Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 25 stycznia 2022

Przepracowani i zestresowani – raport „Mental Health founderów i pracowników polskich startupów”

Ile godzin dziennie zajmuje praca w firmach technologicznych? Czy founderzy znajdują czas na rodzinę i życie poza firmą? Na te pytania odpowiada stworzony przez HR Hints raport „Mental Health founderów i pracowników polskich startupów” – pierwszy taki raport w kraju.

W badaniu wzięło udział blisko 300 respondentów, wśród nich przedstawiciele startupów z każdego sektora i na każdym etapie rozwoju firmy. Badano zarówno founderów, jak i pracowników start-upów. Badani odpowiadali między innymi na pytania o wpływ kultury organizacji firmy i stylu pracy na komfort psychiczny, rodzaj wsparcia, jaki jest im potrzebny i jaki otrzymują, czy work-life balance.

Praca w start-upie to często praca z pasji. Dlatego może nie dziwić, że większość founderów spędza w pracy ponad 10 godzin dziennie. Jednak pracownicy młodych firm technologicznych także spędzają w pracy więcej niż 8 godzin – 80% respondentów zadeklarowało, że pracuje więcej. 85% founderów pracuje przynajmniej raz w miesiącu w weekend. Działa tak nieomal połowa (44%) pracowników. Co więcej często (62% firm) w żaden sposób nie nagradza tych nadgodzin.

W takiej sytuacji często może pojawiać się przemęczenie. Jest to jednak główny czynnik powodujący wypalenie zawodowe – dlatego niepokoi, że przemęczenie w ciągu ostatnich trzech miesięcy odczuwało 41% founderów i 33% pracowników przebadanych przez HR Hints.

Jednak to nie przemęczenie, a stres jest największym wyzwaniem dla dobrostanu respondentów – jako problem wskazało go 54% founderów i 33% pracowników. Przy czym różne są jego przyczyny. Dla founderów to głównie brak czasu (68%) i płynność finansowa firmy (60%), a dla pracowników - zbyt duża liczba zadań (48,5%), a w dalszej kolejności zbyt dużo stresu i złe podejście lidera (po 36%).

Wydaje się, że stresy founderów może przekładać się na zespół i styl zarządzania firmą. Założyciele start-upów są tego świadomi - przyznało się do tego 77% badanych founderów. Jednak tylko 27% zarządzających startupami wskazało, że rozmawia otwarcie z pracownikami o kwestiach, które negatywnie wpływają na ich zdrowie psychiczne.

Jednak są pozytywne strony pracy w start-upie. Mimo tego, że pracy i idącej za nią stresu jest bardzo dużo, to wysoka jest także motywacja teamów. Większość zespołów firm technologicznych pracuje zdalnie, ale aż 50% founderów i 33% pracowników jest wysoko zmotywowanych.

Czego oczekują pracownicy? Wsparcia. Aż 71% pracowników przyznaje, że w ich firmach przydałby się taki program. 58% badanych uważa, że najlepsze byłyby dla nich warsztaty o zdrowiu psychicznym z przełożonym. 46% oczekiwałoby konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą, a 44% szkolenia z radzenia sobie ze stresem.

Całość raportu znajduje się na stronie HR Hints. Polski Fundusz Rozwoju jest partnerem badania.