Rozmowy o Przyszłości: Covid Genomics - jak zweryfikować skuteczność testów na koronawirusa?
Czego dowiesz się z video?
Gościem odcinka są Piotr Grzegorczyk i Grzegorz Preibisch, twórcy aplikacji Covid Genomics, która zwyciężyła konkurs Aplikacje Jutra PFR w kategorii "zdrowie". Narzędzie to weryfikuje, w jakim stopniu dany test genetyczny jest skuteczny w badanym kraju. Sprawdza dwa główne parametry testów:
- Czułość, weryfikując, jak dokładny jest test i czy pokazuje tylko rzeczywiste zarażenia koronawirusem. Test z małą czułością, czyli niską wykrywalnością, spowoduje, że wiele chorych osób będzie tego nieświadome i będzie zarażać inne osoby.
- Swoistość, badając czy test poprawnie wykazuje brak zarażenia. Swoistość na niskim poziomie oznacza, że zdrowe osoby będą często traktowane jako chore, co spowalnia gospodarkę i zwiększa koszty leczenia osób.
Poza pracą nad rozwojem Covid Genomics, Piotr Grzegorczyk, który jest specjalistą w dziedzinie planowania strategicznego oraz budowania biznesu, pomagał rozwijać sprzedaż największych sieci w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest także inwestorem giełdowym, mentorem rówieśników i przedstawicielem uczelni UW na międzynarodowych konferencjach. Współtwórca Covid Genomics - Grzegorz Preibisch obecnie kończy równolegle dwa kierunki studiów - medycynę oraz matematykę. W swoich zainteresowaniach naukowych skupia się na badaniu metod modelowania matematycznego i uczenia maszynowego w medycynie. Odpowiada za agendę naukową Covid Genomics, programuje i modeluje. Pomaga również łączyć środowisko naukowe z biznesowym.
Z tego odcinka dowiesz się:
- Na jakiej zasadzie działa aplikacja Covid Genomics?
- Dlaczego tak ważne jest weryfikowanie skuteczności testów?
- W jaki sposób zarabiać na stworzonym algorytmie?
- Czy świat stoi przed obliczem kolejnych pandemii?
- Czy aplikację można wykorzystać także w diagnozie innych chorób?
"Rozmowy o przyszłości" to seria rozmów Elizy Kruczkowskiej, Dyrektor Departamentu Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju z ważnymi postaciami polskiego ekosystemu innowacji. Prowadząca wraz z gośćmi stara się zrozumieć i przewidzieć, jak pandemia Covid-19 wpłynie na otaczający nas świat.