Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 21 czerwca 2021

Prekonsultacje pakietu ulg wspierających innowacje - ostatni dzień na zgłoszenie uwag!

Jeszcze tylko dziś można zgłaszać uwagi do proponowanych przez Ministerstwo Finansów ulg wspierających innowacje, które mają być częścią podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Co zawiera projekt i kto może na nim skorzystać? Przeczytajcie!

Ministerstwo Finansów w połowie czerwca opublikowało projekt zmian, których wprowadzenie planowane jest w 2022 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W procesie tworzenia propozycji zmian udział brali przedstawiciele PFR Ventures.

"System podatkowy powinien kompleksowo pomagać tym przedsiębiorcom, którzy chcą inwestować w innowacyjność swoich firm i wdrażać do produkcji nowe towary. Spójny system ulg wspierających produkcję to recepta, która sprawdziła się u Azjatyckich Tygrysów oraz w wielkich centrach produkcyjnych Europy. W krajach takich jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Włochy. Teraz do ich grona dołączy również Polska"

- wskazał wiceminister finansów, Jan Sarnowski.

"Chcemy, żeby już od stycznia zaczął w Polsce działać cały system ulg podatkowych wpierających inwestycje i rozwój przedsiębiorstw na wszystkich etapach procesu produkcyjnego"

- dodał. 

Co ważne, nowelizacja zakłada pojawienie się ulg podatkowych, z których skorzystać będą mogli inwestorzy. Wśród nich znajdą się:

  • ulga dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital;
  • ulga badawczo-rozwojowa, która wspierać ma prace koncepcyjne nad nowym produktem, usługą czy procesem;
  • ulga na prototyp, wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji;
  • ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanie o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach;
  • ulga na robotyzację, która ułatwi otwarcie dedykowanej produktowi linii produkcyjnej;
  • ulga IP Box, działająca symultanicznie z B+R, która zmniejszy obciążenie na etapie uzyskiwania dochodów z jego sprzedaży.

Pełen tekst projektu ustawy o zmianie ustaw, znajdziecie pod tym linkiem. Trafił on do prekonsultacji, w których udział może wziąć każdy.

Jeszcze tylko dziś macie możliwość przesłania uwag do przedstawionego projektu zmian ustaw. Opinie możecie przesyłać na adres: [email protected]. Pamiętajcie, że warunkiem uwzględnienia Waszych opinii w toku konsultacji podatkowych, jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

"Nowa ulga podatkowa dla osób inwestujących w spółki na wczesnym etapie rozwoju jako Business Angels (BA) lub poprzez inwestycje w fundusze VC (jako Limited Partners) jest kolejnym ważnym krokiem, który wspomoże rozwój rodzimego ekosystemu VC/startupowego. Podobne rozwiązania wprowadzone uprzednio we Francji, Niemczech czy Anglii przyniosły bardzo dobre wyniki"

– skomentował zmiany Jacek Łubiński, Dyrektor w Market One Capital.

"Inwestowanie w spółki na bardzo wczesnym etapie rozwoju wymaga świadomości ryzyka w zakresie statystyk rynkowych dotyczących prawdopodobieństwa osiągnięcia sukcesu biznesowego przez startupy. Większość inwestycji w startupy na bardzo wczesnym etapie rozwoju nie przynosi dodatniego zwrotu z inwestycji, a zdecydowana większość zwrotów jest skoncentrowana w topowych 10% spółek. Dlatego przy projektowaniu konstrukcji portfolio inwestycyjnego warto zadbać o odpowiednie rozproszenie i zainwestować w minimum 25-30 startupów na przestrzeni kilku lat"

– dodał Jacek Łubiński.