Przegląd wydarzeń – co ciekawego będzie się działo w ekosystemie w nadchodzących tygodniach?
Koniec kwietnia i maj przynoszą kilka interesujących wydarzeń dla start-upów z różnych branż. Akceleracja, czysta energia i zarządzanie zasobami ludzkimi – sprawdźcie, w jakich inicjatywach warto wziąć udział w tych obszarach!
Akcelerator Startup Spark
Akcelerator Startup Spark rusza z dodatkową, piątą już rundą! Jeśli tworzycie lub chcecie tworzyć rozwiązania z branży marketingu, urody, internetu rzeczy czy 5G, do 15 maja możecie zgłosić udział w naborze do programu.
Dlaczego warto wziąć udział w akceleratorze? Działający w ramach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Startup Spark wyróżnia się wśród innych tego typu programów ścisłą współpracą z dużymi, renomowanymi markami. Start-upy biorące udział w inicjatywie, tworzą rozwiązania ze wsparciem partnerów biznesowych akceleratora, którzy służą doświadczeniem, jak również możliwością sprawdzenia produktu w praktyce. Do tej pory Startup Spark współpracował z takimi firmami jak: Airbus, Bluerank, Ceramika Paradyż, Ericsson, IndigoNails, Procter&Gamble, PwC czy Siemens.
W trwającym już czwarty rok akceleratorze swoje biznesowe skrzydła rozwinęło blisko 150 start-upów. Poza wspomnianym już doświadczeniem biznesowym, spółki mogą liczyć także na wsparcie finansowe w kwocie do 160 tys. zł, jak również doradztwo prawne i technologiczne.
Warto dodać, że Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, w której działa akcelerator, w zeszłym roku zajęła 3. miejsce w światowym rankingu najlepszych stref ekonomicznych. Została też wybrana do czołowej dziesiątki w konkursie dla innowacyjnych ekosystemów start-upowych „InnoVision Ecosystem Awards” na Festiwalu Innowacji DLD Tel Aviv, o czym pisaliśmy tutaj.
NextTechNow
Kolejny program akceleracyjny tworzony jest przez firmę Publicis Group. NextTechNow ma pomóc start-upom w skalowaniu ich rozwiązań wśród klientów tej grupy. Do udziału w inicjatywie organizatorzy szczególnie zachęcają zespoły, które tworzą innowacyjne rozwiązania komunikacyjne, w tym z zakresu digital commerce i w obsłudze klienta ze szczególnym naciskiem na takie obszary jak: MarTech i AdTech, Gaming, Commerce, Data, AR i VR. Partnerem pierwszej edycji programu jest firma ReaktorX, która od lat zajmuje się wspieraniem start-upów w rozwoju i skalowaniu rozwiązań.
"Dla właścicieli spółek technologicznych poszukujących możliwości podjęcia współpracy z dużym biznesem to ogromna szansa na skalę i przeniesienie swojego startupu na zupełnie nowy poziom. Zdolność młodych przedsiębiorstw do szybkiego opanowywania nowych technologii, zwinnego budowania na ich podstawie nowych produktów i usług oraz łatwość przeprowadzania zmian strategii działania, sprawi, że obie strony tej współpracy mają szansę na wspólny sukces"
– mówi Agata Kwaśniewska, CEO ReaktorX.
W ramach programu NextTechNow wybrane start-upy wspólnie z ekspertami Publicis Groupe stworzą modele współpracy, dopracują rozwiązania oraz zaimplementują je u wybranych Klientów. Zbudowana w ten sposób oferta będzie skalowana zarówno lokalnie, jak również w regionalnych strukturach Grupy Publicis.
Czas na wzięcie udział w rekrutacji do tegorocznej edycji programu macie do końca maja. Następnie 15 zakwalifikowanych start-upów weźmie udział w pitchingday (10 czerwca), podczas którego wybrana zostanie finałowa piątka. Będzie ona miała szansę przejść cały proces akceleracji (warsztaty, implementacja rynkowa, i skalowanie).
Zespoły zainteresowane współpracą mogą zgłaszać się na adres: [email protected] lub [email protected].
Konferencja Energetyczna EuroPower
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi – warto więc wspomnieć o ważnym wydarzeniu z perspektywy wyzwań dotyczących czystej energii, które stoją przed Polską, ale też stanowią swego rodzaju szansę dla start-upów.
28-29 kwietnia 2021 r. w formie online odbędzie się 33. Konferencja Energetyczna EuroPower oraz 3. edycja OZE Power. EuroPower i OZE Power są platformami dialogu i konsultacji społecznych pomiędzy przedstawicielami rządu i reprezentantami branży.
Celem kwietniowego spotkania będzie omówienie najbardziej aktualne wyzwań sektora energetycznego w Polsce. Ważnym elementem wydarzenia ma być dyskusja o planie „Nowy Polski Ład”, a także o perspektywie polskiej energetyki do 2040 r. w kontekście dążenia do zeroemisyjności. Rozmowa dotyczyć będzie rozwoju energetyki niskoemisyjnej, integracji rozproszonych odnawialnych źródeł energii oraz potencjału wodoru w dekarbonizacji energetyki.
Drugi dzień zostanie poświęcony zagadnieniu cyfryzacji usług, w tym m.in. udziału nowoczesnej technologii w digitalizacji energetyki czy ewolucji w kierunku lokalnych systemów energetycznych. Poruszone zostaną także kwestie transformacji ciepłownictwa, morskiej energetyki wiatrowej oraz strategii nowoczesnych przedsiębiorstw energetycznych.
Zapisy i szczegółowy program wydarzenia na stronie Konferencji.
HRowe Office Hours
Jeśli tworzycie lub zarządzacie start-upem – niezależnie od branży i stopnia zaawansowania - do Was skierowana jest inicjatywa HRowe Office Hours. Bezpłatne wydarzenie, które odbędzie się 27 kwietnia w formie online ma za zadanie pomóc rozwiać wątpliwości związane z procesami HRowymi w start-upie, ale też być okazją do rozpoczęcia ewentualnej szerszej współpracy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi.
Organizatorem wydarzenia jest firma HR Hints, która niedawno stworzyła raport dotyczący wyzwań w obszarze HR, z którymi mierzą się start-upy. W rozmowie ze startup.pfr.pl Róża Szafranek, czyli CEO HR Hints podkreśliła, że często obszar ten jest błędnie definiowany jako po prostu rekrutacja.
"(…) kwestia zarządzania zasobami ludzkimi dotyczy nie tylko rekrutacji, ale również konfliktów interpersonalnych, radzenia sobie ze stawianiem zadań w zespołach, integracji pracowników, a nawet zdrowia psychicznego. o jest fundamentalny problem o tyle, że founderzy w Polsce nadal myślą – “potrzebuję zatrudnić najlepszych na rynku”, a mało jeszcze u nas kto rozumie, że HR to przywództwo i dbanie o ludzi, których ma się już zatrudnionych, co odpowiada za ogromną część sukcesu. Nawet jeśli twórca start-upu przyjmie w szeregi firmy fantastycznych pracowników, a nie będzie umiał z nimi współpracować i właściwie ich motywować"
– powiedziała.
Pełną treść rozmowy znajdziecie tutaj, a aby zarejestrować się do udziału w HR Office Hours, wejdźcie na stronę.