Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 24 czerwca 2021

Rekordowa edycja Polskiego Produktu Przyszłości zakończona. Oto najbardziej nowatorskie rozwiązania!

Aż 17 innowacyjnych projektów wybrano do grona laureatów XXIII edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Które rozwiązania i dlaczego zdobyły największe uznanie jurorów z NCBR i PARP? I dlaczego warto brać udział w konkursie? Przeczytajcie.

Konkurs skierowany jest do instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Polski. Corocznie do udziału w nim można zgłosić innowacyjne produkty (wyrób lub technologię) doprowadzone co najmniej do etapu prac lub wdrożone do produkcji maksymalnie 24 miesiące przed złożeniem wniosku konkursowego.

Dotychczas do udziału w rywalizacji o tytuł „Polskiego Produktu Przyszłości” zgłoszono ponad 1200 projektów, spośród których nagrodzono 59, a 137 wyróżniono. Zakończona właśnie edycja może poszczycić się także rekordem - zgłoszono do niej aż 219 projektów.

Nagrodę główną w kategorii „Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy” przyznano twórcom urządzenia AngioExpert, który służy nieinwazyjnej diagnostyce zaburzeń krążenia naczyniowego metodą FMSF. Zostało ono opracowane przez Angionica Sp. z o.o. Firma otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

Pozostałe wyróżnienia oraz nagrody w wysokości 25 tys. zł w tej kategorii przyznano firmom:

  • Bioseco BPS – system do ochrony ptaków na farmach wiatrowych i utrzymania ciągłości produkcji zielonej energii (Bioseco Sp. z o.o.),
  • CardioCube – głosowy system sztucznej inteligencji umożliwiający automatyczne zbieranie wywiadu lekarskiego w formie konwersacji pomiędzy pacjentem i chatbotem zbudowanym w oparciu o technologię rozpoznawania mowy (CardioCube Sp. z o.o.),
  • Pan-cancer profiler – kompleksowe badanie diagnostyczne nowotworu pacjenta, oparte na sekwencjonowaniu całogenomowym oraz analizie danych z wykorzystaniem autorskich algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji (MNM Diagnostics Sp. z o.o.),
  • Procesory HPP nowej generacji przeznaczone do wysokociśnieniowego utrwalania żywności (EXDIN Solutions Sp. z o.o.).

Kolejną kategorią, w której rywalizowały zgłoszone produkty były „Wspólne projekty firm i uczelni”. Największe uznanie jurorów zdobył FRANKD, czyli szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Na czym polega jego przełomowość? Nie wymaga on izolacji materiału genetycznego, co znacznie skraca czas realizacji badania. Rozwiązanie to jest efektem współpracy GeneMe Sp. z o.o. oraz Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej.

Pozostałe trzy wyróżnione w tej kategorii produkty to:

  • Opracowanie autorskiej metody regeneracji katalizatorów DeNOx stosowanych w instalacjach energetycznych (Uniwersytet Śląski w Katowicach i Ad Moto Rafał Zawisz),
  • Narzędzie geotechniczne do wykonywania ścian gruntobetonowych (Soley Sp. z o.o. i Instytut Badawczy Dróg i Mostów),
  • HUGO – technologia przedsiewnego naświetlania nasion oraz powschodowego naświetlania roślin (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Hugo Green Solutions Sp. z o.o.).

W ostatniej kategorii konkursowej oceniane były „Produkty Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki”. Pierwsze miejsce zdobył VENTIL – innowacyjne urządzenie do niezależnej wentylacji płuc stworzony przez Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN.

Wyróżnienia otrzymały projekty:

  • Kapsuła Badań Zmysłów – zintegrowany system narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów (słuchu, wzroku, równowagi, powonienia, smaku) oraz narządu mowy (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu),
  • Biodegradowalne materiały opakowaniowe poliestrowe i polisacharydowe zawierające funkcyjne substancje pochodzenia roślinnego (Politechnika Łódzka),
  • Platformy do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii Ramana z zastosowaniem do celów diagnostycznych i biomedycznych (Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk). Projekt otrzymał również Nagrodę Specjalną Ministra Edukacji i Nauki.

"Ostatni rok był wyzwaniem dla wielu firm. Badania i rozmowy z ekspertami pokazały, że najlepiej z nową sytuacją poradził sobie innowacyjny biznes. Laureaci poprzednich edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości są wśród przedsiębiorstw, które swoimi rozwiązaniami wsparły nas w szybszej adaptacji do codziennego życia na odległość. Wprowadzone w krótkim czasie rozwiązania ułatwiające pracę zdalną czy e-medycynę pokazują, że nowatorskie produkty i usługi nie są potrzebą jutra, ale teraźniejszości"

– oceniła Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Nagrody specjalne

Oprócz nagród przyznanych w trzech głównych kategoriach, podczas gali ogłoszono także zwycięzców nagród specjalnych. Za stworzenie produktu z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) otrzymał ją zespół InnerWeb Sp. z o.o. Ich produkt o tożsamej nazwie - InnerWeb®, to wirtualny strażnik, który chroni miejsce pracy i alarmuje, gdy mają miejsce sytuacje niebezpieczne.

Kolejna nagroda specjalna, przyznana za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę (na rynku nie dłużej niż 3 lata od dnia rozpoczęcia działalności), trafiła w ręce firmy Usagi Sp. z o.o. Ich produktem jest instalacja do recyklingu opakowań wielomateriałowych i odzysku aluminium – MALUCH 2 EU (Microwave Aluminium Carbon Hydrogen 2 Extraction Unit)

Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, jak również wyróżnienie w obszarze ekoinnowacji otrzymał projekt SOLHOTAIR – wysokowydajne, grzewcze powietrzne kolektory słoneczne (SOLHOTAIR Sp. z o.o.).

Nagrodę PARP i NCBR przyznano Bionicznej Protezie Ręki Zeus (Aether Biomedical Sp. z o.o.).