Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 25 sierpnia 2021

Polskie start-upy walczą o lepszy klimat! Ostatnia wakacyjna eko prasówka

Airly pomaga w walce ze skutkami pożarów w Grecji, Saule Technologies debiutuje w Lublinie ze swoim przełomowym rozwiązaniem, a TIER we współpracy z Google znacznie ułatwia dostęp do pojazdów elektrycznych w kilku polskich miastach. Przeczytaj przegląd ciekawych informacji ekologicznych!

Ostatniej sierpniowej eko prasówki nie sposób nie zacząć od groźnych zjawisk powodowanych postępującymi zmianami klimatycznymi. Ogromne pożary od kilku tygodni trawią południe Europy, a krajem, który szczególnie został doświadczony przez żywioł jest Grecja. Jednym ze skutków pożarów, który choć mniej zauważalny niż płomienie, wpływa bardzo szkodliwie na Greków, jest dym, unoszący się w powietrzu, nawet z dala od ognisk ognia.  

Polskie zastępy straży pożarnej pomagają walczyć z żywiołem już od kilku tygodni, ale to nie jedyny polski akcent w zakresie wsparcia dla Grecji. Czujniki jakości powietrza tworzone przez wywodzący się z Krakowa start-up Airly, na bieżąco mierzą poziom zanieczyszczenia w 20 punktach na terenie tego kraju. Połowa z nich zainstalowana została w Atenach. Dzięki pracy czujników zauważono, że poziom stężenia w powietrzu niebezpiecznego pyłu PM10, miejscami przekroczyło aż piętnastokrotnie bezpieczny poziom. Takie sytuacje miały miejsce także na terenach położonych w znacznej odległości od ognisk pożarów, w których bez pracy czujników mieszkańcy prawdopodobnie nie zdawaliby sobie sprawy z poziomu zagrożenia wdychaniem niebezpiecznej substancji.  

Łamacze światła pojawiły się w Lublinie

Ostatnie dni to także przełomowe wydarzenie dla innego polskiego, proekologicznego start-upu. 24 sierpnia Saule Technologies dokonało pierwszego na świecie komercyjnego wdrożenia technologii perowskitowych ogniw słonecznych. Zostały one zainstalowane w postaci tzw. łamaczy światła na fasadzie budynku fabryki Aliplast w Lublinie. W jaki sposób działają?

Lamele lub inaczej łamacze światła, z jednej strony chronią budynki przed przegrzaniem oraz wychłodzeniem, a z drugiej - znacząco zmniejszają koszty eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania. Ponadto, produkują czystą energię z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. Ogniwa perowskitowe, które zostały wykorzystane przy tworzeniu łamaczy światła, zostały wynalezione przez Olgę Malinkiewicz – fizyczkę, która wraz z Piotrem Krychą i Arturem Kupczunasem tworzy start-up Saule Technologies.

Co szczególnie istotne, ich innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne, jakim są ogniwa perowskitowe, pozwala wytwarzać energię ze słońca, ale również i ze sztucznego światła. Dzięki temu ich zastosowanie jest zdecydowanie szersze niż „tradycyjnych” paneli fotowoltaicznych.  

"Idea zastosowania lameli – łamaczy światła Sun Protection z perowskitowymi ogniwami słonecznymi otwiera szerokie możliwości w wykorzystaniu istniejących struktur budowlanych do instalacji podobnych urządzeń, a więc nie potrzebuje nowo wznoszonych obiektów. Implementacja systemu możliwa jest na każdym rodzaju budynku. Dlatego uważam, że jest to początek rewolucji w świecie fotowoltaiki"

– skomentował wydarzenie Jan Kidaj, prezes zarządu firmy Aliplast.

Elektryczne pojazdy coraz śmielej poczynają sobie na polskim rynku!

Dużo dzieje się także w sektorze transportu współdzielonego! Od 24 sierpnia każdy użytkownik popularnej aplikacji Mapy Google, znajdujący się na terenie Warszawy, Trójmiasta lub Krakowa, może odnaleźć i wypożyczyć hulajnogi elektryczne TIER. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że w aplikacji dostępne są także informacje o koszcie wypożyczenia, ale przede wszystkim zasięgu baterii i przewidywanym czasie dotarcia na miejsce.

Poza polskimi miastami, usługa ta dostępna jest obecnie w 40 największych miastach Europy. Początkowo, jej zasięg ograniczony był do jedynie 11 lokalizacji, a ciągły rozwój współpracy TIER i Google dowodzi, że popularność hulajnóg elektrycznych, szczególnie do przemieszczania się na krótkich dystansach, wciąż rośnie.  

Na polski rynek chce również wejść międzynarodowy operator usług wypożyczania rowerów CityBike Global, która uczestniczy w trwającym obecnie przetargu na dostarczenie usługi wynajmu rowerów miejskich do systemu MEVO w Trójmieście. Ponadto, firma bierze udział również w podobnych przetargach w Wielkopolsce i na Śląsku.

CityBike Global dostarcza swoje usługi w Szwecji, Finlandii, Peru i Francji, a wyróżnia ją fakt udostępniania zarówno rowerów miejskich mechanicznych, jak i elektrycznych – w zależności od wymagań zamawiających miast. Co ciekawe, według badania międzynarodowej firmy analitycznej Mordor Intelligence1, rynek elektrycznych rowerów obecnie jest warty blisko 24 miliardy dolarów, a do 2026 r. może jego wartość może osiągnąć nawet 48 miliardów dolarów.

PKN Orlen podąża w stronę neutralności emisyjnej

Dla odmiany, przegląd ekologicznych informacji kończymy informacją od PKN Orlen – koncern analizuje możliwość wykorzystania innowacyjnej technologii Hydro-PRTSM przy wdrażaniu projektów recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych i podpisał w tym celu już umowę oraz list intencyjny z firmą KBR.

Zgodnie z przyjętą strategią określającą kluczowe cele i działania do 2030 r., PKN Orlen chce rozwijać nowy obszar swojej działalności, który umożliwi efektywne, zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekologicznym, zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych. Działania te pozwolą realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego i spełnić cel neutralności emisyjnej koncernu do 2050 r.

"Współpraca, którą podejmujemy z PKN ORLEN, to ważny krok w ocenie długoterminowego potencjału tej przełomowej technologii. Jesteśmy pewni, że Hydro-PRTSM umożliwi PKN ORLEN osiągnięcie korporacyjnych celów zrównoważonego rozwoju oraz dekarbonizacji"

– mówi Doug Kelly, Prezes KBR ds. Technologii.

W Europie rocznie powstaje 24,5 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Ponad jedna trzecia trafia do recyklingu, natomiast 42% jest spalane, a 24% składowane, co jest sprzeczne z modelem gospodarki obiegu zamkniętego. Jednocześnie szacuje się, że ilość odpadów z tworzyw sztucznych wzrośnie w 2035 roku do 31 mln ton, co powinno wpłynąć na intensyfikację projektów recyklingowych.