Aktualności Data publikacji: 16 lutego 2022

Polskie rozwiązania dla sportowców – amatorów

Trwają igrzyska olimpijskie w Pekinie i ferie zimowe, w czasie których wielu z Was wyruszy na stoki. My w tym czasie przyglądamy się polskim rozwiązaniom, które pomogą w uprawianiu sportu amatorom. 

Igrzyska olimpijskie w Pekinie to, poza sportową rywalizacją, także festiwal nowych technologii – od tych wspierających wyświetlanie reklam na obiektach sportowych, przez takie pozwalające sportowcom otrzymywać posiłki w pandemicznych warunkach, aż po - problematyczne ze względów bezpieczeństwa - aplikacje monitorujące miejsce ich pobytu i pozwalające komunikować się w niedostępnych w Chinach platformach społecznościowych. Technologie w sporcie to bardzo obszerny temat, do którego na pewno wrócimy w najbliższych tygodniach, ale zaczniemy od przeglądu polskich rozwiązań start-upowych przeznaczonych dla osób, które, czy to zainspirowane wyczynami sportowców, czy po prostu dla zdrowia, chciałyby po prostu się poruszać lub uprawiają amatorsko sport. 

Aplikacje dla trenujących samodzielnie  

Niezależnie od tego, czy jeździsz na rowerze, biegasz czy trenujesz na siłowni, najprawdopodobniej masz jakąś aplikację, która wspomaga Cię w treningu. Od tych połączonych z zegarkiem, przez tworzone przez producentów telefonów komórkowych czy największe firmy technologiczne. Coraz więcej jest jednak polskich rozwiązań, które mogą pomóc Ci w treningach. 

Activy – dla lubiących współzawodnictwo 

Najpopularniejszymi używanymi przez amatorów rozwiązaniami są aplikacje, które pozwalają śledzić swoje trasy i zapisywać wyniki. Activy także na to pozwala, czy to zapisując wyniki i trasy biegów, spacerów, rowerowych przejazdów, czy innych sportowych wyzwań (pozwalając także zapisywać wyniki z aplikacji takich jak Strava, Garmin czy innych), ale jej główną funkcją jest tworzenie wyzwań i porównywanie wyników – czy w ramach firmy, czy grupy znajomych. Więc jeśli czujecie, że to właśnie wygrywanie z innymi i współzawodnictwo sprawia Wam przyjemność, to aplikacja dla Was. Jeśli jesteście firmą i chcecie stworzyć własne wyzwanie – możliwe są zarówno „otwarte”, które mogą być traktowane jako forma reklamy, jak i zamknięte, tylko dla pracowników. 

Getcare.Today – zarabiaj na wysiłku i zdrowych nawykach 

Jeśli poza zdrowiem i współzawodnictwem poszukujesz jeszcze innej motywacji dla treningów, Getcare.Today dzięki połączeniu aplikacji i fizycznego sensora pozwoli Ci się zmotywować do spacerów oraz odchudzania – mierząc Twoje wyniki, ale równocześnie pozwalając Ci zdobyć za osiągnięcie konkretnych celów prawdziwe pieniądze. Na razie aplikacja działa dopiero od miesiąca, ale ma być rozwijana o kolejne dyscypliny sportu i zdrowe nawyki – od biegania, przez jazdę na rowerze, po nawadnianie, medytację, czy zdrowy sen. 

Pace Control – Twój biegowy trener 

Pace control to aplikacja dla zaawansowanych biegaczy – od standardowych aplikacji dla biegających odróżnia ją wachlarz możliwości – chwali się bardzo dokładnym mierzeniem tempa i różnymi metodami treningu – przez wyścig z „cieniem” – porównywaniem na bieżąco wyniku biegu z poprzednim rekordem, trening negative split (rozpoczęcie biegu wolniej, a zakończenie w szybszym tempie), po wyścig z inną osobą biegającą w tym samym czasie w zupełnie innym miejscu. Aplikacja zapewnia też informacje głosowe – tak, że nie trzeba spoglądać w telefon. 

Solo – aplikacja dla użytkowników siłowni 

Fani sportów siłowych też mogą liczyć na wsparcie technologicznych rozwiązań, ale najpopularniejsze aplikacje pozwolą im tylko liczyć spędzony na siłowni czas, a resztę statystyk podając w sposób przybliżony. Dlatego poza aplikacją w telefonie polski projekt Solo łączy się także z maszynami – pozwalając mierzyć liczbę powtórzeń, obciążenie czy czas spędzony na urządzeniu na siłowni – może być przy tym zastosowany na dowolnym urządzeniu, a jego modyfikacja przeprowadzana jest w ciągu kilku godzin. 

Solo chwali się też możliwością wsparcia trenerów osobistych – pozwalając im obserwować postępy ich klientów i modyfikować plan treningów. Zaprasza także do współpracy producentów sprzętu. 

Aplikacja została na razie pilotażowo wdrożona w siłowniach dwóch sieci w Polsce, ale liczymy na jej szybki rozwój.   

Rozwiązania do wspólnych ćwiczeń 

Jeśli wolisz rozgrywki zespołowe albo potrzebujesz trenera, są też rozwiązania dla Ciebie. Polski sporttech nie koncentruje się tylko na jednostkach, ale pozwala wspierać treningi grupowe, a także sporty drużynowe. 

Football Challenge App – liga piłkarska wszędzie 

Football Challenge to aplikacja pozwalająca na profesjonalne zarządzanie klubem piłkarskim na każdym poziomie – od dziecięcego, aż po zawodowy klub ligowy. Przeznaczona jest zarówno dla zawodników, trenerów, jak i scoutów, a nawet rodziców grających w klubach dzieci. 

Na co pozwala aplikacja? Trenerom – na szybkie organizowanie sparingów, ocenianie graczy i komunikację z zawodnikami i rodzicami, graczom na analizowanie postępów, komunikację i możliwość zostania zauważonym przez używających Football Challenge scoutów, a obserwatorom – czy to zawodowcom, fanom, czy rodzicom, na zdobywanie natychmiastowych statystyk, informacji, a także np. na wyrażanie potrzebnych zgód na wyjazdy. 

BallSquad – znajdź i wynajmij boisko 

Kolejna aplikacja przyciągnie nie tylko fanów piłki nożnej, ale także np. koszykówki, siatkówki czy piłki ręcznej. Pomysł stojący za BallSquad jest prosty – pozwala na zarezerwowanie i zapłacenie online za boisko do dowolnego sportu. Z drugiej strony pozwala administratorom obiektów sportowych na łatwe zarządzanie dostępnością i finansowaniem obiektu – co jest ważne zwłaszcza dla boisk, które do tej pory polegały na papierowej administracji i płatnościach gotówką. 

BallSquad to pomysł dość prosty, ale na pewno potrzebny – zarówno dla użytkowników, jak i właścicieli obiektów. 

Podioom – znajdź swojego trenera 

Podioom to z kolei aplikacja dla trenerów personalnych, pozwalająca fanom sportów siłowych znalezienie odpowiedniego dla siebie wsparcia. Pozwala trenującym na siłowni na kontakt ze zweryfikowanym i certyfikowanym trenerem, rezerwację szkolenia, łatwy kontakt i dostęp do wyników ćwiczeń i „rozpiski” programu.  Samemu szkoleniowcowi Podioom pozwala na uzyskanie ubezpieczenia OC finansowanego przez aplikację, poszerzenie bazy klientów i zarządzanie kalendarzem. 

Za Podioom stoi znane nazwisko – piłkarz Grzegorz Krychowiak, który zainwestował w start-up 750 tys. złotych, a także aktywnie uczestniczy w rozwoju platformy. 

Way2Champ – trening rowerowy online i offline 

Podobnym rozwiązaniem, lecz przeznaczonym dla rowerzystów jest Way2Champ. Między rozwiązaniami są jednak pewne różnice – Way2Champ to grupa trenerów, którzy działają online, ustalając plan treningowy i analizując wyniki oraz obserwując postępy. W razie potrzeby mogą spotkać się z klientem także fizycznie, a także zapewnić opiekę dietetyka i psychologa sportowego 

Way2Champ przeznaczony jest dla ambitnych amatorów, ale także profesjonalistów – stoi za nim zespół profesjonalnych cyklistów i trenerów z przynajmniej 10 latami doświadczenia, w tym wielokrotna mistrzyni Polski i olimpijka Anna Szafraniec.  

To na pewno nie wszystkie rozwiązania dla sportowców – amatorów, ale te, które uznaliśmy za najciekawsze, a także nie ostatni nasz tekst o sporttechu. Obserwujcie nasz portal w kolejnych tygodniach!