Aktualności Data publikacji: 12 lutego 2021

Ranking Bloomberg Innovation Index – które kraje są najbardziej innowacyjne?

Dobre wieści dla polskiego ekosystemu innowacji. Polska w tegorocznym rankingu Bloomberg Innovation Index awansowała na 23. miejsce. Przetasowań nie uniknęła pierwsza dziesiątka zestawienia, której liderem obecnie jest Korea Południowa. Które państwa przodują w tworzeniu innowacji?

Na początek kilka słów o tym, jak powstaje ranking. Indeks Innowacji Bloomberga powstaje z analizy siedmiu równoważnych wskaźników, do których należą wydatki na badania i rozwój, zdolności produkcyjne i koncentracja zaawansowanych technologicznie spółek publicznych. Rok 2020 i działania mające na celu walkę Covid-19 uwidoczniły znaczenie innowacji zarówno dla przejścia przez okres pandemii, jak i dla długoterminowego rozwoju gospodarczego.  

"W roku walki z Covid-19, w obliczu pilnej potrzeby zmian klimatycznych, znaczenie innowacji tylko rośnie"

- powiedziała BloombergQuint Catherine Mann, główna ekonomistka w Citigroup Inc. W jej ocenie, innowacyjność często mierzy się nowymi pomysłami, nowymi produktami i nowymi usługami,  ale to ich rozpowszechnianie jest prawdziwą miarą sukcesu. 

Kto i dlaczego przewodzi w rankingu? 

Śmiało można powiedzieć, że Korea Południowa odzyskała fotel lidera. W przeciągu ostatnich 9 lat kraj ten zajmował pierwsze miejsce aż 7 razy. Jego dobry wynik to zasługa w dużej mierze wzrostu aktywności patentowej oraz dobrych wyników w zakresie badań, rozwoju i produkcji. Zwycięzca ubiegłorocznej edycji – Niemcy, spadł na 4. pozycję. Na podium zestawienia znajdują się też Singapur (2. Miejsce) i Szwajcaria (3. Miejsce).  

Singapur wysokie miejsce zawdzięcza świetnym wynikom w dziedzinie produkcji oraz szkolnictwa wyższego. Jest to również kraj, który ogromne środki przeznacza na wspomaganie transformacji cyfrowej, zarówno na poziomie firm, jak i „zwykłych” obywateli. Zamykająca podium Szwajcaria, jest liderem w dziedzinie technologii finansowej i biologicznej, jak również plasuje się blisko czołówki w obu kategoriach badawczych indeksu. 

Polska innowacyjność rośnie 

Jak wskazaliśmy na wstępie, Polska w tegorocznym rankingu awansowała o dwie pozycje i zajęła 23. miejsce w rankingu ogólnym, wyprzedzając bezpośrednio Rosję i pozostawiając w tyle m.in. Nową Zelandię, Malezję, Hiszpanię czy Islandię. W zestawieniach dotyczących wartości dodanej produkcji oraz koncentracji zaawansowanych technologicznie spółek zajmujemy 19. Miejsce. Trochę gorzej wypadamy w zakresie zdolności produkcyjnej polskiej gospodarki (34. pozycja), szkolnictwa wyższego (28. miejsce), nakładów badania i rozwój oraz działalności patentowej (kolejno 33. i 30. miejsce). Są więc obszary, które wymagają poprawy, ale warto dodać, że cała lista ocenianych gospodarek wynosiła 111 państw. 23. pozycja Polski jest więc dobrym wynikiem! 

Stany Zjednoczone i Chiny poza czołówką 

O ile pierwsze miejsce Korei Południowej nie jest zaskoczeniem w kontekście jej dotychczasowych wyników, to dziwić może opuszczenie przez Stany Zjednoczone pierwszej dziesiątki zestawienia. USA osiągnęły dobry wynik w zakresie koncentracji firm z branży zaawansowanych technologii – wyjątkową popularność w ubiegłym roku przez pandemiczną rzeczywistość zyskały amerykańskie marki takie jak Zoom Video Communications Inc. czy producent szczepionek Pfizer Inc. Piętą Achillesową Stanów Zjednoczonych jest jednak słaby wynik w dziedzinie szkolnictwa wyższego, który został jeszcze pogorszony przez problemy w migracji studentów, wywołane bardziej restrykcyjną polityką wizową, a następnie pandemią.  

Główny rywal USA na polu gospodarki i innowacyjności – Chiny, również spadł o jedno oczko, zajmując w tegorocznym zestawieniu 16. pozycję.