa całej infrastruktury chmurowej leży po stronie dostawcy, klient płaci jedynie za wykorzystywane zasoby. Odpowiednio dobrane rozwiązania chmurowe pozwalają:

  • znacząco zredukować koszty operacyjne;
  • zachować dostęp do potrzebnych aplikacji z dowolnego miejsca na świecie;
  • usprawnić i wystandaryzować procesy w zespołach rozproszonych;
  • elastycznie łączyć zasoby i dopasowywać moc obliczeniową do bieżących potrzeb.

Modele dostarczania usług w chmurze

Korzystanie z rozwiązań chmurowych pozwala przedsiębiorcom ograniczyć koszty zakupu aktywów na własność i korzystać z usług dostarczanych przez podmioty zewnętrzne. 
Wyróżniamy trzy podstawowe modele dostarczania usług w chmurze:

Infrastructure as a Service (IaaS) – dostęp do infrastruktury informatycznej

W tym modelu klient zachowuje pełną kontrolę nad systemami operacyjnymi, aplikacjami i przestrzenią dyskową, ale nie zarządza samą infrastrukturą chmury. Zapewnienie prawidłowego działanie oprogramowania leży więc po stronie klienta i najczęściej wiąże się z koniecznością posiadania własnego działu IT w firmie.

Platform as a Service (PaaS) – dostęp do platform programistycznych

W ramach tego modelu usługodawca dostarcza klientowi jedynie środowisko programistyczne niezbędne do tworzenia i zarządzania aplikacjami. Koszt chmury w modelu PaaS jest uzależniony od stopnia wykorzystania mocy obliczeniowej. 

Software as a Service (SaaS) – dostęp do oprogramowania.

W modelu SaaS klient otrzymuje dostęp do aplikacji, które działają w chmurze. Może z nich korzystać z dowolnego urządzenia i miejsca, wystarczy, że ma dostęp do Internetu. Takie rozwiązanie pozwala znacznie ograniczyć koszty operacyjne, ponieważ niweluje konieczność zatrudniania pracowników odpowiedzialnych za prawidłowe działanie oprogramowania.

Modele wdrożenia chmury w firmie

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje chmur obliczeniowych, które różnią się przede wszystkim kwestiami technicznymi i przeznaczeniem. Decyzja o tym, którą z nich wdrożyć w firmie, powinna być uzależniona od potrzeb danego przedsiębiorstwa. 

Chmura publiczna

Mówimy o niej wtedy, gdy właściciel całej infrastruktury udostępnia moc obliczeniową i przestrzeń dyskową wielu klientom jednocześnie. Wśród największych zalet korzystania z chmury publicznej wymienia się:

  • niższe koszty usługi niż w przypadku chmury prywatnej;
  • możliwość szybkiego dokupienia nowych zasobów bez przestojów w pracy aplikacji (i odwrotnie – możliwość zrezygnowania z części niewykorzystanych zasobów i ograniczenie kosztów);
  • łatwy dostęp do dodatkowych usług, oprogramowania i pomocy technicznej.

Chmura prywatna

Usługa chmury prywatnej może być dostarczana przez zewnętrzną firmę lub wydzieloną część wewnątrz organizacji. W obu przypadkach jest ona przeznaczona do użytkowania na wyłączność przez jeden podmiot. Gwarantuje to wysokie bezpieczeństwo przechowywanych danych. Chmura prywatna może być wykorzystywana nawet przez firmy przechowujące dane poufne. Jest wygodniejsza w użytkowaniu i pozwala na dużą elastyczność. To jednak zdecydowanie droższe rozwiązanie.

Chmura hybrydowa

To rodzaj chmury obliczeniowej łączącej w sobie zalety obu wcześniejszych rozwiązań. W praktyce oznacza to, że część danych może być przechowywana w chmurze prywatnej, a część w publicznej. Na przykład w przestrzeni publicznej można trzymać programy wymagające dużej mocy obliczeniowej i odciążać w ten sposób serwery lokalne. Albo korzystać z dodatkowej mocy tylko w sytuacjach awaryjnych, kiedy zasoby przedsiębiorstwa są przeciążone. Pozwala to zachować ciągłość usług, nawet w momentach krytycznych. Chmura hybrydowa daje użytkownikom dużą elastyczność i może być dopasowana do bieżących potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy?

Przed wdrożeniem rozwiązań chmurowych należy dokładnie przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa. Pozwoli to na świadomy wybór rodzaju i modelu dostarczanych usług w chmurze. Jednak przedsiębiorca musi się jeszcze zdecydować na jednego z dostawców. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?

  • czy zapewnia wsparcie na etapie wdrażania chmury obliczeniowej i w jakim zakresie;
  • na jakich zasadach można zmieniać zapotrzebowanie na zasoby;
  • gdzie są przechowywane dane (to ważne zwłaszcza w kontekście RODO);
  • jak często i w jaki sposób jest wykonywany backup danych;
  • czy dostawca ma odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa (np. ISO/IEC 27017);
  • jak sprawnie są rozwiązywane problemy techniczne?

Polski rynek usług cloud computing – chmura krajowa

Chmura prywatna, publiczna i hybrydowa to podstawowe rodzaje chmur obliczeniowych. Jednak samo pojęcie nie jest jednoznacznie zdefiniowane i nie ogranicza się jedynie to tych trzech rodzajów. Świetnym przykładem jest strategia multicloud. Istotą tego rozwiązania jest możliwość korzystania z usług kilku dostawców jednocześnie. Użytkownik uzyskuje dostęp do wielu różnych chmur i może korzystać z ich mocy obliczeniowej. Przykładem multicloud na polskim rynku jest Chmura Krajowa. Projekt powstał dzięki współpracy PKO BP oraz Polskiego Funduszu Rozwoju i wydaje się uzupełniać wszelkie braki rozwiązań chmurowych dostępnych do tej pory na polskim rynku. Co takiego wyróżnia chmurę krajową?

  • przechowywanie danych na terenie Unii Europejskiej – dzięki temu mogą z niej korzystać wszystkie rynki regulowane, w tym cały sektor finansowy;
  • zwiększone zaufanie dzięki zaangażowaniu największego polskiego banku i ważnego podmiotu publicznego, jakim jest PFR;
  • kompleksowe podejście do potrzeb użytkowników – chmura krajowa pozwala na pełną optymalizację kosztów i wykorzystanie wszystkich potrzebnych funkcjonalności, które oferuje rynek. Jednocześnie nie uzależnia przedsiębiorców od jednego dostawcy.

Podsumowanie

Potencjał, jaki niosą rozwiązania chmurowe, nie jest jeszcze w pełni wykorzystywany przez polskich przedsiębiorców. Jednak specjaliści przewidują, że rok 2020 może być przełomowy pod tym względem. Powstanie Operatora Chmury Krajowej ma znaczący wkład w przełamywanie barier związanych z adaptacją usług chmurowych. Rozwój tego rynku pozwoli na zwiększenie konkurencyjności polskich firm i zapewni dodatkowe źródło wzrostu gospodarczego.