Przejdź do treści
Publikacje Data publikacji: 28 października 2020

Raport Digital Health - polskie start-upy medyczne planują ekspansję!

Jak wynika ze świeżo opublikowanego raportu „Digital Health” - w ciągu nadchodzących 12 miesięcy 84% polskich start-upów medycznych planuje wejść na nowe zagraniczne rynki. Raport został opracowany przez Fundację Startup Poland, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz pomysłodawcę projektu - firmę Roche.

Podczas premiery raportu, w dyskusji live na portalu Facebook udział wzięli:

  • Mariusz Mulas, Dyrektor Departamentu Rozwiązań IT dla Badań Naukowych i Diagnostyki, Globalne Centrum Rozwiązań IT Roche;
  • Przemysław Kurczewski, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR);
  • Dr hab. Jan Poleszczuk, Profesor Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, PAN, Kierownik Zakładu Matematyki Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy;
  • Piotr Orzechowski, CEO Infermedica;
  • Tomasz Snażyk, Prezes Startup Poland.

W raporcie wskazano, że wśród polskich start-upów medycznych najwięcej jest tych ze specjalizacją kardiologiczną (31%) oraz psychologiczną (23%). Natomiast wśród stosowanych rozwiązań IT przodują rozwiązania zdalne dotyczące medycyny, czy aplikacji medycznych.

Choć polskie medtechy korzystają w swojej działalności z różnorodnych form finansowania, to ponad połowa z nich sięga po środki NCBR.

"Digital health to przede wszystkim poprawa dostępności i jakości usług medycznych, ale ma wymierną wartość dla twórców technologii i firm wprowadzających rozwiązania na rynek. Jest też motorem napędowym dla innych sektorów. Dla osiągnięcia sukcesu w tym segmencie – poza zapewnieniem finansowania czaso- i kosztochłonnych prac B+R – niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie rozwoju biznesowego. Zaadresowanie potrzeb rynku, z uwzględnieniem specyfiki różnych klientów oraz weryfikacja opłacalności wdrożenia to działania, które coraz częściej dostrzegamy wśród ubiegających się o wsparcie z NCBR spółek technologicznych. Mamy nie tylko pieniądze, ale także know-how, jak zarządzać projektami wysokiego ryzyka. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że founderzy korzystają z różnych form wsparcia, w tym z programów z udziałem funduszy venture capital"

 - powiedział Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBR.

Z raportu można dowiedzieć się również, z jakimi trudnościami mierzą się start-upy medyczne w Polsce. Jednymi z najbardziej problematycznych obszarów są:

  • wycena własności intelektualnej oraz patentowanie 
  • skomplikowane procedury administracyjne 
  • braki w zakresie otoczenia wspierającego komercjalizację.

Mimo to, polskie medtechy chcą znacznie zwiększać zasięg swojej działalności.

"Aż 84% z nich planuje wejść na nowe zagraniczne rynki w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. To świetny obraz polskiego środowiska medtechowego, pokazujący, jak rokujący i dynamiczny jest to rynek. W Polsce inwestycje w nowe rozwiązania digital health nie budzą jednak jeszcze tak dużego zainteresowania, jak chociażby sektor FinTech. Aby tak się stało i aby plany rozwoju mogły się urzeczywistnić, w otoczeniu systemowo-prawnym, naukowym i biznesowym pozostaje wiele do zrobienia"

- stwierdził prezes Startup Poland Tomasz Snażyk.

Partnerem raportu jest PFR S.A. i PFR Ventures. Raport jest dostępny do pobrania na stronie digitalhealth.startuppoland.org.